SİYASET
Giriş Tarihi : 08-04-2020 12:43

Mersin üzerinden elinizi çekin!

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan: "Mersin, yerel seçimlerde AKP’nin kazanamadığı ender kentlerden biri olarak AKP iktidarı tarafından adeta cezalandırılmaktadır. dedi.

Mersin üzerinden elinizi çekin!

Mersin’de yapılacak olan polipropilen üretim tesisi kurulmasına sert tepki gösteren,  Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan basın açıklaması yaptı. Milletvekili Turan'ın yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Vekili olduğum Mersin ilinin yakın ekonomi tarihine baktığımızda rahatlıkla görebiliriz ki Mersin AKP iktidarından mağdur olduğu kadar hiçbir iktidarın politikalarından bu kadar mağdur olmamıştır. Mersin, yerel seçimlerde AKP’nin kazanamadığı ender kentlerden biri olarak AKP iktidarı tarafından adeta cezalandırılmaktadır.

İktidarın Mersin için yürürlüğe koyduğu daha önceki uygulamalar Mersin’de yaşayan yurttaşların lehine olmamaktadır. Mersinlilerin rızası alınmadan Akkuyu nükleer santralinin inşa edilmesi, balık çiftliklerinin kurulması, Kromsan fabrikasının çalışması gibi uygulamalar bu durumu çarpıcı bir şekilde göstermektedir.

Peki Dünya ve Türkiye’nin korona virüs salgınıyla mücadele ettiği bu günlerde AKP Mersin için ne yapıyor?

AKP koronavirüs salgınını fırsat bilerek Mersin’in doğasını sermayeye peşkeş çekiyor!

26/11/ 2018 tarihli ve 385 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına bağlı olarak Mersin’de yapılacak olan polipropilen üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin karar yayınlanarak Mersin Karaduvar bölgesinde ÇFS Petrokimya Sanayi anonim şirketi tarafından Tekfen polipropilen üretim tesis edilmesi planlanmıştır.

Korona ile mücadele edildiği bu zamanlarda insan sağlığı açısından önlemler alınması konusunda kararname cimrisi olan Cumhurbaşkanlığı, 27 Mart 2020’de insan sağlığının böylesine önemli olduğu günlerde hiç çekinmeden Karaduvar’da Toros gübreye ait alanı polipropilen sahası ve özel endüstri bölgesi ilan etmiştir.

Cumhurbaşkanı 385 nolu karar ile polipropilen üretim projesine KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, Kurumlar vergisi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl), Nitelikli personel desteği (Azami 1.200.000 TL), Faiz desteği ve/veya kâr payı desteği (350.000.000 TL’yi aşmamak üzere kredi kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl) Enerji desteği (İşletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 40.000.000 TL’yi aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının %50’si) gibi pek çok olanak sağlanmıştır.

Bütün dünya korona virüs ile uğraşırken iktidar yandaşlarını zengin etme peşinde koşmaktadır.

İnsan Sağlığı Olumsuz Etkilenecek!

Karaduvar’da yapılması planlanan polipropilen tesisinin nihai ÇED raporuna göre polipropilenin ana ham maddesi sıvı olarak yurt dışından temin edilecek olan Propan gazıdır. Aynı özelliklerde bulunması ve ekonomik olması durumunda yurt içinden de propan temin edilmesi planlanmaktadır. Tesis içindeki propan depolama tanklarında propan sıvı olarak muhafaza edilecektir. PDH ünitesine depolama tankından sıvı propan şarj edilecektir. Tesisin nihai üretim kapasitesi olan 500.000 ton/yıl PP-polipropilenin elde edilmesi için ikmal edilecek sıvı propan miktarının, depolama kapasitesi de dikkate alınarak yıllık 650.000 ton civarında olması tahmin edilmektedir. Dolayısıyla polipropilen üretmek için yurtdışından 650.000 ton

propan gazı ithal edilerek 50 yıl olarak belirtilen bir projeyle Mersin’in ekosistemi ve insan sağlığı olumsuz etkilenecektir.

Ekosistem Zarar Görecek

Öyle ki yıllık 500 bin ton polipropilen üretimi için yıllık 9.000.000 metre küp su ihtiyacı Deliçay ve yeraltı suyundan karşılanacak ve kullanılan su Akdeniz’e deşarj edilecektir. Bu uygulama ile tarım bölgesi olan Karaduvar’da önümüzdeki dönemlerde su sıkıntısı olacaktır. Caretta carettaların yumurtladığı deniz ekosistemi de büyük oranda bozulacaktır. Ayrıca üretim esnasında atık gaz yakma tesisi ile birlikte havayı kirletici gazlar salınarak hava kirliliğine yol açacaktır.

Kanser Vakaları Artacaktır!

Polipropilen üretim tesisinin kurulması planlanan alanın, insanların yaşadığı yerlere çok yakın olması, insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler barındırmaktadır.

Çevrede yaşayan insanlarda hormonal bozukluk, solunum problemi, dermatolojik hastalık, kurşun zehirlenmesi gibi pek çok sağlık problemi görülecek, kanser gibi ölümle sonuçlanabilecek pek çok hastalığı tetikleyecektir.

Peki polipropilen üretim tesisinin Mersin’de yaşayanlara hiçbir katkısı yok mu?

Kesinlikle yok! Cumhurbaşkanı Mersin’de yaşayan yurttaşların yaşam alanlarını olumsuz etkileyecek hayati bir karar alarak, sermaye sahiplerinin, yandaşların kâr elde etmesi için vergi, teşvik gibi her türlü yardımı yapmaktadır.

Kornavirüs’ün tüm dünyayı etkilediği böylesine kritik bir dönemde, cumhurbaşkanlığı tarafından çıkartılan bu kararla Mersin’de yaşayan yurttaşlar bu üretim tesisinin bütün kirli sanayi atıklarına maruz kalacaktır. İnsanlar sağlığını kaybedecektir. Uyarıyoruz! çok daha geç olmadan trajik sonuçlar yaşanmaması için bu karardan vazgeçin!

Şunu da açıkça ifade etmeliyim ki Mersinli yurttaşlar ne polipropilen fabrikası istiyor ne Akkuyu nükleer santrali istiyor. Mersinli yurttaşlar kendi yaşam alanlarını böylesine pervasızca yandaşa peşkeş çekilmesini istemiyor. Ve buradan açık bir şekilde iktidara sesleniyorum:

Sadece para kazanmaya alışmış ellerinizi Mersin’in üzerinden çekin!"