SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-05-2020 07:45   Güncelleme : 03-05-2020 08:00

Koronavirüs tedavisi için bu ilac kabul edildi

ABD Gıda ve İlaç Yönetim Kurumu FDA, Koronavirüs tedavisi için bu ilacı kabul etti

Koronavirüs tedavisi için bu ilac kabul edildi

Amerikan Gıda ve  İlaç Yönetim Kurumu FDA, yazarımız Prof. Dr Ali Vural Cengiz’in ABD’den 17 Nisan 2020 tarihinde ‘Korona virüsü için ilaç bulundu’ başlığı ile duyurduğu remdesivir ilacını bugün korona tedavisi için kabul ettiğini açıkladı.

Yazarımız Prof. Dr. A.Vural Cengiz'in, SONSES.TV' de daha önce haberi şöyle yayınlanmıştı::

GILEAD ŞİRKETİNİN İLACI BAŞARILI OLDU

ABD’de 16 Nisan Perşembe akşamı New York saati ile 9:26’da haber ajanslarına sevindirici haber düştü ve Amerikan borsası Dow Jones anında 800 puan (%3,5) prim yaptı.

Prof. Dr. A.Vural Cengiz ABD'den bildiriyor

Amerikan şirketi Glead Industries Inc. tarafından üretilen Remdesivir adlı ilaç Chicago’da tedavi gören 125 hasta üzerinde denendi ve tüm hastalar iyileşti. Şirket ilacın çok geniş çaplı üretimi (mass production) ve dağıtımı için çalışmalara başladı.

ABD ekonomisinde işsizlik oranının bir ay içerisinde %4,5’ten %13,5’a ya da sayı olarak toplam 22 milyon işsize çıkmasına neden olan  COVID-19 virüsünü yok edecek ilaç, aynı zamanda Amerikan ekonomisini de bir anlamda yok olmaktan kurtaracak.

Çin’de ilk çeyrek GSMH rakamların beklenenden de kötü gelmesine yol açmış olan virüs, ABD ekonomisini kriz ötesinde 1929’dakine benzer bir buhrana itiyor iken bu ilaç adeta bir hızır gibi yetişti. Şimdi eyalet valileri EVDE KAL isteklerini ve sokağa çıkma kısıtlamalarını daha hızlı kaldırabilecekler ve yaşam bir ya da iki ay içerisinde normale dönebilecek.

Gilead tarafından geliştirilmiş olan Remdesivir ilacı ABD’de ekonomik buhranı önleyip buradaki ekonomik krizin daralma (resesyon) ile atlatılmasını sağlayabilecektir görüşündeyiz.

ABD ekonomisinin ve doların değerlenecek olması Azgelişmişler ve Türkiye için yeni bir tehlike teşkil ediyor. Türkiye’de insanların canı kurtulacak fakat ekonomi için aynı şans görülmüyor.