ÇEVRE
Giriş Tarihi : 10-06-2020 13:52   Güncelleme : 10-06-2020 14:14

Cennet'e 'HANÇER' meclise taşındı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Silifke ilçesi Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan Cennet Mağarası’na asansör yapılmasını Meclis gündemine taşıdı. Ve 'Cennet Cehennem mağaraları ancak AK Parti iktidarına kadar dayanabildi 'dedi.

Cennet'e 'HANÇER' meclise taşındı

“Milyonlarca yıl önce oluşan ve Cennet Mağarası’nın içerisine asansör inşa edilmesi ülkemizin tarihi ve doğal güzelliğine yara vermiştir” sözlerini ifade eden Başarır, “Cennet ve Cehennem Mağarası tüm doğal güzelliği ile tarihi yansıtırken, ancak AKP iktidarı dönemine kadar dayanabilmiştir” dedi.

AKP İktidarın birçok konuda olduğu gibi tarihi ve kültürel zenginliğimize de bakış açısının doğru olmadığını belirten Başarır, önergesinde Böylesine tarihi değeri ve doğal güzelliği olan Cennet Mağarası’na asansör yerleştirmesi hangi anlayışın ürünüdür? Sorusuna yanıt aradı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemi ile verdiği önergesinde;

 

“Mersin İli Silifke İlçesi Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan Cennet ve Cehennem çökükleri (mağaraları) her yıl çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmektedir. Milyonlarca yıl önce doğal yollardan oluşan Cennet ve Cehennem çukurlarında, Antik Yunan Çağı efsanelerinden yüz başlı ejderha Typhon’un, Zeus tarafından hapsedildiğine inanılmaktadır.

Cennet çöküğünün içerisinde Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Kilisenin giriş kapısı üzerindeki dört satırlık kitabede, bu kilisenin V. yüzyılda Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yaptırılmış olduğu yazmaktadır.

Cennet mağarasının bitimine yakın bir yerdeyse Hellenistik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı olduğu belirtiliyor. Merdivenli yolun da bu dönemden kaldığı sanılıyor.

Böylesine tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan Cennet Mağarası’nın içerisine bir asansör dikilerek, adeta mağaranın tüm doğal güzelliğine gölge düşürülmüştür.

Geçmişten günümüze kadar gelen tarihi eser ve doğal güzelliklerin, yapısını bozmadan bizden sonraki gelecek kuşaklara da doğal hali ile bırakılması insanların en büyük sorumluluklarından biridir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Böylesine tarihi değeri ve doğal güzelliği olan Cennet Mağarası’na asansör yerleştirmesi hangi anlayışın ürünüdür?

  2. Söz konusu asansörün dikilmesiyle ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğine yara verdiğinizin fakında mısınız?

  3. Ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliğine yara veren asansörün yapımına kim ya da kimler karar vermiştir?

  4. Milyonlarca yıl önce oluşan Cennet Mağarası’nın doğallığını korumak adına yapılan asansörü kaldırmayı düşünüyor musunuz?