GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2017 15:36

Büyükşehir’den ‘borç yapılandırmasını kaçırmayın’ çağrısı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, belediyeye Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’ne borcu olan vatandaşlara, 30 Haziran’da sona erecek olan yapılandırma fırsatını kaçırmamaları çağrısı yaptı..

Büyükşehir’den ‘borç yapılandırmasını kaçırmayın’ çağrısı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, belediyeye Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’ne borcu olan vatandaşlara, 30 Haziran’da sona erecek olan yapılandırma fırsatını kaçırmamaları çağrısı yaptı.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin 7020 sayılı yasanın, borcu olan vatandaşlara önemli fırsatlar sunduğu belirtildi. Yasa kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne, idari para cezaları ile kira gelirleri hariç ödenmesi gereken ilan reklam vergisi, ücret ve gelirlerin gecikme zamları ve faizlerinde Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılacağı ifade edilen açıklamada, “Yapılandırma yapan vatandaşlara borç tutarlarını ikişer aylık dönemler halinde ödenmek üzere 6, 9, 12, 18 ay taksitlendirme yapma imkanı sunan yasa ile ayrıca borç tutarını peşin ödemek isteyenlere yüzde 50 indirim uygulanacak. Özellikle belediyelere ödenmesi gereken borçlar konusunda vatandaşlara önemli bir fırsat sunan 7020 sayılı kanun ile vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan tüm borçlar için güncelleme yapılacak. 213 sayılı kanun kapsamına giren alacaklar, yani 31 Mart 2017 tarihinden (bu tarih dahil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde ise bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamlarından, yine 2017 yılına ilişkin olarak 31 Mart 2017 tarihinden (bu tarih dahil) önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamlarından kesinleşmiş borcu olanlar için yürürlüğe giren kanun büyük bir kolaylık sağlayacak. Kanun ile ayrıca 6183 sayılı kanun kapsamına giren alacaklar, belediyelerin ücret alacakları, belediyelerin su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, büyükşehir belediyelerinin katı atık ücreti alacakları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su borçları olan tüm vatandaşlar faydalanacak” denildi.
Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşların 30 Haziran 2017 tarihi mesai bitimine kadar Mersin Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na ve ilçe merkezlerinde ilgili Koordinasyon Şube Müdürlüğü birimlerine şahsen müracaat etmeleri gerektiğini kaydedilen açıklamada, “Posta yoluyla başvuru yapacakların ise taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi halinde postaya verildiği tarih, adi posta ile gönderilmesi halinde ise Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne kayıtlarına intikal ettiği tarihin başvuru tarihi olarak geçerli olacağını dikkate alması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.