GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-06-2017 11:12

MESKİ, TÜRKAK denetiminden başarıyla çıktı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Merkez Su Analiz Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) denetiminden başarıyla çıktı..

MESKİ, TÜRKAK denetiminden başarıyla çıktı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Merkez Su Analiz Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu’nun (TÜRKAK) denetiminden başarıyla çıktı.
MESKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, içme ve kullanma suyu, havuz suyu, deniz suyu, yüzeysel sular, atıksu gibi 5 farklı matrikste 97 adet parametre/metotta ulusal ve uluslararası metotlarla çalışan Merkez Su Analiz Laboratuvarı, taşınması dolayısıyla 16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde TÜRKAK tarafından akredite olunan 52 parametre/metodun 46 tanesinden Askıdan İndirme Denetimine, Gözetim Denetimine ve Kapsam Genişletme Denetimine tabi tutuldu.
MESKİ açıklamasında, “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar Standardına uygun olarak TÜRKAK tarafından gerçekleştirilen denetimde başarı gösteren laboratuvarımız, 46 parametre/metodun tamamını askıdan indirmiş ve 2 parametre/metodun daha kapsamına eklenmesi için gerekli şartları sağladığını teknik gözetimde göstermiştir” denildi.
TÜRKAK tarafından görevlendirilen denetim ekibinden Baş Denetçi Yasemin Gürel ve Teknik Denetçi Pınar Çekirdek’in, kapanış toplantısında Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nın çevre ve fiziki şartlarının çok iyi olduğuna işaret ederek, akreditasyon devamlılığında gerekli olan ekip çalışmasının ve personelin teknik bilgi ve beceri açısından çok iyi olduklarını dile getirdikleri belirtilen açıklamada, “Ayrıca MESKİ üst yönetiminin çalışanlarının yanında olarak, kalite yönetim sisteminin uygulanmasında gerekli desteği sağladıklarının net bir şekilde görüldüğünü, bunun da başarıdaki en önemli etkenlerinden biri olduğunu ve birçok özel laboratuvardan daha iyi bir laboratuvarla karşılaştıklarını dile getiren TÜRKAK yetkilileri, başarılarının devamını dilemiş ve teşekkür etmişlerdir. Merkez Su Analiz Laboratuvarımız uluslararası geçerliliğe sahip akredite bir laboratuvar olarak bölgede örnek gösterilmektedir. Mersin halkının gerek içtiği suyun kalitesinin takibi gerekse denizin korunması amacı ile atık suların kontrol altına alınması faaliyetlerinin kaliteli yürütülebilmesi için çalışmalarımız devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.