KÜLTÜR - SAN
Giriş Tarihi : 15-06-2017 15:04

Kaligrafi sergisi açılmadan eserler satıldı

Mersin’in Erdemli ilçesinde açılan Kaligrafi kursunda ortaya çıkan eserlerin yer aldığı sergi yoğun ilgi gördü. Sergide kaligrafi sanatıyla yazılmış kelimelerden oluşturulan Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli portreleri de eserler arasında dikkat çekti. Ortaya çıkan eserlerin bazıları sergi açılmadan satıldı..

Kaligrafi sergisi açılmadan eserler satıldı

Mersin’in Erdemli ilçesinde açılan Kaligrafi kursunda ortaya çıkan eserlerin yer aldığı sergi yoğun ilgi gördü. Sergide kaligrafi sanatıyla yazılmış kelimelerden oluşturulan Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli portreleri de eserler arasında dikkat çekti. Ortaya çıkan eserlerin bazıları sergi açılmadan satıldı.
15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu salonunda açılan Kaligrafi sergide 3 ayda hazırlanan 82 eser beğeniye sunuldu. Aynı zamanda kursiyerlerin ekonomik olarakta gelir elde etmesinin amaçlandığı sergide bir çok eser açılış öncesinde satıldı.
Serginin Açılışına katılarak sergiyi gezen Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, "Çok güzel eserlerimiz ve yazılarımız vardı. Tabi bunlar aynı zamanda hobi mahiyetinde. Hemde küçükte olsa kursiyerlerin ev ekonomilerine katkı sağlayacak güzel çalışmalar. Ben hem kursiyerlerimize hem de usta öğreticilerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Erdemli belediye Başkanı Mükerrem Tollu’da, "Erdemli’de böyle bir imkanın olması, Erdemli’de böyle bir güzelliğin olması böyle bir güzelliğin taçlandırılıyor olması hassaten çok önemli bir durumdur diye düşünüyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Kurs usta öğreticisi ve öğretmen Sedat Toker, "Hemen hemen her milletin bir sanat dalı var. Bizimde geleneksel sanatlarımızdan olan Hüsnü Hat sanatımızın Latin harflerine uyarlanmış olan Kaligrafiyi tanıtmamız en büyük amacımız. Bunu da sergi vesilesiyle yapmış olacağız. Kursumuzun başında öğrencilerimiz kalem tutmayı bile bilmiyordu. İlk etapta kalem tutmayla başladık. Kalem tutma çalışmalarımız, çizgi çalışmalarımız, küçük harfler, büyük harfler, kelimeler, cümleler ve en sonunda da kompozisyon çalışması olarak kursumuzu bitirdik. Öğrencilerimiz nihayetinde kazandıkları bu yetenekler ile sergimizi oluşturduk. Arkadaşlarımız bu sergi vesilesiyle eğer bunu ileriki hayatlarında da devam ettirirlerse maddi olarak da kendilerine güzel bir gelir kaynağı olacağını da düşünüyorum" dedi.
Habibe Su adlı kursiyer ise daha önceden kaligrafiye ilgi duyduğunu belirterek, "Eserlerimizi sergiye getirdik. Manevi olarak bize destek olan çık arkadaşlarımız oldu. Maddi olarak ta, eserlerimizden alırlarsa memnun oluruz. Devamı gelecek bunun. Bir hastalık gibi bulaştı, bırakamıyoruz. Devam etmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
Serginin bir bölümünün açılış kurdelesini de Erdemli’de ’Başkan’ lakabıyla tanınan down sendromlu Mehmet Ali Şavk tarafından kesildi.
Yoğun ilgi gören serginin ilk gün ziyaretçi sayısı bin 500’ü aşarken, eserlerin bir çoğu sergi açılmadan satıldı.