SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-07-2020 14:10   Güncelleme : 23-07-2020 09:36

OSGB Hangi Hizmetleri İşyerlerine Sunar?

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimleri ve sağlık personelleri gibi meslek gruplarını çatısı altında bulunan ve bu meslek alanlarına dair eğitimler veren daha sonrasında işyerlerine yönlendirmeler yapan firmalara OSGB denilmektedir.

OSGB Hangi Hizmetleri İşyerlerine Sunar?

Son zamanlarda OSGB firmalarının çalışmalarında önemli yenilikler yaşanmakta ve bu konuda pek çok işyerine önemli hizmetler de sunulmaktadır. OSGB çalışmalarını yakından takip etmekte olan işyeri sahipleri de en iyi hizmet alabilmek adına büyük çabalar da göstermektedirler. OSGB’ler bakanlık tarafından devamlı olarak denetim altında olmaktadır ve belli sürelerde sertifikalar alarak çalışmalarına devam etmektedirler.

OSGB çalışmaları oldukça önemli bir konudur, öyle ki işyeri sahipleri, çalışanlar ve işyerinden hizmet alan kişiler direkt olarak bu durumdan etkilenebilmektedirler. İşyerlerindeki sağlık ve güvenlik koşullarını sağlamak ve koruma amacı ile kurulmuş olan OSGB firmaları bu anlamda oldukça önemli bir görevi de üstlenmiş bulunmaktadırlar. OSGB seçimi yaparken de işyeri sahiplerinin bu konu üzerinde durmaları gerekmekte ve gerekli araştırmaları detaylı bir şekilde yapmaları gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Hangi Alanlarda Çalışmalar Yürütür

İş güvenliği konusunda yapılan çalışmaların önemi her geçen gün artış gösterdiğinden dolayı OSGB çalışmaları daha fazla insanların dikkatini çekmeye başlamıştır. OSGB’ler tarafından eğitimi verilen ve daha sonrasında işyerlerine yönlendirmeler yapılan meslek alanlarından bir tanesi de iş güvenliği uzmanlığı olmaktadır. İş güvenliği uzmanı olan kişiler işyerlerinde çalışanları riske atacak etkenleri detaylı bir şekilde araştırmaktadır daha sonrasında ise bu etkenleri ortadan kaldırması için işyeri sahibine bir rapor sunan iş güvenliği uzmanı herhangi bir sonuç alamadığında ise durumu bakanlığa bildirebilmektedirler.

İş güvenliği uzmanının çalışmaları hem çalışanları hem de işyeri sahipler oldukça yakından ilgilendirdiği için bu yönde en iyi hizmeti alabilmek adına uzun uğraşlar verilmektedir ve detaylı araştırmalar da yapılmaktadır. OSGB araştırması yapan insanlar iş güvenliği uzmanı konusunda tecrübeli olan firmalar tercih etmek istemekte bu sayede çalışanların sağlık durumlarını kontrol altında tutmayı ve bu duruma bağlı olarak da kendi şirket performanslarını arttırmayı da hedeflemektedirler.

İşyerleri için OSGB ile Çalışmak Zorunlu Mu?

Çalışan sağlığı ve güvenliği oldukça önemli olan ve bakanlık tarafından bu koşulların sağlanması zorunlu hale getirilen bir konu olmaktadır. Bakanlık tarafından getirilen zorunluluğa göre az riskli iş yerleri bile İSG sayılacaktır ve bu konuda önemli tedbirler getirilecektir. Bakanlık aynı zamanda OSGB’lerin çalışmalarını da yakından takip etmekte ve bu firmaları sürekli olarak teftiş etmektedir. Bu durumun sonucu olarak ise OSGB firmaları çok daha iyi bir hizmet anlayışı içerisine girerek bütün işyerlerine daha kaliteli bir hizmet sunabilmektedir. İşyeri sahipleri ise iyi bir OSGB ile anlaşmak için öncelikli olarak iyi bir araştırması yapması gerekmektedir ve bu yapılan araştırmadan sonra bir karar vermesi çok daha iyi sonuçlar getirecektir.