PROTESTO
Giriş Tarihi : 14-08-2020 07:47   Güncelleme : 14-08-2020 07:47

İktidara seslendiler:' vaz geçme uygula!'

Mersinli Kadınlar, Türkiye'de kadına yöneltik her gün artan şiddetin karşısında İstanbul sözleşmesinden çekilmenin kadınlara ihanet olduğu dile getirip, iktidara seslendiler: "İstanbul sözleşmesinden vaz geçme uygula" dediler.

İktidara seslendiler:' vaz geçme uygula!'

Son günlerde AKP tarafından ortaya atılan İstanbul Sòzleşmesinin imzasından çekilme tartışması tüm Türkiye'de olduğu gibi Mersinli kadınları da ayaklandırdı.
Mersinli kadınlar da,  eylem ve etkinliklerle İstanbul Sözleşmesine sahip çıkarak,  iktidarı protesto ettiler.


Yenişehir Kuşimato sokağında düzenlenen " İstanbul Sözleşmesi mor çizgimizdir!" Yürüyüş ve basın açıklamasından sonra, Özgecan meydanında toplanan Mersin Kadın Platformu üyeleri düzenlenen forumda aktivist kadınlar konuşmalar yaptılar. Türkiye'de kadına yöneltik her gün artan şiddetin karşısında İstanbul sözleşmesinden çekilmenin kadınlara ihanet olduğu dile getirildi. ve mzanın tartışılamayacağı vurgulandı. Kadınlar iktidara seslenerek" vazgeçme, uygula" çağrısında bulundular...
İstanbul Sözleşmesi aile şiddetin önlenmesine dair, devlete yükümlülükler getiren Avrupa Konseyi sözleşmesi olup, Türkiye, sözleşmeyi 2011 yılında imzalan ilk ülke olmuştu.