SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-09-2020 12:16   Güncelleme : 24-09-2020 00:14

Gereksiz Yağları Vücuttan Dondurarak Atma Yöntemi: Soğuk Lipoliz

Fazladan yağlar ile mücadelede cerrahi ve diğer alternatif girişimlerin önemi çok büyüktür.

Gereksiz Yağları Vücuttan Dondurarak Atma Yöntemi: Soğuk Lipoliz

Ancak, bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmuyor. Özellikle karın altı, kalça altı ve gıdı gibi bölgelerde biriken yağlar için çeşitli riskler barındıran bu ameliyatların yerini soğuk lipoliz almıştır. Bölgesel olarak fazlalık olan yağları olan kişiler coolsculpting diğer bir deyişle soğuk lipoliz kısa sürede inatçı yağları vücuttan uzaklaştırmaktadır.

Soğuk lipoliz nedir? Diye soranlar için kısaca özet geçmek gerekirse, soğuk lipoliz; cerrahi gerektirmeden yapılan bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Yağ hücreleri tahrip edilmesi ile yavaş yavaş bozulup vücuttan karaciğer gibi doğal yollarla uzaklaştırılır. Kişi ilk etkisini işlemden birkaç gün sonra fark edecektir. Tam sonuçların ortaya çıkması ise genellikle 1-4 ay kadar sürebilir.

Soğuk Lipoliz Yöntemi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ameliyatsız yapılan soğuk lipoliz yönteminin uygulanabildiği bölgeler;

 1. Diz iç kısmı
 2. Kalça
 3. Bacak
 4. Sırt (sütyen altı bölgesi)
 5. Bacak içi
 6. Basen
 7. Baldır
 8. Karın
 9. Karın yan yağları (simit bölgesi)
 10. Diz üstü
 11. Kol gibi yağlanmanın gerçekleştiği en zor bölgelerde bile etkili sonuçlar alınabilmektedir. Dengeli beslenme ve spor yapılması bu tedaviden alınan sonuçları kalıcı bir hale getirecektir. Yağlanma durumuna da bağlı olarak birkaç seans ile istenilen görünüme kavuşmak oldukça mümkündür.

Soğuk Lipoliz Tedavisinin Süreci Nasıl İlerliyor?

CoolSculpting karın, bel, sütyen altı katları, sırt, gıdı, kollar, dizler, kalça ve basende bulunan bölgesel fazlalıkları kalıcı olarak yok eden teknolojidir. Uygulama sırasında her bölge için kullanılacak başlık çok önemlidir. Bu kapsamda her bölge için 30 - 60 dakika sürebilir. Tedavi edilecek bölgelerin analiz edilmesi ile cildinizi soğuktan korumak için jel pedler yerleştirilir. Daha sonra vakumlu bir kapsülün içine çekilmesi ile soğutma işlemi başlar. Uygulama sırasında belirlenen yağ dokusu -11 derecelere kadar soğutulmaktadır.

Soğuğun yaşattığı etki ile yağ hücreleri parçalanır. Her ne kadar rahat bir tedavi olarak görülse de kimi hastalar soğuğa bağlı bir sızı hissedebiliyor. Bu oldukça normal bir durum olmakla birlikte cilt soğuğa alıştıkça rahatsızlık hissi geçmektedir.

Soğuk Lipoliz ve İki Bilimsel Maddesi

Soğuk lipoliz, diğer deyişle coolsculpting uygulaması temelde iki bilimsel madde ile açıklanabilmektedir.

 

 • Yağ hücresi, yapısından dolayı soğuğa kas, deri ve sinir hücreleri gibi vücut bünyesinden bulunanlardan daha fazla duyarlı olmaktadır.
 • Tedbirli bir şekilde yağ hücrelerinin ölümü sağlanır ve kontrollü olarak soğutma gerçekleşir.

Soğuk lipoliz uygulaması olarak bilinen bu teknoloji, vücut bünyesinde bulunan zorlu bölgelerdeki yağ oranları zararsız bir şekilde azaltarak fit bir görünüm sağlar. Aynı zamanda ameliyatsız olarak uygulanır.

Soğuk Lipoliz İşleminin Yan Etkileri Var mı?

Bu işlemde kişilerin bünyesine bağlı olarak nadir görülen lokal komplikasyonlar mevcut olmaktadır. Her ne kadar FDA onaylı bir tedavi yöntemi olsa da soğuk lipolizde geçici olarak rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar; İshal, kaşıntı, kramp, ağrı, kızarıklık ve kaslarda sertleşme olabilir. Ancak belirtildiği üzere normal ve geçici bir süreçtir.

Uygulama sırasında uzmanların analizi ile tespit edilen uyuşukluk ve kızarıklık tamamen normaldir. Uzman birinin eşliğinde yapılan tedavi ile hiç bir şekilde soğuk lipoliz zararları yaşamayabilirsiniz.

Bölgesel olarak fazlalık yağı bulunan ve bu durumdan da kurtulmak isteyen kişiler, soğuk lipoliz uygulamasına başvurabilir. Başvurmak isteyenlere kişiler için en mükemmel tercih Coolclinic'tir. Web adresi https://www.coolclinic.com.tr/ olmakla birlikte bu site ziyaretinde gerekli tüm bilgileri öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.