MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 15-10-2020 15:40   Güncelleme : 15-10-2020 15:44

Mersin'de hastanelerde Covit hastası çok mu az mı?

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin'deki özel ve kamu hastanelerinin doluluğunu meclis gündemine taşıdı.

Mersin'de hastanelerde Covit hastası çok mu az mı?

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

“Covid 19 salgını nedeniyle hastanelerin doluluk oranının yüksek olması, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hastanelerin kapasitelerinin dolu olması, kamuoyuna verilen sağlık hizmetlerinin yeterli olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 09.10.2020 tarihinde Türkiye genelinde hastane doluluk oranına ilişkin açıkladığı verilere göre Türkiye genelinde hastane yatak doluluk oranı, %48 iken, yoğun bakım doluluk oranı ise %68’dir. Yine aynı tarihli Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın milletvekili olduğum Mersin’e ilişkin açıkladığı rakamlara göre yatak doluluk oranı %49 iken yoğun bakım yatak doluluk oranı ise %65’tir.

Fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Mersin’e ilişkin açıkladığı rakamlarla bizzat deneyimlediğim gerçeklik arasında önemli oranda fark var. Öyle ki Fahrettin Koca’nın Mersin’e ilişkin kamuoyuna açıkladığı rakamlardan iki gün sonra Mersin’in Erdemli ilçesinde tarım işçilerinin yaptığı kaza sonucu 33 insanımız yaralanmış ve maalesef iki insanımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan kişilerden biri olan 14 yaşındaki Esma Koç için Mersin’deki özel ve kamu hastanelerinden birine yatışını sağlamak amacıyla hemen hemen bütün hastanelerle iletişime geçtiğimde bütün hastanelerde yatakların dolu olduğuna ve Esma Koç isimli yaralanan tarım işçisini Adana Balcalı hastanesine sevk edilmek zorunda kaldığına birebir şahidi oldum. Mersin’de tanığı olduğum bu olayla birlikte Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamların gerçeği yansıtmadığını açıkça ifade etmek isterim.” denilen önergede şu sorular soruldu:

1) 09.10.2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kamuoyuna yaptığı açıklamada Mersin’e ilişkin verdiği bilgiler ile sahadaki gerçeklik arasında büyük bir çelişki olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

2) Mersin’deki bütün hastanelerde yataklar dolu olmasına rağmen nerdeyse yatak doluluk oranının yarısının boş olduğu yönündeki kamuoyunu yanıltıcı bilgiler vermenizin nedeni nedir?

3) Mersin’deki hastanelerdeki doluluk oranlarına ilişkin gerçek rakamları kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

4) Mersin’de doluluk oranı %100 olan hastanelerde yatan hastaların ne kadarı covid 19 nedeniyle ve ne kadarı diğer hastalıklardan dolayı yatmaktadır?

5) Mersin’de hastanelerde yatak doluluk oranının %100 olduğu dikkate alındığında Mersin’de yaşayan yurttaşlarımızın başta Covid 19 salgını ve diğer hastalıklardan dolayı hizmet alması için bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışması olacak mıdır?