SİYASET
Giriş Tarihi : 19-10-2020 14:08

Rum lider Anastasiadis’ten KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Tatar’a tebrik mesajı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar’ı tebrik etti..

Rum lider Anastasiadis’ten KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Tatar’a tebrik mesajı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar’ı tebrik etti.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda en yüksek oyu alan Ersin Tatar, ikinci turda Mustafa Akıncı ile yarıştı. Resmi olmayan sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51.74’ünü alarak seçimin galibi oldu. Seçim sonuçlarının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’ten Tatar’a tebrik mesajı geldi. Anastasiadis mesajında, “Sayın Ersin Tatar’ı tebrik ederim ve en kısa zamanda birbirimizi tanıma amacıyla görüşmemizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.
Nikos Anastasiadis mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Gerek kendisini gerekse Kıbrıslı Türk yurttaşlarımı BM Genel Sekreteri’nin en kısa zamanda Kıbrıs sorununun BM kararları, Güvenlik Konseyi kararları ve üyesi olduğumuz ve olmaya devam edeceğimiz AB’nin ilke ve değerleri temelinde çözülmesi için yeni bir girişimde bulunulması ile ilgili ifade edilmiş niyetine hemen cevap verme konusunda hazır ve kararlı olduğumu temin etmek istiyorum. Sayın Tatar’ın da aynı iradeyi göstereceğini ümit etmek istiyorum."