DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-11-2020 04:40

ABD’de Başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı

ABD’de devam eden başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlara göre Demokratların adayı Joe Biden 85 delegeye, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ise 71 delegeye ulaştı..

ABD’de Başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlar gelmeye başladı

ABD’de devam eden başkanlık seçimlerinde ilk sonuçlara göre Demokratların adayı Joe Biden 85 delegeye, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ise 71 delegeye ulaştı.
ABD’de Başkanlık seçimlerinde halk oy verme işlemine devam ederken, Demokrat Parti’nin adayı eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Cumhuriyetçi Parti’nin adayı mevcut ABD Başkanı Donald Trump arasındaki mücadele sürüyor. Birçok eyalette sandıkların kapanması ile ilk sonuçlar gelmeye başladı.
Biden, Vermont (3), Massachusetts (11), Rhode Islan (4), Connecticut (7), New Jersey (14) , Delaware (3), Maryland (10), Virginia (13), Illinois (20) eyaletlerinde seçimi kazanarak, 85 delege kazandı. Trump ise Batı Virginia (5), Kentucky (8), Alabama (9), Mississippi (6), Oklahoma (7), Güney Carolina (9), Arkansas (6), Missouri (10) ve Tennessee (11) eyaletlerinde seçimi kazanarak delege sayısını 71’e yükseltti.
Biden ve Trump’ın zaferlerini ilan ettikleri eyaletlerde şu ana kadar bir sürpriz yaşanmazken, iki adayın salıncak eyaletlerden olan ve 29 delegeye sahip Florida’da kıyasıya yarış devam ediyor. Oyların yüzde 80’inin sayıldığı Florida’da Biden yaklaşık 200 bin oy ile Trump’ın yüzde 1,8 gerisinde bulunuyor. Bu farkın posta ile kullanılan oyların sayılması ile düşmesi bekleniyor.
18 delegeye sahip Ohio’da ise Biden yarışı önde götürüyor. Biden, yaklaşık 330 bin oy ile Trump’ın yüzde 12,4 önünde seçim yarışını devam ediyor. Biden’ın daha önce yapılan anketlerde Ohio’da kazanmasının zor olduğu ortaya çıkmıştı. Ohio’da şu ana kadar açılan oy miktarı ise yüzde 42’ye ulaştı.