SİYASET
Giriş Tarihi : 19-07-2017 11:08   Güncelleme : 19-07-2017 11:08

CHP'li Çamak, din dersi müfredatında ‘cihat’ kavramına yer verilmesini eleştirdi.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan zorunlu din dersi müfredatında ‘cihat’ kavramına da yer verilmesini eleştirdi.

CHP'li Çamak, din dersi müfredatında ‘cihat’ kavramına yer verilmesini eleştirdi.

Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresi’nde verilen barış mesajına dikkat çeken Çamak, “Gelin bu toprakları artık huzura kavuşturmak için çocuklarımıza savaşı değil, barışı öğretelim. Nefreti değil, sevgiyi öğretelim” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan yeni eğitim müfredatını değerlendirdi.

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, zorunlu din dersinin müfredatında artık ‘cihat’ kavramının da yer alacağını açıkladığını kaydeden Çamak, bunun neden eklediğini soranlara Bakan İsmet Yılmaz’ın, ‘Cihat bizim dinimizde olan bir unsur. Bunun öğretilmesinden niye rahatsız oluyorsunuz?’ diye yanıt verdiğini hatırlattı.

 

Bakan İsmet Yılmaz’a, Bakara Suresi'nin 208. ayetini hatırlatan Çamak, “Bizim dinimizde sevgiyi ve barışı vurgulayan unsurlar da var.  Bakara Suresi'nin 208. ayetinde şöyle buyrulmaktadır: ‘Ey iman edenler, hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin ve şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır.’   Ortadoğu’daki selefi cehenneminin ateşine odun atacak unsurları öğreteceğimize, gelin bu toprakları artık huzura kavuşturmak için çocuklarımıza savaşı değil, barışı öğretelim. Nefreti değil, sevgiyi öğretelim. Ölmeyi ve öldürmeyi değil, yaşamayı, yaşatmayı, hoşgörüyü ve insan haklarını öğretelim” diye konuştu.