GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2020 22:46   Güncelleme : 02-12-2020 13:46

Kredi kartı kullananlardan alınan ek masraflar ve bunları engelleme yolları

Kredi kartı teknolojisi çok uzun zamandır insanların hayatında yer alan bir ödeme teknolojisi.

Kredi kartı kullananlardan alınan ek masraflar ve bunları engelleme yolları

Kredi kartı teknolojisi çok uzun zamandır insanların hayatında yer alan bir ödeme teknolojisi. Kredi kartı ile ödeme yapmanın pratik imkanları ve özellikle belli ödemeler için kullanıcılara sunulan taksit ve ödeme yaptıkça karta yüklenen ödeme için geçerli puan sistemi gibi sistemler sayesinde kredi kartı kullanımı insanlar için cazip hale gelebiliyor.

 

Türkiye’de halihazırda aktif olarak kullanılan kredi kartı sayısı 72 milyondan daha fazla. Biz de bu kadar çok kullanılan bir ödeme aracını kullanırken bu ödeme aracından sizden habersiz alınan herhangi bir masrafın olup olmadığını biliyor musunuz?

 

Kredi kartı kullananlar için en iyi kredi kartı hangisi sorusu oldukça önemli. Bizce en iyi kredi kartı bu şekilde kullanıcılardan habersiz masraf çıkartmayan kredi kartıdır.

 

Kredi Kartı Sigortası

 

Öncelikle kredi kartı kullananların dikkat etmeleri gereken şeylerin başında her ay kredi kartlarından yapılan harcamaları ve nereye yapıldığını kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatarak başlayalım. Nitekim bankalar, kredi kartı başvurusunda bulunurken o anda okuyamayacağınız onlarca sayfalık sözleşmelere imza atmanızı sağlıyorlar ve bu sözleşmelere atmış olduğunuz imzaları gerekçe göstererek farklı isimler altında kredi kartınızdan ek ödemeler kesiyorlar. Kredi kartı kullanan kişilerin her şeyden önce bu duruma çok dikkat etmesi gerekiyor.

 

Bankaların kredi kartı kullanıcılarından en sık aldıkları ücreti kredi kartı borcu sigortası olarak belirtebiliriz. Bazı bankalarda yoğun olarak görülen bu durum, bankaya olan kredi kartı borcunuzun hayatınızı kaybetmeniz veya farklı bir durumla karşılaşmanız halinde sigortalanmasını içeren bir paket. Elbette kredi kartına yüklü borçlanan kişiler için böylesi bir sigortanın yapılması gerekli olabilir. Ancak düşük limitli kredi kartlarına da bu şekilde bir sigortanın yapılmasının kullanıcıların arzu edeceği bir durum olacağını düşünmüyoruz.

 

Senelik Kart Kullanım Aidat Ücreti

 

Kredi kartı kullananlardan alınan ek masraflardan bir diğeri de her sene kullanıcıdan alınan kredi kartı aidat ücretidir.

 

Birçok banka kredi kartını kullanan müşterilerinden senede bir defa aidat adı altında bu ücreti kesmektedir. Bu ücreti ödemek istemeyen kredi kartı kullanıcılarının bu ücreti geri alabilecekleri bazı durumlar söz konusudur.

 

Çoğu banka kredi kartından senelik aidat ücretini gerekçe göstererek kredi kartınızı iptal etmek istediğinizi söylediğinizde kredi kartı senelik aidat ücretinizi iade etmektedir. Ancak bunu da yapmak istemeyenler için kredi kartından senelik aidat ücreti almayan bankaları aşağıda belirttik:

 

  • İş Bankası Maximum Kart
  • Yapı Kredi World Card
  • Enpara Kredi Kartı
  • TEB’e ait Sade Kart
  • Garanti Bankası Bonus Flexi
  • Fix Kart

 

Bu kartlardan şu an için senelik aidat ücreti adı altında herhangi bir ücret kesintisi yapılmamaktadır.

 

Bu konu Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kuruluna bankalarla ilgili en çok şikâyet gelen konuların başında yer alıyordu. Hal böyle olunca da BDDK, yıllık kredi kartı aidat ücretleri ile ilgili bir düzenleme yapmak zorunda kaldı.

 

Yapılan düzenleme uyarınca bilinmesi gereken en önemli konu, her bankanın senelik aidat ücreti adı altında herhangi bir ücret almadığı bir kredi kartını müşterilerinin kullanımına sunması gerekiyor.

 

Bununla birlikte bir kredi kartı üzerinden 180 gün boyunca hiçbir işlem yapılmazsa da bu karttan herhangi bir aidat talep edilemiyor.

 

Bu masrafları doğru tespit ederek bankalardan bu masrafların geri alınması yönünde bir talep oluşturmanız durumunda masraflarınızı da geri almanız mümkün olmaktadır.