MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 23-12-2020 10:07   Güncelleme : 23-12-2020 11:32

Başkan Seçer'in düşündüren anketi!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, son günlerde Belediye meclisinde gelişen olaylar karşısında Mersin kamuoyunun nabzını öğrenmek için İstanbul merkezli ANKA Araştırma Danışmanlık Şirketi’ne yaptırdığı anket, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığınca duyuruldu.

Başkan Seçer'in düşündüren anketi!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığınca basına servis edilen açıklama aynen şöyle:

"ANKA Araştırma Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı son anket, Mersin’de Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e Meclis’te borçlanma yetkisi verilmemesinin kente zarar verdiği düşüncesini ortaya koydu. Ankete katılan her dört Mersinli’den üçü, Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmemesinin yatırımları engellediğini, bu durumun Mersin’e zarar vereceği düşüncesinde birleşti.

Mersin’in Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Erdemli ilçelerinde vatandaşlarla yüz yüze anket düzenledi. Ankette 6 ilçede seçmenin % 85’ini temsilen 1069 kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı. Ankete yanıt verenlerin yüzde 56’sını erkekler, yüzde 44’ünü ise kadınlar oluşturdu. Saha uygulaması 17-18 Aralık’ta yürütülen çalışmanın, her ilçede nüfus oranına göre belirlendiği vurgulandı.

Anket kapsamında vatandaşlara, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen ‘Konuların ve alınan kararların takibi’ ve ‘Borçlanma’ gündemlerine dair sorular yöneltildi. Anketin sonuçları, Mersin’de yaşayan vatandaşların Meclis çalışmaları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e bakışı konusunda önemli sonuçları ortaya koydu.

Mersinliler borçlanma yetkisi verilmesini istedi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkan Seçer tarafından bu yıl içinde 4 kez Meclis gündemine alınıp, neden talep edildiği ve nerelere harcama yapılacağı anlatılmasına rağmen Cumhur İttifakı borçlanma talebine ret oyu vermişti. Ankette, borçlanma talebine verilen ret kararının değerlendirilmesi istenilen Mersinliler’in % 78.4’ü Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesinin doğru olacağını beyan etti.

Her dört kişiden üçü aynı fikirde: “Mersin zarar görür”

Anket katılımcılarının % 71.2’si yani ankete katılan her dört kişiden üçü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verilmemesinin yapılacak yatırımları engellediğini ve Mersin’e zarar verdiğini söyledi.

“Başkana güvenin”

Katılımcıların % 71.7’si Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin borçlanma konusunda Belediye Başkanı Vahap Seçer’e güvenmesi gerektiğini belirtirken, yine 71.7’si Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesi durumunda bunun Mersin için olumlu kullanılacağını düşündüğünü belirtti.

“Borçlanmaya ret kararı siyasi”

Başkan Vahap Seçer’e Cumhur İttifakı üyeleri tarafından borçlanma yetkisi verilmemesinin gerekçesi de ankette sorulan sorulardan birini oluşturdu. Ankete katılan vatandaşların % 81’le büyük bir çoğunluğu bu kararı “siyasi” olarak değerlendirdi.

“Yetki verilmemesi yatırımları engeller”

Katılımcıların % 73.8’i de korona salgını sürecinde Mersin Büyükşehir Belediyesi gelirlerinin düşmüş olmasının, belediyenin yapacağı hizmetleri ekonomik olarak olumsuz etkileyeceğini düşündüğünü vurguladı.

Anket sonucuna göre katılımcıların % 65.4’lük bölümü de Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin Meclis’te düşüncelerini demokratik bir şekilde ifade edebildiğini belirtiyor. "