SİYASET
Giriş Tarihi : 12-01-2021 10:58   Güncelleme : 12-01-2021 11:37

20 Milyon Alevi'nin önemli sorunu

Mersin Büyükşehir Meclisinde tartışmalara neden olan Yenice Cem evi, ibadet hane olarak işaretlenmesi tartışmasında Alevi Kökenli Özgür Emire mecliste konuştu.

20 Milyon Alevi'nin önemli sorunu

MERSİN(EROL KAMALAK) - Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışmalara neden olan Yenice Cem evinin, ibadet hane olarak plana işaretlenmesi tartışmasında Alevi Kökenli Özgür Emire mecliste konuştu.

ALEVİLERİN ÖNEMLİ BİR SORUNUNU KONUŞUYORUZ. 

Konuyla ilgili söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Özgür Emire, şöyle konuştu: ‘’ Biz bugün burada 20 milyon Alevinin yaşadığı ülkemizde Alevilik bir inanç mı, inanç değil mi, inançsa ne kadar inanç, inanç değilse ne kadar inanç değil, bunu tartışmıyoruz. Biz bugün burada yüzyıllardır bu topraklarda yaşayıp haksızlıklara uğrayan, yinede incinsen de incitme diyen, Alevilerin önemli bir sorununu konuşuyoruz. Yenice imar planlarına bir Alevi canımız itiraz ederek, inançsal hizmetini yaptığı cemevinin ibadet yeri olarak planlarda işaretlenmesini bizlerden talep etmiştir.‘’ diye konuştu. LAİK DEVLETE, YANİ DİN VE İNANÇLAR BAKIMINDAN TARAFSIZ DURUMDA KALAN DEVLETE DÜŞEN BUNU KABULLENMEKTİR VE TARTIŞTIRMAMAKTIR. Emire, ‘’Değerli meclis üyelerimiz hatırlarsanız Ak Parti iktidara ilk geldiği günlerde Avrupa Birliği birçok uyum paketi çıkarmıştır. 6. uyum paketini 2003 yılında 4928 sayılı karar ile çıkarmıştır. Bu karar, planlarda yer alan cami ibaresinin düzenlenerek, ibadet yeri olarak işaretlenmesiydi. Doğru bir karardır. Bu karar destek gördü. Böylelikle cami dışında ibadet alanlarının imar planlarında işaretlenmesinin önü açıldı. Cemevlerinin ibadet yeri olarak tanınması her seçim öncesi sıkça duyduğumuz seçim vaatlerinden biridir. Sonuç alamayan canlarımız bu konuyu yargıya taşımıştır. 2016 yılında AİHM Büyük Dairesi konuyu inceleyerek Cemevinin ibadethane olmasına karar vermiştir. Laik devlete, din ve inançlar bakımından tarafsız durumda kalan devlete düşen bunu kabullenmektir ve tartıştırmamaktır.‘’ 

AİHM, CEM İBADETTİR, CEMEVİLERİ İBADETHANEDİR .

Emire, ‘’2009 ve 2010 yılları arasında Alevi çalıştayları yapıldı. AİHM buradan hareket ile bu konunun devletin tartışacağı konu olmadığını, cem ibadettir, cemevleri ibadethanedir, bütün inançlar eşit haklara sahiptir demiştir. Bunu destekleyecek kararları, 2017 yılında Danıştay ve 2018 Yargıtay AİHM atıfta bulunarak vermiştir. Bekir Çoşkunun yazdığı gibi, Çek al, Alevileri Kilimdeki renk gider Kemal Sunal ile kahkahan Yılmaz Güney ile isyanın biter. Pir Sultan Abdal, Yunus’u, Fuzuli, Aşık Veysel, Mahsuni Şerifi,çıkar bak Anadoluda geriye ne kalır. Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan ve nüfus bakımında ülkenin en kalabalık ikinci inancı olan topluluğa, yanı bizlere sizinki inanç değil, yaptığınız ibadet değil, ibadet yaptığınız yerde ibadethane değil denemez, denilmemelidir.’’ dedi.