GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2021 06:34   Güncelleme : 19-01-2021 07:17

Form battı-çıktı kavşağına Mimarın tepkisi!

Okan Merzeci Bulvarının büyük bir yerel yol olduğunu belirten Şehir plancısı Mimar Abdullah Yılmaz bu yolda yapılan yeni battı-çıktı kavşağına da karşı çıktı. Yılmaz karşı çıkma gerkçesini şöyle açıkladı: 'Battı - çıktı kavşak uygulaması yapmak, öncelikle dokuyu bozmaktır. İnsanların yürüdüğü ve bisiklete bindiği alanlar için güvenli daha yüksek araç hızlarının önünü açmaktır. Hızlı araçların karıştığı kazalardaki İnsan ölüm sayısını artırmaktır...'

Form battı-çıktı kavşağına  Mimarın tepkisi!

MERSİN(SONSES.TV) - Okan Merzeci Bulvarının büyük bir yerel yol olduğunu belirten Şehir plancısı Mimar Abdullah Yılmaz battı-çıktı kavşaklara karşı çıktı. Yılmaz karşı çıkmasını şöyle açıkladı: 'Battı - çıktı kavşak uygulaması yapmak, öncelikle dokuyu bozmaktır. insanların yürüdüğü ve bisiklete bindiği alanlar için güvenli olandan daha yüksek araç hızlarının önünü açmaktır. Hızlı araçların karıştığı kazalardaki İnsan ölüm sayısını artırmaktır...'

BATTI&ÇIKTI KAVŞAĞININ FONKSİYON VERMESİ İÇİN, ULAŞIM MASTER PROJESİNDE İŞARETLİ ONLARCASININ DAHA YAPILMASI LAZIM..!

Çağdaş dünya kentlerinin battı - çıktı kavşak uygulamasını terk ettiğini ileri süren ve Mersin'de bir yeni battı-çıktı kavşağının daha yapılmasına tepki gösteren Mimar Yılmaz:

"Mersin Büyükşehir Belediyesi , araç hızını arttırmak, insan, yaya, bisikletli güvenliğini feda etmek için daha önce yapılan yanlışlara Form battı-çıktı kavağıyla yenisini ekliyor.

Şehirler, insan odaklı olarak planlanmalıdır... Yavaş hız yapan motorlu taşıt sürücüleri, yürüyen ve bisiklete binen insanları ve toplu taşıma araçlarını sorunsuz kılacak şekilde tasarlanan sokaklar, şehrin kimliğine esas olmalıdır.

Düşük hızlı yollar, karbon emisyonlarının azaltılmasında büyük bir rol oynar, daha güvenli yollar bisiklet, yürüyüş ve toplu taşıma oranlarını artırır ve daha az ve daha kısa araba yolculuklarına olanak tanır.

Okan merzeci bulvarını kullanan tüm Mersinlilerin, özellikle de trafik kazası ve hayatı risklere karşı en savunmasız olan yürüyen ve bisiklete binen insanların güvenliğini korumak, sağlamak daha yüksek bir öncelikli görevi olmalıdır." dedi.