SİYASET
Giriş Tarihi : 19-01-2021 14:54   Güncelleme : 19-01-2021 16:19

Suriyeli tarım işçilerinin konteynerlerine ne oldu?

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’de mülteci tarım işçilerine tahsis edilen ancak kullanımına izin verilmeyen konteynerleri meclis gündemine taşıdı.

Suriyeli tarım işçilerinin konteynerlerine ne oldu?

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Rıdvan Turan önergesinde “Mersin Adanalıoğlu ve Tarsus Kelahmet köylerinde örtü altı tarımsal üretimde kahır ekseriyeti Suriyeli mültecilerden oluşan tarım işçileri çalışmaktadır. Bu bölgedeki mülteci tarım işçilerinin yaşam koşulları asgari yaşam koşullarının çok altındadır. Mülteci tarım işçileri, kendilerinin inşa ettikleri çadırlarda, insan sağlığı açısından ciddi derecede risk oluşturan koşullarda yaşamaktadır. Buradaki mülteci tarım işçileri için Mersin Valiliği tarafından tuvalet, banyo ve çamaşır yıkanması için konteynerler tahsis etmesine rağmen yaklaşık bir yıldır konteynerlerin mülteci tarım işçileri tarafından kullanılmasına izin verilmemektedir. Mülteci tarım işçilerinin yaşamlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracak konteynerler adeta mültecilerin gözlerinin önünde çürümeye bırakılmıştır.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Mersin Valiliği tarafından Adanalıoğlu ve Kelahmet köylerinde mülteci tarım işçilerine tahsis edilen konteynerlerin mülteci tarım işçileri tarafından kullanılmasına izin verilmemesinin gerekçeleri nelerdir?

2) Bakanlığınız tarafından mülteci tarım işçilerine tahsis edilen konteynerlerin kullanılması için herhangi bir girişim olacak mıdır?

3) Bakanlığınızın ilgili köylerdeki mülteci işçilerin sağlık ve sosyal şartlarının düzeltilmesine yönelik hangi çalışmaları vardır?