SİYASET
Giriş Tarihi : 21-01-2021 18:06   Güncelleme : 22-01-2021 05:20

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı’dan İyi Parti Genel Başkanı Akşener’e cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu çalışmaları tamamlanmadan yapılan yorumlar ve değerlendirmelerin sadece bilgi kirliliğini arttırıp sağlıklı bir müzakere ortamından uzaklaşılmasına neden olduğunu belirterek, “Bugün bir muhalefet partisi genel başkanının ‘Seçim barajını konuşan iktidar yolcu demektir’ açıklamasını da bilgi kirliliğine katkı veren bir açıklama olarak değerlendirmek gerekir” dedi..

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı’dan İyi Parti Genel Başkanı Akşener’e cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu çalışmaları tamamlanmadan yapılan yorumlar ve değerlendirmelerin sadece bilgi kirliliğini arttırıp sağlıklı bir müzakere ortamından uzaklaşılmasına neden olduğunu belirterek, “Bugün bir muhalefet partisi genel başkanının ‘Seçim barajını konuşan iktidar yolcu demektir’ açıklamasını da bilgi kirliliğine katkı veren bir açıklama olarak değerlendirmek gerekir” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Seçim barajını konuşan iktidar yolcu demektir” ifadelerine cevaben yazılı bir açıklama yayımladı. Türkiye’nin, 16 Nisan 2017 günü yapılan referandum ile 150 yıldan bu yana tartışılan hükümet modelinin değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş yaptığını hatırlatan Yazıcı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerle birlikte bütün unsurlarıyla yürürlüğe girmiş, mevzuatımızda sisteme uyum sağlayıcı düzenlemeler için de çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu olarak çalışmaları son aşamaya doğru ilerlettiklerini belirten Yazıcı, şunları kaydetti:
“Komisyonun çalışmaları ile yapılan değerlendirmelere baktığımızda açıklamaların gerçeği yansıtmayan bilgiler üzerinden yapıldığını üzülerek müşahede ediyoruz. Yapılan değerlendirmelerin yanlış, eksik bilgi veya yoruma dayalı olduğunu görüyoruz. Çalışmalar tamamlanmadan yapılan yorumlar ve değerlendirmeler sadece bilgi kirliliğini arttırmakta ve sağlıklı bir müzakere ortamından uzaklaşılmasına neden olmaktadır. Komisyon çalışmalarımız tamamlandığında Cumhur İttifakı ortağımız MHP başta olmak üzere siyasi partilerle ve ilgili kurumlarla paylaşılacaktır. Bugün bir muhalefet partisi genel başkanının ‘Seçim barajını konuşan iktidar yolcu demektir’ açıklamasını da bilgi kirliliğine katkı veren bir açıklama olarak değerlendirmek gerekir. Tahminler o kadar ölçüsüz ki, barajın yükseltilmesinden yana tutum ve tercih içinde olduğumuzu bile söylemekten çekinmiyorlar. Bu konularda partimize atfen yapılan yorum ve değerlendirmeler bilgiye değil, tamamen zan ve tahmine dayalıdır. AK Parti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni güçlendirecek, ‘temsilde adalet’ ilkesini pekiştirecek ve demokratik siyasetimize katkı sağlayacak her türlü adımı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir dikkatle ve titizlikle atacaktır.”