MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 31-01-2021 11:45   Güncelleme : 31-01-2021 12:44

Mezitli-Davultepe hattında neler oluyor?

Çıkar gruplarıyla karşı karşıya kalan Üretici Yörükler, yürüyüş yaparak, Cumhurbaşkanına mektup yazarak ve dava açarak hak arama mücadelesinde, kamuoyunda desteğini bekliyor.

Mezitli-Davultepe hattında neler oluyor?

MERSİN(SONSES) - Narenciye bahçelerinin kesilerek yerine, yöre halkından habersiz planlara işlenen sanayi sitesi yapımına tepkiler giderek büyüyor.

Çıkar gruplarıyla karşı karşıya kalan Üretici Yörükler, yürüyüş yaparak, Cumhurbaşkanına mektup yazarak ve dava açarak hak arama mücadelesinde, Doğa ve çevrecilerinde desteğini bekliyor.

Mezitli İlçesi Davultepe beldesinde narenciye üreticisi Yörük Çiftçiler, bölgede kendilerine ait tarım alanı olan tapulu arazilerinde sanayi sitesi yapılması için başlatılan çalışmaları protesto etmek için yürüyüş yapmaları, kamuoyunun gözünü üzerlerine çevirdi.

Narenciye üreticisi Yörük çiftçiler, tapulu tarımsal alanlarında sanayi sitesi yapılmak istenmesine karşı girişimlerin durdurulması için avukatları aracılığı ile hukuki mücadeleyi de başlattı.

Mersinli Mimar Abdullah Yılmaz, Davultepe’de tarımsal alanların ,bahçelerin küçük Sanayi Sitesi olarak plana işaretlenmesini, "Mecliste grubu bulunan tüm siyasi partiler ciddi bir organize kent suçu işlemişlerdir." yorumuyla farklı bir boyuta taşıdı.

Mimar Yılmaz yaptığı yazılı açıklamasında, Narenciye Bahçelerinin, sanayi sitesine dönüştürülmesinde şu açıklamada bulundu:

"Kamu yararı yoktur! Kentsel rant yoktur!

Hangi siyasi görüşte olursa olsun, kent yağmacılığına alet olanlar affedilmemelidir.

Doğa Katliamını büyük bir başarı sağlamış gibi, belediye meclis toplantılarında birbirlerine teşekkür edip , alkışlayanlar, Mersin halkına hesap vermelidir!

Süreç organize olarak adım adım olgunlaştırılmış, Mersin nazım imar planlarının, Kentin Anayasasının oluşum sürecinde planlara İşlenmiştir!"

Mimar Abdullah Yılmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“20 Binden fazla itiraz gören mersin 1 /5000 ölçekli Revizyon ve ilave Nazım İmar Planı askı sürecine uyulmaması nedeni ile iptal oluyor. Yok Hükmüne Giriyor. Bu beceriksizlik Kamuoyundan gizleniyor Tüm yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak, bu sefer 1/5000 ölçekli revizyon ve ilave nazım imar planı , olmayan bir planın revizyonu olarak tekrar meclise Getiriliyor!!

‘Kentin önünü Açacağız’ diyen aynı kişiler, görmeden plana tekrar evet diyor, kentin yağma anayasası tescilleniyor.

Planlama sürecinde özellikle yeşil, tarım alanı, orman alanlarının ranta dönüşmesi için devletin kurumlarından görüş alınması lazım!!

Yerel Seçimlerde, seçim sürecinde verilmiş sözler, Kurulmuş çıkar ittifakları var.

Bu planlama sürecinde bir yönetici Ankara’ya gidiyor.

Mersin Milletvekili Bakandan, bölgenin tarım alanından çıkarılıp, küçük sanayi olması için yardım istiyor!!

Bugün kamulaştırma sürecinde olan Tarımsal alanların katliamının yeni farkına varan bölge halkı, belediye başkanını protesto ediyor, katliamın durdurulmasını istiyor.

Ankara giden aynı belediye başkanı, bahçeleri kesilecek bölge halkının protestoları karşısında bir anda çark ediyor;

En büyük tarım, orman alanı koruyucusu olarak ortaya çıkıyor!

Orman, tarım alanlarını korurken fotoğraflar çektirip showlar yapıyor,

Kent suçu işleyen siyasetçileri ve yerel yöneticileri affetmemek lazım.”