MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 09-02-2021 15:22   Güncelleme : 09-02-2021 23:10

Seçer: Şimdi de parklarımıza zarar veriyorlar!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye taş binası, Meski terfi istasyonlarına saldırıların ardından bu kez de, parklara zarar verildiğini söyledi.

Seçer: Şimdi de parklarımıza zarar veriyorlar!

MERSİN(SONSES) - Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında MHP Meclis üyesi Mahmut Tat’ın, Kısa çalışma ödeneği konusunda yaptığı konuşmasını yanıtlayan Başkan Seçer; ‘İşten çıkartmalar yasaklanmıştır. Bu konuda söylemler kamuoyunu yanıltıcıdır.’ dedi.

Seçer, “Türkiye’de 1307 kuruluş, ilimizde de iki ilçe belediyesi, kısa çalışma ödeneğine başvuruyor. Kimsenin sesi çıkmıyor. Biz yapınca niye eleştiriliyoruz. Hedefe konuluyoruz. Toroslar ve Akdeniz Belediyeleri de kısa çalışma ödeneği için başvuru yaptı. Ancak rededildi. İki belediyenin yaklaşımı yasal ise bizimki neden yasal olmuyor? İşçi çıkartıyoruz diye diye insanların bizlere saldırmasına zemin hazırlanıyor.” uyarısında bulundu.

Seçer, sitem ettiği konuşmasında Karaduvar’da ki yeşillendirme çalışmalarına karşı yapılan tahribatlara da dikkat çekti. Şimdi muhtar aradı söyledi. Karaduvar mahallesinde park bahçeler daire başkanlığınca dikilen fidan ve çiçekler kırılarak imha edilmiştir. Erdemlide belediye tabelaları parçalanıyor. Hepiniz bu olayı kınamalısınız. Bu işin sonu nereye gidecek. Siz yanımda durmasanız olur mu? İdare beni koruyacak. saldıranı korumayacak! Bu işi hafifletmek, magazinleştirmek olmaz. 

Görevlileri uyarıyorum: Bu tür eylemler ve zarar vermeler yapanın yanına kar kalırsa Mersin’de bu tür saldırıların önüne geçemeyiz.”

Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ birimlerine yapılan saldırıları değerlendiren Başkan Seçer, “Bunun arkasındaki suç odakları çıkartılmalıdır. Birileri tarafından yönetilmektedir” diye konuştu. Erdemli’deki belediye tabelalarının parçalandığını ve Karaduvar’da dikilen fidanların söküldüğünü ifade eden Seçer, “Bunun sonu nereye varacak?” diye konuştu.

“İnsanları bana düşman ediyorsunuz”

Meclis toplantısında, idareden gelen 23, komisyonlardan havale edilen 12 olmak üzere toplam 35 madde görüşüldü. Başkan Seçer, fidanlara ve tabelalara yönelik saldırıların başladığını belirterek, “Erdemli’de belediye tabelaları parçalanıyor. Daha Pazar günü Karaduvar’a diktiğimiz fidanlar parçalanmış. Siz ‘kısa çalışma ödeneği’ deyip, ‘işten eleman çıkartıyorsunuz’ deyip ki; Nisan’dan beri benim böyle bir hakkım yok. Siz insanları bana düşman ediyorsunuz. Bunu şiddetle kınamanız gerekiyor. Hepimiz teröre karşıyız. Oradan gelmiş, buradan gelmiş, şuradan gelmiş; ne farkı var? Siz dağda terörist ne arıyorsunuz, işte ovada var, sokakta var, burada Mersin’in içinde var. Şimdi birbirimizi kandırmayalım. Benim sorumluluklarım var bu kente karşı. Siz düşünebiliyor musunuz ben bu kentin huzurunu kaçırmaya yönelik bir karar alacağım. Böyle bir eylem ve işlem içerisinde olacağım. Ama buyurun. Terfi birimim saldırıya uğruyor, zanlılar yakalanmamış. Şimdi bakacağız. Bunu tabi ki gören kötü niyetliler, art niyetliler cesaret alıyor, ‘yapıyoruz yanımıza kar kalıyor, gidelim Karaduvar’daki fidanları da kıralım, gidelim Erdemli’deki tabelaları da kıralım’ diyor. Bunun sonu nereye varacak?” dedi.

“O eylemin yapıldığı gün bu şahıs Mersin Belediye çalışanıdır. İşten çıkartılmamıştır”

Seçer, Meclis’in de bu konuda Belediye’nin ve kendisinin yanında durması gerektiğinin altını çizerek, Büyükşehir Belediyesi Taş Bina’ya saldıran şahsın eylemi yaptığı gün de Büyükşehir’in çalışanı olduğunu söyledi. Seçer, şöyle devam etti:

“O eylemin yapıldığı gün bu şahıs Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanıdır. İşten çıkartılmamıştır. Hakkında tutanak tutulmuştur sadece. Bunu teyit etmeden, kuruma mı sordular bunu açıkladılar resmi makamlar? Bu kadar da ucuz değil. İdare beni koruyacak, Belediye’yi koruyacak. Saldırganı değil. Ben bunun için bu konuyu gündeme getirmek istiyorum. Olur, o zaman işten her çıkan ya da farklı bir gerekçede, hoşuna gitmeyen bir idari kararla karşı karşıya kalan bir insan gelsin Belediye’ye bomba atsın. Var mı böyle bir doğru? Bunu kim tasvip edebilir arkadaşlar? Bu işi hafifletmek, bu işi magazinselleştirmek doğru bir şey değil. Ben bunu reddediyorum. Anlatıyorum işte bunlardan bir bütün olarak çıkartın. Yani bu açıklamayı gerektiren neydi? Desene, şöyle söylenebilir: ‘Saldırgan yakalanmıştır, bir terör saldırısı olmadığı kanaati uyanmıştır, soruşturma devam ediyor.’ Nokta. Sen işten çıkan biri yaptı dediğin takdirde, vay demek ki bu insanlar bu dönemde haksız yere işten çıkartılıyor. Yasal olarak bu mümkün değil. Sen hedef saptırıyorsun. Böyle bir şey olamaz.”

“Özverili çalışanlarım ile benim kurumuma katkı yapmayanları eşit tutamam”

Başkan Seçer, işten çıkarma iddialarının doğru olmadığını, kısa çalışma ödeneğinin bir hak olduğunu vurgulayarak, “Kamu kurumu, özel sektör, her kim ise; parlamento bu konuda bir karar vermiş, bir yasa çıkartmış, tarihi belli, sayısı belli, yapılan nizami bir başvurudur. Ancak buradan yola çıkarak insanları tahrik etmenin doğru olmadığını söylüyorum” dedi. Toroslar ve Akdeniz belediyelerinin de kısa çalışma ödeneği talebinde bulunduğunu ifade eden Seçer, pandemi sürecinin bazı kişiler tarafından istismar edildiğini söyledi. Seçer, “Elbette pandemi devam ediyor, elbette sorunlar var, elbette geçim sorunu var. Ama ben bir kurum yönetiyorum, yani ben de hastalıkla yüzleşebilirim, ben de risk taşıyorum, bürokrasi de risk taşıyor, şurada bile risk taşıyoruz. Pandeminin en yoğun olduğu dönemde belediyeme el veren, omuz veren, belediyemin hizmetleri aksamasın diye gecesini gündüzüne katan, mesai mefhumu düşünmeyen personelimle, uydurma raporlarla gününü gün edenleri, işe gelmeyenleri, işi savsaklayanları… Farklı görevi var bizde koli dağıttı insanlar, farklı görevi var hijyen paketi dağıttı, farklı görevi var çocuklara süt ulaştırdı. Şimdi ben bu özverili çalışanlarımla, bu konuda benim kurumuma katkı yapmayanları eşit tutamam, yapamam bunu” dedi.

“Saldırının arkasındaki suç odakları çıkartılmalıdır”

Kendisinin 14 aydır borçlanma hakkından yoksun olduğunu da hatırlatan Seçer, “Hiçbir suretle ben mali konuları kendime gerekçe göstermedim. Bakın 12 aydır yaklaşık olarak, hatta daha da geriye gidelim 14 aydır ben borç kullanma hakkından yoksunum. Ama bir gün dahi benim çalışanlarımın, bana hizmet ya da mal satan ya da iş yapan yüklenicilerin paralarını aksatmadım. Bu kurumu ben yönetiyorum. Sorumluluk bana ait. İdari kararlarımı kimse sorgulayamaz. Buradan o açıklamaya geliyorum. Bu kadar ucuz değil.  Daha 1 saat geçmiş üzerinden. Yakalanmışsa söylenir, ‘Evet zanlı yakalandı.’ ‘Şüpheli yakalandı.’ ‘Şahıs yakalandı. Ama ilk yapılan sorgulamada eylemi gerçekleştirme nedeninin bir terör eylemi olmadığı anlaşılmaktadır’. Nokta. Bu kimdir, nedir, telefonla kimlerle görüşülmüştür, bunun arkasında buradan söylüyorum, daha önce de söyledim yetkililere. Bu, bu kadar basit değil. Bunun arkasındaki suç odakları çıkartılmalıdır. Birileri tarafından yönetilmektedir” diye konuştu.

'SEVGİ'DE ANLAŞAMADILAR

FORUM KAVŞAĞI İSİMSİZ KALDI

Belediye Meclis toplantısında gündeme gelen ve  önceki gün trafiğe açılan Forum katlı kavşağının isminin 'Sevgi' olmasını teklif eden Vahap Seçer'in bu talebi Cumhur ittifakı meclis üyelerinin oyları ile  red edildi. 

 

'Sevgi' adının red edilmesi salonda bulunanları ve tv'lerden canlı izleyen Mersin'lileri  şaşırttı.

'Sevgi' adında uzlaşma sağlanamaması, Başkan Seçer'in tepkisiyle karşılandı.

Seçer, 'Sevgi  gibi bir kavramı red ettiniz size teşekkür edemiyorum. Bu tutanaklara yazılarak tarihe geçsin. Köprüye isim vermiyoruz.  Bu yapılan ucuz siyaset. Gurup kararı tamam ama bu kadar da olmaz ki. ' dedi.