GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-02-2021 14:59   Güncelleme : 12-02-2021 00:38

Özgecan Aslan, ölümünün 6’ncı yılında da unutulmadı

Kadın cinayetlerinin simgesi haline gelen Özgecan Aslan, vahşice öldürülmesinin 6’ncı yılında da unutulmadı. Özgecan, Mersin’deki mezarı başında dualarla anılırken, Aslan ailesi duygu dolu anlar yaşadı..

Özgecan Aslan, ölümünün 6’ncı yılında da unutulmadı

MERSİN (İHA) – Kadın cinayetlerinin simgesi haline gelen Özgecan Aslan, vahşice öldürülmesinin 6’ncı yılında da unutulmadı. Özgecan, Mersin’deki mezarı başında dualarla anılırken, Aslan ailesi duygu dolu anlar yaşadı.
Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te okulundan evine dönmek üzere bindiği minibüste vahşice öldürülen Çağ Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Özgecan Aslan, mezarı başında dualarla anıldı. Anne Songül Aslan, baba Mehmet Aslan ve akrabaları başta olmak üzere birçok Mersinli, Özgecan’ın Mersin Akbelen Şehir Mezarlığındaki mezarına gelerek, çiçek bırakıp dua etti. Mersin’in merkez Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ile bazı siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatları da mezara gelerek, Özgecan için dua etti. Ortaokul ve lise öğrencilerinin Özgecan’ın mezarına çiçek bırakıp dua etmeleri de dikkat çekti.

Kızlarını mezarı başında andılar
Aslan ailesi, 6’ncı ölüm yıl dönümünde kızları Özgecan’ı mezarı başında andı. Mezarda kızları için dua okutan anne Songül Aslan ve baba Mehmet Aslan, duygulu anlar yaşadı. Songül Aslan ve Mehmet Aslan, zaman zaman gözyaşlarını tutamazken, kızlarının mezar taşını öperek dua okudular.

“Kadına şiddet hiçbir zaman kader değil”
Baba Mehmet Aslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, çok üzgün bir 6 yıl geçirdiklerini söyledi. Aslan, “Psikiyatri ve psikolog destekleriyle ayaktayız. Özge’mi 6 yıldır unutmayan, kabri başında gelip dualarını esirgemeyen, ‘amin’ diyen herkese teşekkür ediyorum. Herkesten Allah razı olsun. Memleketimiz ve bütün dünya kadına gösterilen şiddetle maalesef çok uzun yıllardır mücadeleyle geçiyor. Kadına şiddet hiçbir zaman kader değil. Cumhurbaşkanımızın da dile getirdiği gibi ‘kadına şiddet insanlığa ihanettir’. Şimdiye kadar öldürülmüş, katledilmiş, incitilmiş bütün kadınlarımızın, kızlarımızın ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah, annelerine, babalarına, sevdiklerine sabır versin” dedi.

“Özge’m bunu hak etmedi”
Anne Songül Aslan ise gözyaşları içinde çok üzgün olduklarının altını çizerek, “Unutamıyoruz. Hep acılıyız. Özge’m bunu hak etmedi. Bütün kadınlarımıza Allah yardım etsin. Kadına şiddet son bulsun. Özge’min hiçbir suçu, günahı yoktu. Saf, masum kızım evine geliyordu sadece. Kadın şiddeti son bulsun” diye konuştu.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şube Başkanı Av.Şerife Arıcı Özgecan'ı andı.

Şerife Arıcı: "Özgecan'ı unutmadık, acısı her kadın cinayetinde katlanıyor.
Ülkemiz, kadınların maruz kaldığı ayrımcılık, şiddet ve cinayetlerle her geçen gün kadınlar için yaşanır bir yer olmaktan çıkıyor.
Özgecan'da bu yana 2000 in üzerinde kadın katledildi.Üljemizde kadınlar için artık bir kırımdan söz ediliyor.

Böyle bir ülkede  kadının yaşam hakkı nasıl korunur yerine, kadının yaşam hakkının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi tartışılıyor.
İstanbul Sözleşmesinin tartışılması, kadının yaşam hakkının tartışılmasıdır, kabul edilemez.
Devlet, tüm kurumları ile CEDAW , İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa kaynaklı yükümlülüklerini yerine getirmelidir.
Boşanmak istemek, reddetmek, hayır demek artık kadınlar için ölüm sebebi olmamalıdır.
Toplum olarak ise Özgecan'ın ölümünde gösterdiğimiz tepkiyi ve dayanışmayı istisnasız tüm kadınlara ve her türlü şiddete karşı göstermeliyiz.
Kadına yönelik şiddete top yekün ve sıfır toleransla karşı durmalıyız. 
Şiddete karşı toplumsal mücadele yassl yaptırımlar kadar etkilidir.
Bu düşüncelerle Özgecan'ımızı ve erkek şiddetine kurban giden tüm kadın canlarımızı rahmetle anıyor, ülkemizin ve dünyanın kadınlar için yaşanır bir yer olması için kadın erkek herkesi dayanışmaya çağırıyoruz."