MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 04-03-2021 01:03   Güncelleme : 04-03-2021 01:12

Kaplumbağalı-Zambaklı kumsal meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Yüzüncüyıl Ormanının imara açılacağı iddialarına meclis gündemine taşıdı.

Kaplumbağalı-Zambaklı kumsal meclis gündeminde

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Mersin’in Mezitli ilçesi Davultepe mahallesinde bulunan Yüzüncüyıl Ormanı’nın Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından özel kişiler veya şirketlere kiralandığı iddia edilmektedir. Bir başka iddiaya göre Yüzüncüyıl Ormanını kiralayan özel kişi veya şirket bu alanda imar çalışması yaparak orman içinde ağaçları kesmektedir. Yüzüncüyıl Ormanı denize sıfır olması ve habitatı nedeniyle Caretta Caretta’ların yumurtlama bölgesidir. Dolayısıyla Yüzüncüyıl Ormanı’nın imara açılması, ormanın Caretta Caretta’lara ev sahipliğini ortadan kaldıracak ve bölgenin ekolojisini olumsuz etkileyecektir. Bu anlamıyla Yüzüncüyıl Ormanı hakkında kent siyasetinde önemli yeri olan iddiaların açıklanması gerekmektedir” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

1) Yüzüncüyıl Ormanı’nın Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından özel kişilere veya şirkete kiraya verildiği iddiaları doğru mudur? Eğer doğru ise bu alan kimlere ne kadar süreliğine ve ne kadar bedel karşılığında kiraya verilmiştir?

2) Yüzüncüyıl Ormanı’nda imar faaliyetlerinin olacağı iddiaları doğru mudur? Eğer doğru ise bu alanda hangi imar çalışmalarının yapılması planlanmaktadır?