SİYASET
Giriş Tarihi : 07-03-2021 03:18   Güncelleme : 07-03-2021 04:54

DEVA Partisi 8 Mart’ta öldürülen kadınları anıyor

Demokrasi ve Atılım Partisi Mersin teşkilatı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çok özel bir etkinliğe imza attı. Kadına şiddete dikkat çekmek isteyen DEVA’lı kadınlar, her şehirde öldürülen kadınlar kadar zeytin fidanını toprakla buluşturdu. Başkan Cenkcimenoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

DEVA Partisi 8 Mart’ta öldürülen kadınları anıyor

Demokrasi ve Atılım Partisi Mersin teşkilatı,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle çok özel bir etkinliğe imza attı. Kadına şiddete dikkat çekmek isteyen DEVA’lı kadınlar, her şehirde öldürülen kadınlar kadar zeytin fidanını toprakla buluşturdu.

DEVA Partisi Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen başkanlığında gerçekleştirilen etkinliğe Mersin teşkilatı adına İl Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Songül Abdan, Yenişehir İlçe Başkanı Hediye Koçoğlu Dalğıç, ve Mersin ilçe kadın politikalarından sorumlu başkan yardımcıları ve yöneticiler katıldı.

TEMA Vakfı ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte Mersin adına 2015-2021 yılları arasında katledilen 21 kadın için zeytin fidanı dikildi.

Tuğba Ateş, Figen Titiz, Seher Özkurt, Leyla Öztürk, Ayşe Yayla, Güleser Çınar, Misline Yılmaz, Nuray Altınay, Emine Demir, Sümeyye Ateş, Şule Bilgin, Zeynep Sarıaydın, Eda Kaymaklı, Leyli Etiz, Ümmü İpek, Gülizar Borak, Kübra Aşkın, Şenay Öz, Süphiye Avşar, Özgecan Arslan, Cemile Ertürkoğlu adına Konya Karabayır Ormanına dikildi.

Dikilen fidanlar nedeniyle bir mesaj yayınlayan TEMA Vakfı, “Mersin’de öldürülen kadınlara ithafen DEVA Partisi Mersin İl Başkanlığı adına fidan bağışı yapılmıştır. Gelecek kuşaklara daha güzel bir dünya bırakabilmek üzere yapılan bu katkıya vesile olduğunuz için teşekkür ederiz."

Katledilen, şiddete uğrayan tüm kadınlar adına diktikleri fidanların sonsuza kadar yaşamasını dilediğini aktaran, İl Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Songül Abdan, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününde toplumumuzun en büyük yaralarından birisi olan kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla böyle bir çalışmaya imza atmak istedik. Katledilen her kadın için bir fidan diktik. Temennimiz bu fidanların ormana dönmemesi, kadınlarımızın yaşamasıdır. Kadınlara yönelik her türlü, fiziki, ekonomik ve sosyal şiddete karşıyız. DEVA Partisi olarak kadının eşit ve özgür birey olduğu, insan haklarının ihlal edilmediği, barış ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye ve Dünya için dayanışma ve mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Fidan dikme etkinliğine katılan DEVA Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Hediye Koçoğlu Dalğıç ise “Kadının eğitim, ekonomik, sosyal durumunun sağlamlaştırılması, her türlü şiddete ve tacize karşı korunması önemli. Bizde DEVA Partisi olarak kadına şiddete dikkat çekmek amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan Cenkcimenoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Toplumun her kesiminde kadınlara ‘desteklenmesi gereken’, ‘başarılı erkeğin arkasındaki güç’ rolünün biçildiğine dikkat çeken Başkan Cenkcimenoğlu, “Kadınlarımızın yaşadığı sorunların çözümü ancak birlikte yürüyerek mümkün olur” dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal adalet ve güçlü bir toplum için kadının sosyal ve ekonomik durumunun sağlamlaştırılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Cenkcimenoğlu mesajında, Türkiye’de teşkilatlanmanın tüm kademelerinde kadın kotası kullanan tek parti olduklarına dikkat çekerek, “Kadının eğitiminin, çalışma imkanlarına kavuşmasının, psikolojik taciz ve şiddete karşı korunmasının, yasalar önünde sağlanan eşitliğin toplumsal hayatın her alanı ile karar alma ve yönetim mekanizmalarına taşınmasının önemli olduğuna inanıyorum. Parti teşkilatlarında kadınlarımıza her alanda hakettiği fırsatı tanıyarak, Kadın Kolları gibi göstermelik kadrolarla değil, aksine yönetim içerisinde kota oluşturarak alınan kararlarda söz sahibi olmalarını sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

“Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi; ailede, ekonomik sistemde ve siyasal alanda emeğinin ve rolünün karşılığını bulması ana amacımızdır” diyen Başkan Cenkcimenoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadınlara yönelik ayrımcılık içeren ve kadınların eşit haklara sahip olmasını sınırlayan her türlü uygulama ve engel ile mücadele edeceğiz. Kadınların sivil toplum kuruluşlarında aktif çalışmalar yaparak toplumsal gelişime katkı sağlamalarını teşvik eden politikalar geliştireceğiz.

Kadına yönelik sadece fiziki değil, ekonomik, psikolojik ve sosyal her türlü şiddete karşıyız.

Şiddetin her şeyden önce toplumsal bir sorun olması nedeniyle, her türlü şiddete karşı toplumsal bir mücadele seferberliği başlatacağız.”