SİYASET
Giriş Tarihi : 07-03-2021 20:03   Güncelleme : 07-03-2021 20:03

Arıcı, 'Devlet Yöneticilerinden söylem değil, eylem bekliyoruz'

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Mersin Şubesi Başkanı Av.Şerife Arıcı Yıldız, 8 Mart mesajı yayınladı.

Arıcı, 'Devlet Yöneticilerinden söylem değil, eylem bekliyoruz'

Arıcı Yıldız 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda yöneticilere seslendi. Arıcı'nın mesajı aynen şöyle:

"8 Mart Kadınların hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesini kutladığımız gündür.

Haklarını arayan 128 kadın tekstil işçisinin yanarak öldüğü 1857 8 Mart'ından bu yana kadınların eşitlik mücadelesi sürmektedir.

Türkiye'de de 8 Mart'ın ilk kutlanmaya başlandığı 1975 den bu yana kadınların hak ve eşitlik mücadelesi önemli bir yol kat etmiştir.

Ancak içinde bulunduğumuz günde, üç kadın öldürülmekte, haklarını demokratik bir şekilde arayan kadınlar polis şiddetine maruz kalmakta, kadınların yaşam biçimine müdahale edilmekte, kadınlar erken yaşta evliliğe zorlanmakta, evlilik içinde şiddet görmekte, azımsanmayacak sayıda kadın eğitime erişememekte, iş yerinde ayrımcılığa maruz kalmakta, pandeminin ağır ekonomik buhranı altında ezilmektedir.

Anayasamız, Medeni Kanunumuz kadını her alanda  erkekle eşit bir yerde konumlandırırken, uygulamada kadınlar her türlü ayrımcılığı yaşamaktadır.

Hükümetin  kadın bakanları ve milletvekilleri dahi hak arayan kadının onuruna dil uzatabilmektedir.

Kamu görevlilerinin sorumluluğu, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığı önlemek için yasaları ve uluslararası sözleşmeleri uygulamaktır.

8 Martta kadınlara övgüler dizip 9  Martta İstanbul Sözleşmesini tartışmak samimiyetten uzak bir tutumdur.

Anayasamız, Medeni Kanunumuz, 6284 Sayılı yasa, İstanbul Sözleşmesi vazgeçilmez kazanımlarımızdır.

Tüm kamu kurum ve kuruluşları ve kişiler bunları eksiksiz olarak uygulamakla, kadına eşit bir yurttaş olarak davranmak zorunluluğundadır.

8 Martta güvenlik ve özgürlük içinde yaşam talebimizi yineliyoruz.

Kadınlar için eşitlik adalet  sağlanıncaya kadar, ülkemizi ve dünyayı kadünlar için  yaşanabilir kılmak için haklı, örgütlü mücadelemiz sürecektir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!"