DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-03-2021 20:31   Güncelleme : 18-03-2021 20:31

Putin'den Biden'a 'katil' cevabı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kendisi için “katil” nitelendirmesinde bulunan ABD Başkanı Joe Biden’a, “Ona sağlıklar diliyorum” ifadeleriyle yanıt verdi.

Putin'den Biden'a 'katil' cevabı

ABD Başkanı Joe Biden'ın dün Amerikan kanalı ABC'ye verdiği röportajda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i “katil” olarak nitelendirmesinin ardından Washington-Moskova hattında tansiyon yükseldi. Biden'ın büyük yankı uyandıran sözlerine bugün yanıt veren Rusya lideri Putin, "Amerikan meslektaşımın açıklamalarına gelince, söylediği gibi şahsen tanışıyoruz. Ona ne mi derdim? 'Sağlığınız yerinde olsun' derdim. Ona sağlıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

"İroni ya da şaka yapmıyorum" diyen Putin, "Her ülkenin geçmişinde çok ağır, dramatik ve kanlı olaylar görülmüştür. Ancak başka insanları değerlendirdiğimizde, hatta başka ülkeleri veya halkları değerlendirdiğimizde, aslında her zaman aynaya bakar gibi oluruz, her zaman kendimizi görürüz. Yani karşı tarafa, esasında olduğumuz şeyi yükleriz” şeklinde konuştu.

Putin, ABD'nin Rusya'nın çıkarlarını hesaba katması gerekeceğini vurgulayarak, "ABD yönetimi genel olarak bizimle belirli ilişkiler kurmaya çalışıyor, ancak yalnızca kendi çıkarlarına ve kendi koşullarına göre olan alanlarda. Aynı olduğumuzu düşünmelerine rağmen biz farklı insanlarız. Farklı genetik, kültürel ve ahlaki kodlarımız var" dedi.

"Gelişimimizi engellemeye yönelik tüm girişimlere rağmen bununla yaşamak zorunda kalacaklar" diyen Putin, "Yaptırımlar ve hakaretler ne olursa olsun, bununla yaşamak zorunda kalacaklar" ifadelerini kullandı.