MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2021 10:00   Güncelleme : 06-04-2021 12:19

MGC Yöneticileri ve üyeleri Akdeniz Belediyesini hortumlamış!

Mersin Gazeteciler Cemiyeti yönetici ve üyelerinin bulunduğu, 6 internet gazetesinin, Akdeniz belediyesi kasasını hortumladıkları ortaya çıkartıldı.

MGC Yöneticileri ve üyeleri Akdeniz Belediyesini hortumlamış!

AK Parti, CHP ve HDP Meclis üyelerinden oluşan Akdeniz Belediyesi Denetim Komisyonu,  Saydım Haber(künyesi belli), Sayfa 33 (künyesinde şahıs belli değil), Haber Mer(googlede bile bulunamadı),Damga Haber(künyesi belli),Akdeniz Gazetesi(künyesi belli), Mobil Haber(künyesi belli) internet sitelerininin, kayırmalı reklam ve ilanlarla beslendiklerini düzenledikleri raporla Akdeniz Belediye Meclisine ve kamuoyuna sundular.

8 Mart 2021 tarihli komisyon raporunun,

Denetim komisyonu Başkanı Salih Akbaş (HDP)

Denetim Komisyonu Başkan vekili Mahmut Dönmez(CHP)

Denetim Komisyonu üyesi Sabahattin Yeşiloğlu(AK Parti) meclis üyelerince hazırlandığı bildirildi.

Roporda şöyle denildi:

“..Komisyonumuzun tespit ettiği, doğrudan temin ile yapılan alımların bir kısmında alım sonuçlandıktan sonra tekliflerin alınmış olduğu, örneğin 10.05.2020 tarihindeki engelliler haftası hakkında yapılan bilboard ilanı için tekliflerin 13.05.2020 tarihinde alınmasına karşılık ilanın 10.05.2020 tarihinde yapıldığı tespit edilmiştir.

Yine doğrudan temin ile alınan mal ve hizmetlerle ilgili evrakların bir kısmında işin bilfiil yapıldığına delil olacak kanıtların dosyalarda mevcut olmadığı gözlenmiştir.

Ayrıca belediyemizin bünyesinde bulunan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü imkanlarıyla yapılabilecek olan bazı kısa filmlerin (örneğin evde kal,covid-19 mesafeni koru vb.) dışarıdan yüksek bedeller karşılığında yapıldığı görülmüştür.

Belediyemizin yerel internet sitelerine, milli ve dini bayramlar ile önemli gün ve hafta kutlama ilanları için 522.400 TL harcamış olduğu, söz konusu ilanların 39 firmaya verildiği, özellikle aşağıda isimleri belirtilen 6 firmanın tercih edildiği bu firmalara 461.622 TL (toplam ilan bedelinin % 80'i) ilan bedeli ödendiği, 33 firmaya ortalama 1-3 gün arası ilan verilmişken, bu 6 firmaya ise ortalama 15-30 gün arası ilan verildiği gözlenmiştir.

Söz Konusu Firmalar;Saydam Haber , Sayfa 33, Haber Mer(dijibal), Damga Haber, Akdeniz Gazetesi, Mobil Haber(ATÇ)”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti yönetici ve üyelerinin adlarının karıştığı internet siteleriyle Akdeniz Belediyesinin hortumlanması Mersin Basın Camiasında büyük şaşkınlığa yol açtı. Olay sosyal medya da da patladı.

Bu konuda Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın takınacağı tavır ve yapacağı açıklamalarda merak ediliyor…

Bir süre önce Mersin İnternet Gazeteciler Derneği (MEİGDER)’i kuran arkadaşlarına saldıracak kadar gözleri dönen Gazeteciler Cemiyeti yönetici ve üyeleri için MGC Onursal Başkanı ve MEİGDER yönetim kurulu Başkanı A. Vahap Şehitoğlu, ortaya çıkan acı tablonun, basın çalışanları ve gazeteciler adına utanç verici olduğunu söyledi. Şehitoğlu, MEİGDER'in bu tip internet sayfalarını önlemek ve dizayn etmek amacıyla kurulduğuna dikkat çekerek,  ‘ Maalesef şimdi adları dolaşan bu yöneticiler bizleri, dağıtmak ve itibarsızlaştırmak için çok çaba gösterdiler. Ancak bugün kendileri traji-komik duruma düştüler. BESLEME BASIN her zaman herkes için tehlikelidir. Böyle itibarsız basının mensupları algı operasyonlarıyla da kamuoyunu aldatma kabiliyetine sahiptir. ’ dedi.

Başkan Şehitoğlu açıklamasını şöyle tamamladı:

“Utanmadan tüm meslektaşlarının ilan ve reklam parasının aslan payını 6 kişi kendi aralarında bölüşmüşler. Bu bölüşmeye göz yumanları da esefle karşılıyoruz. Yazıklar olsun. MGC işte bu zihniyeti taşıyan sözde gazetecilerin işgali altındadır!”