SİYASET
Giriş Tarihi : 14-04-2021 11:33   Güncelleme : 14-04-2021 11:33

Aktay; “Afişlerin Toplatılması Hukuksuzdur”

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin'de CHP İl Başkanlığı tarafından hazırlanan ve reklam panolarına asılan “128 milyar nerede?” yazılı afişlere savcılığın talimatı üzerine polis tarafından el konulmasının hukuksuz bir girişim olduğunu belirtti.

Aktay; “Afişlerin Toplatılması Hukuksuzdur”

CHP Merin İl Başkanlığı’nda yaptığı basın açıklamasında, afişlere el konulmasının hukuki yönden izah edilecek hiçbir tarafının olmadığını kaydeden Adil Aktay, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarınındır. Hiç kimse Merkez Bankası'nın rezervlerini kendi kişisel hesabıymış gibi kullanamaz. Merkez Bankası'ndaki para yastık altında ya da ayakkabı kutularında saklanacak bir para değildir. O para bu ülkenin bütün vatandaşlarının hakkıdır, emeğinin karşılığıdır” dedi.

Merkez Bankası’ndaki işlemlerin kayıt altında olduğunu ve bu kayıtların açıklanmasını istediklerini ifade eden Adil Aktay, “Merkez Bankası’nın bütün işlemleri, o bankanın gerçek sahibi olan milletin gözü önünde ve bilgisi dahilinde yapılmalıdır. Bu dövizi satanlar, Merkez Bankası'nın 128 milyar dolarının hangi yöntemlerle, kimlere, ne zaman ve kaça satıldığını bu millete açıklamak zorundadır. Kendinize güveniyor, millete saygı duyuyorsanız cevap verin; 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

Türkiye’nin tamamında yaşanan olayın Mersin’de de yaşandığına dikkat çeken CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay şunları söyledi; Vatandaşın ve partilerin soru sorma hakkı engellendi. El koyma kararı olmadan, savcının sözlü talimatıyla afişlerin bilboardlara asılması engellenmiş, hukuka aykırı bir şekilde emniyet mensupları tarafından afişlerimize el konulmuştur. Ayrıca il binamızdaki pankart 13 Nisan 2021 Salı akşamı sokağa çıkma kısıtlaması başlar başlamaz sökülmüştür. Yetkili merciler nezdinde itiraz hakkımızı kullanacağımızı, gerekli tüm hukuki adımı atacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.