MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 21-04-2021 08:15   Güncelleme : 21-04-2021 09:05

Mersin'e kırk katır mı kırk satır mı?

Yeşil katliamları, deniz dolguları, orman kesimleri, taş ve maden ocakları gibi çeşitli projelerin sürekli gündeme getirilmesi, ÇEVRECİ Mersin Halkını adeta KIZDIRIYOR. İnsu'da taş ocağı açılması, yöre halkının ve çevrecilerin karşı çıkışıyla iptal edilmesinin ardından bu kez de Kerimler'de taş ocağı açılmak istenmesi tepkileri yol açtı. Kerimlere yapılacak taş ocağı için Mersin halkının yine ayağa kalkacağı bildirildi.

Mersin'e kırk katır mı kırk satır mı?

Yeşil katliamları, deniz dolguları, orman kesimleri, taş ve maden ocakları gibi çeşitli projelerin sürekli gündeme getirilmesi, ÇEVRECİ Mersin Halkını adeta KIZDIRIYOR.

İnsu'da taş ocağı açılması, yöre halkının ve çevrecilerin karşı çıkışıyla iptal edilmesinin ardından bu kezde Kerimler'de taş ocağı açılmak istenmesi tepkileri yol açtı.

MİP'in liman içine yapacağı dolguya  taş-toprak ihtiyacını karşılayacak yakın civarda taş ocağı arayışına girildiği öne sürüldü...

BU GİDİŞLE MERSİN HALKI EYLEM YAPMAKTAN
ÇEVRE KATLİAMCILARI SALDIRMAKTAN VAZ GEÇMEYECEK!

Halkın tepkisini gözleyen HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan'da, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Mersin Kerimler köyünde yaklaşık 800 dönüm arazi üzerinde taş ocağı işletilmesine karar verilmiştir. Taş ocağı olarak işletilecek arazinin büyük çoğunluğunu ormanlık arazi oluşturmaktadır. Bu alan üzerinde taş ocağının faaliyetlere başlaması durumunda binlerce ağaç yok olacaktır. Kerimler köyü sakinleri taş ocağının tam olarak nerede açılacağı konusunda kendilerine herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını belirtmektedir. Kerimler köyü sakinleri açık biçimde köylerinin sınırları içerisinde taş ocağı açılmasını istemiyorlar. Geçimini tarımla sağlayan köylüler taş ocağının açılması durumunda tarımsal faaliyetlerin ortadan kalkacağı konusunda endişe etmektedir. Köylüler açılması planlanan taş ocağı kararının tekrardan gözden geçirilmesi konusunda beklenti içindedir.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Mersin Kerimler köyündeki açılacak taş ocağının sınırları tam olarak nereleri kapsamaktadır? Taş ocağının faaliyetlerini yapacağı toplan alan ne kadardır?

2) Mersin Kerimler köyünde açılması planlanan taş ocağının ormanlık alan üzerinde olduğu Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Ormanlık alan üzerinde taş ocağı açılması kararının gerekçeleri nelerdir?