SİYASET
Giriş Tarihi : 04-05-2021 11:50   Güncelleme : 04-05-2021 11:50

Seçer: 'Bırakın Biz yapalım!'

Tadilat gerekçesiyle Tarsus merkezinde kaderine terk edilen 75. Yıl Kültür Merkezi’nin haline Tarsuslular isyan ediyor.

Seçer: 'Bırakın Biz yapalım!'

Tarsus’ta 30 Nisan 1998 tarihinden 2018 yılına kadar çok sayıda kültürel ve sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan; içerisinde 475 kişilik büyük, 190 kişilik küçük salonu, kütüphanesi bulunan ve sergi salonu ile çok amaçlı kullanılabilen farklı bölümlerin de yer aldığı 75. Yıl Kültür Merkezi, o tarihten itibaren tadilat gerekçesiyle kapatıldı. Yapımında milyonlarca lira harcanan Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi, 3 yıldır resmi kurumlar arasındaki iletişim ve yönetişim eksikliği nedeniyle kaderine terk edilmiş durumda.

Tarsus’un sosyal ve kültürel hayatının attığı bir mekân olan 75. Yıl Kültür Merkezi’yle ilgili gerekli olan ve aciliyet gerektiren tadilat çalışmalarının bir türlü başlatılmamasına tepki gösteren vatandaşlar, “Kültür Bakanlığı’nın burasıyla ilgili bir tadilat planı yoksa, tahsisini Büyükşehir Belediyesi’ne versin” diyorlar. Bu derece büyük bir kültür merkezinin, herkesin gözü önünde kaderine terkedilmesine gönüllerinin razı olmadığını ileri süren vatandaşlar, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’ni adına yakışır bir hale getirmek için tahsisini istedi. Fakat ne Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis veriliyor, ne de en ufak bir çalışma yapılmıyor. Bir ülkenin kalkınmışlığı, kültür ve sanata verilen değerle eş tutulur” dediler.

Şimdiye kadar tadilat konusunda en ufak bir adım atılmamasına da bir anlam veremediklerini de söyleyen vatandaşlar tepkilerini şöyle dile getiriyorlar; “Bu kadar masraf yapılarak Tarsus’un sanat hayatına değer katan böyle bir kültür merkezinin kapalı tutulması hepimizi üzdüğü kadar düşündürüyor da. Tadilat nedeniyle kapattılar ama ellerini sürmediler. Vatandaş olarak bilgilenmek istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi burayı tekrar hizmete sunmak için tadilatını yapmaya hazır olduğunu, ancak bunun için tahsisin kendilerine verilmesi gerektiğini söylüyor. O zaman verin tahsisi Büyükşehir’e. Onlar tadilatını yapıp halkın hizmetine sunsunlar”