MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 18-05-2021 04:53   Güncelleme : 18-05-2021 05:07

Mersin'de kokain ve Yılport Holding bilmecesi

HDP Mersin milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan ve varış noktasının Mersin Limanı olduğu iddia edilen bir gemideki konteynerde 616 paket kokain ele geçirilmesi hakkında TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Mersin'de kokain ve Yılport Holding bilmecesi

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan ve varış noktasının Mersin Limanı olduğu iddia edilen bir gemideki konteynerde 616 paket kokain ele geçirilmesini meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Ekvador ülkesine bağlı Puerto Bolivar Limanından çıkan Mersin Limanı adresli olan bir gemideki konteynerde her bir paketi birer kilo olan toplamda 616 kilo kokain, mayıs ayının ilk haftası Panama’da yakalanmıştır. Panama basınında yer alan haberlere göre kokain paketleri muzların için gizlenmeye çalışılmış ancak başarılı olmadığı görülmüştür.

Muzların çıktığı Puerto Bolivar Limanı, 2016 yılında Türkiye ve Ekvador Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan anlaşmayla işletilmesi Türkiye menşeili Yılport Holding tarafından alınmıştır. Yılport Holding işletmesi ayrıca Kocaeli Dilovası Limanına şirket ismini verdiği Yılport Limanı’nda 2020 Ağustos ayında 540 kilo kokain taşıyan gemiye gümrük memurları tarafından temiz kağıt verilmesiyle de gündeme gelmiştir.

Türkiye menşeili şirket olan Yılport Holding’in muazzam düzeyde kokain sevkiyatıyla iki defa gündeme gelmesinin tesadüf olmadığı ortadır. Cumhurbaşkanlığının uluslararası ticarette öncülük etmesiyle Puerto Bolivar Limanını işletme hakkını elde eden Yılport Holding hakkında inceleme yapılmalıdır. Yılport Holding işlettiği limanlar arasında kokain sevkiyatı yapılmasının incelenmesi ve uyuşturucu ticaretinden gelir elde edenlerin tespit edilmesi en başta Cumhurbaşkanlığının sorumluluğundadır. Yılport Holding’in sermayedarları veya ortaklarının kimler olduğu Kokain Sevkiyatıyla bir ilişkilerinin olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Ayrıca Yılport Holding’in işlettiği limanlardan elde ettiği gelirlerin muhasebesi şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Aksi halde kokain sevkiyatı Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkları zan altında bırakacaktır.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

  1. Cumhurbaşkanlığı Panama’da yakalanan 616 kilo kokain hakkında herhangi bir soruşturma açacak mıdır?
  2. Panama’da yakalanan ve muzların arasına gizlenmeye çalışılan 616 kilo kokainin Mersin limanındaki alıcısı hangi şirkettir? Bu şirketin sermayedarları kimlerdir?
  3. Yılport Holding’in kokain sevkiyatıyla herhangi bir ilişkisi var mıdır?
  4. Yılport Holding’in sermayedarları kimlerdir?
  5. Yılport Holdingin liman işletmelerinden son 5 yılda elde ettiği gelirlerin miktarı nelerdir?

Mersin Milletvekili Alpay'dan 'Kokain Kimin?' sorusu

Orta Amerika ülkesi Panama’da varış noktası Mersin Limanı olan bir konteynerde muz kutuları içine saklanmış 616 paket kokain ve Kolombiya’dan İzmir’e gönderilmek üzereyken yakalanan 5 ton kokaini CHP Meclis Gündemine taşıdı.

Mersin Milletvekili Alpay'dan 'Kokain Kimin?' sorusu

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde 8 Mayıs 2021 tarihinde Panama’da, son durağı Mersin Limanı olan konteynerde 616 paket kokain ele geçirildiğini belirterek konteynerin geldiği Ekvador'daki Bolivar Limanı'nı Yılport’un işlettiğini ifade etti.

Kokainin Panamalı yetkililer tarafından konteynerdeki muz kutuları içinde saklanmış halde bulunduğu bilgisinin verildiğini ifade eden Antmen “Panama devletinin deniz ve hava operasyonlarını yürütmekten sorumlu resmi kurumu SENAN, Twitter hesabından 616 paket kokainin fotoğraflarını paylaşmıştır. Paylaşımda, uyuşturucuların muz kutuları içinde saklandığı ve Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan yola çıkan kargonun son durağının Türkiye’nin Mersin Limanı olduğu yazılmıştır” dedi.

Önergesinde İzmir’e teslim edilecek ve Kolombiya’dan yola çıkmak üzereyken yakalanan 5 ton kokaini de soran Alpay Antmen “Yine aynı şekilde; 9 Haziran 2020’de Kolombiya Buenaventura Limanı’nda yaklaşık 5 ton kokain, bir gemide yakalanmıştır. Geminin varış noktası Türkiye’dir. Uyuşturucuların İzmir’de bir kimya şirketine gönderildiği belirtilmiştir. Türkiye’de yılda ortalama 1.5 ton kokain yakalanmaktadır. Ancak sadece İzmir ve Mersin’e gönderilen kokain miktarı; Türkiye’de 4 yılda toplamda yakalanan kokain miktarına eşittir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Panama’dan Mersin’e gönderilen 616 paket kokain Mersin’de hangi şirkete teslim edilecekti? Bu şirkete operasyon düzenlenmiş midir? Düzenlenmediyse neden beklenmektedir?

– Türkiye’de kim ya da kimler bu büyük kokan sevkiyatının içerisinde yer almaktadır? Konuyla ilgili olarak Panama polisiyle irtibata geçilmiş midir? Geçildiyse, Panama polisi hangi bilgileri vermiştir? Panama polisiyle iletişime geçilmediyse neden halen geçilmemiştir? Bu uyuşturucunun Türkiye’deki sahiplerinden mi korkulmaktadır?

– 9 Haziran 2020’de Kolombiya Buenaventura Limanı’nda yakalanan 5 ton kokainin teslim adresi olan İzmir’deki kimya şirketine aradan bir yıl geçmesine rağmen neden halen operasyon düzenlenmemiştir? Bu kimya şirketinin adı nedir? Kolombiya polisiyle irtibata neden geçilmemektedir? Bu kadar büyük bir kokain sevkiyatının ülke içinden destek olmadan yapılamayacağı göz önüne alındığında; bu uyuşturucuların Türkiye’deki sahipleri ve ortakları kimlerdir? Neden bir yıldır beklenilmektedir? Kim ya da kimlerden korkulmaktadır?

ETİKETLER:MERSİNKOKAİNİÇİŞLERİSİYASETGÜMRÜKLİMAN