SİYASET
Giriş Tarihi : 19-05-2021 11:18   Güncelleme : 19-05-2021 11:18

Milletvekili Turan, Emirler Köyü’ndeki orman kesimini meclise taşıdı.

Milletvekili Turan, Emirler Köyü’ndeki orman kesimini meclise taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: “Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Emirler köyündeki ormanlık alanda son zamanlarda ağaç kesimi yapılmaktadır. Mersin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç kesiminin ormanı gençleştirme amacıyla yapıldığı ifade edilmiştir. Ancak kesim yapılan ormanlık alanda yapılan gözlemler sonucunda ağaçların kesilme nedenini gençleştirme çalışması olmadığı ortaya çıkmıştır. Emirler Köyü ormanlık alanında kesilen ağaçların genç olması ve kesilen ağaçların yerine yeni ağaç dikiminin yapılmaması bunun en önemli kanıtıdır.

Emirler Köyü, ormanlık alanında kesilen binlerce ağaçtan elde edilen binlerce ton odun üst üste yığılmıştır. Bu odunların kime satılacağı veya verileceği ve Emirler Köyü ormanlık alanda binlerce ağaç kesiminin hangi amaçla kesildiği bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Ayrıca halihazırda kesimine devam edilen ağaç katliamına ivedilikle son verilmelidir.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1) Emirler Köyü ormanlık alanda devam eden ağaç kesiminin nedeni nedir?

2) Emirler Köyü ormanlık alanda kaç tane ağaç kesilmiştir?

3) Emirler Köyü ormanlık alanda kesilen ağaçlardan kaç ton odun elde edilmiştir? Bu odunlar kimlere, ne kadar fiyata satılmıştır veya satılacaktır?