ÇEVRE
Giriş Tarihi : 05-06-2021 10:16   Güncelleme : 05-06-2021 10:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Çevre Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çevrenin korunması bütün bireylerin, bütün ülkelerin ve bütün insanlığın ortak meselesidir. Bu noktada çevreye duyarlı ve kanaati esas alan bir anlayışla hareket edilmesi önemlidir. Aksi takdirde çevre felaketi, kirlilik, salgın hastalıklar, kıtlık ve yoksulluk gibi küresel sorunların çözümü mümkün olamayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Dünya Çevre Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında tabiatın, ilahi bir tecelli olarak insanlara emanet edilmiş canlı bir varlık olduğunu, insanlık için tüm unsurlarıyla doğanın korunmasının bir tercih değil bir zorunluluk olduğunu belirtti.

Özellikle son iki asırda tüm dünyada sanayi ve teknoloji alanındaki gelişmelerin insan ile doğa arasındaki ilişki ve anlayışta da değişiklikleri beraberinde getirdiğine dikkat çeken Erdoğan, "Sınırsız tüketim ve doğaya tahakküm etme zihniyeti en büyük zararı yine insana, çevreye ve geleceğe vermektedir. Dünya genelinde kirlenen denizler, kuruyan su kaynakları, azalan orman varlığı, verimsizleşen topraklar hepimiz için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle yaşanabilir bir dünya için tabiata, çevreye ve hayata bakış açımızın düzeltilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Çevrenin korunmasının bütün bireylerin, bütün ülkelerin ve bütün insanlığın ortak meselesi olduğunu kaydeden Erdoğan, bu noktada çevreye duyarlı ve kanaati esas alan bir anlayışla hareket edilmesinin önem taşıdığını bildirdi. Erdoğan," Aksi takdirde çevre felaketi, kirlilik, salgın hastalıklar, kıtlık ve yoksulluk gibi küresel sorunların çözümü mümkün olamayacaktır. Ekosistemin korunması ve geliştirilmesi kadar, oluşan tahribatın onarılması da atılacak önemli adımlardan birisi olmalıdır. Türkiye olarak doğayı koruyan, çevre kirliliğini önleyen ve çevre bilinci kazandıran çalışmalarda öncü bir rol üstleniyoruz. Çevre dostu bir yaklaşımla doğal varlıklarımızın korunması, planlı şehirleşme çalışmaları, ağaçlandırma seferberlikleri ve çevre kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla gerçekleştirilen projelere özel bir önem veriyoruz" açıklamasında bulundu.