SİYASET
Giriş Tarihi : 05-08-2021 06:41   Güncelleme : 05-08-2021 06:41

"Muhalefet iktidar başını duvara vursun arayışı içerisinde"

Türkiye'nin tarihinde ilk kez böyle büyük bir yangınla mücadele içinde olduğunu kaydeden Erdoğan şunları söyledi:

"Gerçekten bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü, bir Hatay geçen sene böyle olmadı. Biz şu anda 8. gündeyiz, Amerika'da, Kanada, Rusya'da uzun süre devam eden yangınlar var. Biz 8. günde çalışmaları sürdürürken. Bu gün termik santral yangınıyla karşı karşıyayız. Oraya tam manasıyla sirayet etmeden bu işi rahatlatırız. Şu anda toplantıya girerken neredeyse santrale girmek üzere. Bizi bunlar tabi ciddi manada yatağan termik santrali sıradan bir yer değil. Bunların birisi 400 megavat, birisi 600 megavat. Bunları o bölgenin enerji ihtiyacını karşılıyor. Bırakın muhalefet neye yapacaksa yapsın. Veya da muhalefet iktidar başını duvara vursun arayışı içerisindeler. Kanada 2 milyon 750 bin hektar yanıyor. Amerika neredeyse 1,5 milyon hektar yanıyor. Bütün bunlar ortadayken, bunların bu kadar neşelenmesini anlamak mümkün değil."


 

"Ruslarla anlaşma yoluna gittik, uçak kiralama adımı attık, sayıyı artırma durumumuz olacak"

 

THK uçaklarının kullanımına yönelik eleştirileri cevaplayan Erdoğan, "THK 1985 yılından itibaren Orman İdaresine bedeli karşılığında uçakla havadan yangın söndürme hizmeti verdi. Orman oradan hizmet alımı yapıyor. Yoksa Türk Hava Kurumu ormanın değil, onlar orada hizmet alımı yapıyor. Orman İdaresi ile yapılan sözleşmeye göre bedeli karşılığında uçaklar kullanılıyor. Kurum 2014-2018 yılından itibaren değerlendirme yaparsak 6 uçakla hizmet alımı yapılıyor. 3 tane uçak var, bu uçak pert olmuş vaziyette. Bunlarla 2019'da Orman İdaresiyle anlaşma sağlanamıyor. Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış, vaziyette, teknik şartnameye uymadığı için kurum tarafından teklif verilmiyor. THK helikopterle yangın söndürme ihalesine katılır inşallah, daha uygun fiyat veren özel bir şirket almış durumda. Bu sene çok daha farklı bir adım attık. Bu sene Ruslarla bir anlaşma yoluna gittik. Onlardan 3 tane be-200 tipi uçak kiralama yoluyla bir adım attık. O uçaklarla bu hizmeti sürdürüyoruz. Bu sayıyı artırma durumumuz olacak. Çok amaçlı olanlardan alma durumumuzda söz konusu olabilir. Skorskyler var, bunların gece görüşü olanlar, onlara gece görüşü getirme imkanımız var. Onlara sepet takma yöntemiyle, söndürme işleminde kullanma düşüncemiz var" değerlendirmesinde bulundu.


Helpturkey paylaşımlarıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Bu kadar rahatsız oluyorlar, o zaman güçlüyüz. Güçlü Türkiye olarak hesap açtılar. Niye, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Bu yatsıya kadar yanmadı hemen söndü. Biz bunlardan öte bir adım atalım diyoruz. Türkiye artık özellikle de savunma sanayinde çok farklı bir yere geldi" dedi