MERSİN GÜNDEMİ
Giriş Tarihi : 06-09-2021 07:26   Güncelleme : 06-09-2021 07:51

Yeni ders yılında eğitimcilerin temizlik kaygısı

2021-2022 Eğitim-öğretim yılının bugün Covi7-19 salgınıyla, sorunlarla başlamasına dikkat çeken Mersin Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Nesime ASLAN, okullarda temizlik konusunda endişelerinin bulunduğunu belirtti.

 Yeni ders yılında eğitimcilerin temizlik kaygısı

Mersin Eğitim-İş Sendikası Yönetim Kurulu Şube Başkanı Nesime ASLAN, konuya ilişkin basına yaptığı yazılı açıklaması şöyle:

"Her yıl bir sorun olarak karşımıza çıkan okullarımızda temizlik personeli ve güvenlik görevlisi görevlendirme işi; görevlendirilen personellerin göreve başlamasının Ekim ayı başında gerçekleşeceği belirtilmiştir. Salgın koşullarında bunun öne alınması mümkün değil miydi? Yapılacak, alınacak her önlemin öğretmen ve öğrencinin sağlığı için olduğu MEB tarafından düşünülmemektedir. Şu anda okullarda temizlik yapacak personelin olmaması, hijyen koşullarının sağlanamayacağını açıkça göstermektedir. Kırsal bölgelerde bulunan okulların çoğunda hiç temizlik elemanı olmadığı, bir kısmında da 1 tane 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen işçilerin olduğu görülmüştür. Gerekli temizlik ve hijyen maddelerinin hala okullara ulaşmadığı görülmüştür. Bakanlığın okullara gönderdiği resmi yazıda istenen hijyen koşullarının malzeme olmadan, temizlik görevlisi olmadan ya da 1 temizlik görevlisi ile gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Kaygılıyız; çünkü yaklaşık 1,5 yıldır eğitim öğretimden uzak kalan öğrencilerimizin kaybının karşılanması için somut adımlar atılmamaktadır. Yaptık oldu mantığı ile bir tek öğrencimiz feda edilmemelidir. Fırsat eşitsizliği salgın sürecinde daha da çok belirginleşmiştir.

Kaygılıyız; çünkü öğretmen ve öğrencilerimize güvenli bir eğitim öğretim ortamı hazırlayalım denilmesine rağmen, bu şartlarda hazırlanamayacağı açıkça ortadadır.

Kaygılıyız; çünkü okullarımız açılır, sonra temizlik ve güvenlik görevlisi görevlendirilir. Ardından temizlik malzemeleri gelir. Bütün bunlara geç kalınır."