EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-09-2021 11:14   Güncelleme : 06-09-2021 11:14

Lojistik sektöründe şöför sıkıntısı

MESİAD Lojistik ve Akaryakıt Sektöründen Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abuzer Yavuz, lojistik sektöründe 20 bin civarı şoför ihtiyacı olduğunu belirterek, bu alanda eğitimlerin verilmesiyle hem sektörün personel ihtiyacının karşılanacağını hem de işsiz sayısında düşüş olacağını kaydetti.

Lojistik sektöründe şöför sıkıntısı

Ülkemizin ekonomisinin gelişimine ve sektörün canlanmasına olanak sağlayacak ara eleman ihtiyacının giderek önem kazandığını belirten Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Lojistik ve Akaryakıt Sektöründen Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abuzer Yavuz, bu alanda eğitimlerin verilmesi çağrısında bulundu.

İş dünyasında ara eleman ihtiyacının sürekliliğine değinen Yavuz, “Ülkemizde TÜİK verilerine göre işsizlik yüzde 12-13 oranındadır. Buna inanmak mümkün değil, görüşümüze göre işsizlik yüzde 20-25 bandındadır. Aynı zamanda ülkemizde ara eleman ihtiyacı çok fazladır. Bizim sektörümüzde son yıllarda sürücü eksiği gözle görülür şekilde hissedilmeye başladı. Bazı firmaların araçları şoför eksiğinden dolayı garajlarda yatmaktadır. Şu an benim tahminime göre Türkiye'de 15-20 bin sürücüye ihtiyaç vardır. Yurt için çalışma koşulunda 5 bin, yurt dışında ise 10 bin TL civarı maaşla çalışma olanağı sunan sektörde personel eksiğinin giderilmesi ülkemizi bir üst lige taşır” dedi.

HEMEN İŞ BULMA İMKANI

Personel eksiğinin giderilmesi için eğitim verilmesi gerektiğini savunan Yavuz, “İlimizde MESİAD -UND-Üniversite işbirliği ile şoförlük eğitimlerinin verilmesi hem işsizlerin hem firmaların yararına olacaktır. Adaylara pratik, hızlandırılmış eğitimlerin verilmesi ülkemizin kalitesine katkı sağlar. Ayrıca sektörde oluşan personel eksiği nedeniyle kursiyerler eğitimlerinin hemen ardından iş bulabilirler. Ülkemizin işsiz sayısı ve daralan iş olanakları göz önüne alındığında ara eleman eğitimlerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.