DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 09-01-2018 13:37

MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ

12 Ocak 2017’de Yenişehir ATATÜRK Kültür Merkezinde Mersin CHP İl Kongresi yapılacak.

İl Başkan Adaylığında ekipleriyle birlikte Av. Adil AKTAY ve İş Adamı Servet Serhat DÖVENCİ yarışıyor.

Her iki aday özellikle sosyal medyada parti içinden yıpratılmaya devam ediliyor.

Mersin İl Kadın Kollarının seçiminin yapıldığı geçtiğimiz hafta sonu birçok partilinin katıldığı ortamda; her iki adayın da parti adına yıpranmasına üzülerek; “keşke hiçbir şaibesi olmayan mevcut Başkan Abdullah ÖZYİĞİT aday olsaydı…” söylemini bile yeniden gündeme getirdiler...

       Abdullah ÖZYİĞİT; CHP genel merkezinin Mersin’de parti içi barışı sağlamak için atadığı, parti içinde tarafsız bir başkan olarak göreve başlamıştı.

Yönetim listesini daha sonra girdiği her iki başkanlık seçiminde her guruptan, her aday adayından kişiler alarak kurdu. CHP’de kendi saltanatını kuran başkanlar dönemini İLK KEZ YIKAN ve DELEGELERİN ÖNÜNÜ AÇAN BİR BAŞKAN OLDU.

2,5 dönemlik başkanlık sürecinde kendisinin kişisel siyaseti için hiçbir oluşum ve ekip kurmadı. Fakat Mersin’in CHP İlçe Başkanlıklarının çoğunluğu Özyiğit’in gösterdiği duyarlılığı göstermediler, bazı adayların veya gurupların teşkilatı olarak seçilip partici üyelerin delege olmalarının önünü kapattılar.  

Mersin’de CHP’nin parti tabanında sıkışmasını sağlayan bu yanlış düzene genel merkez el atmadı. Başkan Özyiğit İlçeleri düzeltmek için ne zaman adım atsa, iki yılda bir yapılan kurultay düşünülerek tepeden durduruldu.

Şimdi öyle bir yüzleşme dönemine girildi ki; KILIÇDAROĞLU’nun ve özellikle teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin BİNGÖL’ün taviz verdiği birçok CHP Mersin ilçe teşkilatları kendilerine rakip oldu.

Rakip olmalarının ardındaki gerçek ise; ne yazık ki; CHP İl Kadın Kolları seçiminde Mustafa SARIGÜL’ün telgrafı okundu. Neye dayanarak? Hangi sıfatla?  Partide hiçbir görevi olmayan şahısın telgrafını okutturanlar bana göre o gün Mersin’de İl Başkanlık yarışından kendi iplerini çektiler…

       Öncelikle Yenişehir Belediye Başkanlığı görevini yaptığı sürece hiçbir zaman partisinin delege ve kongre süreçlerine karışmayan, müdahale etmeyen Sayın İbrahim GENÇ’i kutlayarak alkışlıyorum…

       Mevcut Belediye Başkanı olup, CHP’ye yakışmayan bir tutumla kendi saltanatını kurmaya çalışıp, delege seçimlerine, kadın ve gençlik kollarına ve il yönetim seçimlerine müdahale eden belediye başkanını ve ailesini siyasi ahlak açısından eleştiriyorum…

       Delege sayısının en yüksek olduğu Mersin’in Yenişehir İlçesindeki İlçe kongresi, kadın ve gençlik kolları kongresi sonuçları çok önemlidir.

Özellikle Kılıçdaroğlu döneminde partinin üyelik ve delegelik yapısında yüksek sayıyla artan belli bir halk kesimi çok iyi biliyor ki; Kılıçdaroğlu yeniden genel başkan olmazsa kendilerinin de eskisi gibi partide etkileri azalacak.

Mezitli ve Akdeniz İlçe Teşkilatlarının delege ağırlığını da aynı kesim temsil ediyor. Adaylardan DÖVENCİ’yi destekleyen 4 ilçenin delege sayısı 305 ediyor.

Her ne kadar Mezitli Belediye Başkanının Mezitli delegelerini adaylık yarışında ikiye böldüğü söylense de; mevcut bir belediye başkanı, mevcut genel başkana karşı olan bir aday çevresini İl kongresinde desteklemeyecektir.

Dövenci karşıtı İlçeler ise, Sarıgül konusu gündeme gelmeyene kadar gerçekten adayları açısından bir çoğunluk sağlamışlardı…

       Toplam 631 delegenin oy kullanacağı Mersin geneli İl delegesi sayısında KILIÇDAROĞLU yandaşlığının ağırlığı var.  

Bu gerçekten yola çıkarak Mustafa SARIGÜL oluşumuna geçmişte destek veren ve son günlerde Sarıgül adına gündem yaratmaya çalışan guruplar, parti içinde eleştirilmeye başlandı.

Bu eleştiriler il başkanlık seçimine etkin şekilde yansıyacak.

Zira gerçekte 13 Ocak Cumartesi günü İstanbul CHP İl Kongresi ile aynı gün yapılacak olan Mersin İl Kongresini mevcut İl Başkanı ÖZYİĞİT Adaylıktan çekilince önlem almak amaçlı Kılıçdaroğlu’nun bir gün önceye çekip, 12 Ocak Cuma gününe alması ve kongreye gelmesi Mersin Kurultay Listesine verdiği önem yüzünden olduğu açıkça bellidir.

       Öte yandan; mevcut CHP İl Başkanı Abdullah ÖZYİĞİT’in adaylıktan çekilerek, partide yeni oluşumların önünü açıp, Servet Serhat DÖVENCİ’yi İl Başkanlığına layık görmesi ve cesaretle hodri meydan demesi partililerce erdemli ve duyarlı bir davranış olarak karşılandı, saygınlık gördü.

Ayrıca Özyiğit’in ve Dövenci’nin il başkanlığı ve kurultay delegesi listesini birleşerek, birlik beraberlikle hazırlayıp yola çıkmaları iktidar ve yerel iktidar partilerine karşı üye bazında bir güç olarak uygun karşılandı.

       Av. Adil AKTAY’ın ise son 25 yıldır seçim kazanamamış bazı ilçeleri arkasına alarak yola çıkması aslında bir güç gibi görünürken, gerçekte SARIGÜL konusu gibi kendisine zarar verdi. Her iki aday şu güne kadar birbirlerini eleştirmeden centilmence yola devam ederken, ne yazık ki, kendilerini destekleyen bazı ilçelerdeki delegeler veya çevreleri İlçe Başkanlarını bile takmadan adayları anlamsızca yıpratmaya devam ediyorlar.

       Sonuçta seçimin kaderini Kılıçdaroğlu destekçisi delege çoğunluğu belirleyeceği için, aslında  adayların arkasında ilçe teşkilatı desteği sayılarının gündeme getirilmesinin, bu şekilde İLÇE Teşkilatlarının eleştirilmesine fırsat verilerek yıpratılmalarının da hiçbir gereği yoktur. CHP delegesi Mersin genelinde Genel Başkanları Kemal KILIÇDAROĞLU’nu kesinlikle riske atmayacaktır.

       Peki CHP’nin üye yapısından yükselen eleştiri sesleri nasıl diner ve seçimlerde nasıl birlik ve beraberlikle parti örgütü güçlü çalışabilir.

1-İl Yönetimi; hiçbir aday adayının veya mevcut belediye başkanının ya da mevcut eski milletvekillerinin guruplarından oluşturulmamalıdır. Aday Adaylığında iddialı olan tüm guruplar kendi mücadelelerini parti içinde il başkanlığını kullanmadan yapmalıdır. Kendisine güvenen adaylar bu gerçeği onaylar… Zira Sayın ÖZYİĞİT; bu yolu il yönetiminde her gurubun birleşmesini sağlayarak uyguladığı halde, ilçe teşkilatlarının partiye zarar vererek çoğunlukla birlik ve beraberliği bozduklarından ve kendi adaylarının teşkilatını yapılandırdıklarından dolayı seçimlerde başarısızlık sağlanmış, parti içi ayrışmalar desteklenmiştir. Bu yanlış gidişat Mersin Büyükşehir Belediyesini kaybettirmiştir.

2-Kurultay Delegeleri; kesinlikle mevcut belediye başkanlarından, adı aday adaylıklarında geçen kişilerden, eski veya mevcut seçilmiş milletvekillerinden OLUŞTURULMAMALIDIR. Zira genel başkanı seçerken kendi adaylıklarını belirlemede genel başkanı gebe bırakacak bir zihniyette seçim kazanma iddiası bile değil, sadece aday olma yarışı hayatta kalır. Belli bir adayın veya gurubun temsilcileri listeye yazılırken, diğer yazılmayan taraflar geçmişte olduğu gibi, belirlenen adayın aleyhine çalışarak seçim kaybettirmeye devam edeceklerdir. Her guruba hodri meydan diyecek ve kimsenin adamı olmayan bir kurultay listesi Mersin CHP’ye büyük kazanımlar sağlar. Parti içinde ayrışmanın, ötekileşmenin, ihanet etmenin önünü keserek CHP’yi temiz bir şekilde yeniden yapılanmaya adım attırmış olur…

3-Kesinlikle kadın ve gençlik kotası SEÇİLECEK SIRADA yazılarak, YENİ KADINLARIN ve GENÇLİĞİN partiye kazandırılmasının eylemle, söylemle, politikalarla sağlanması gerekir.

4-Kurultay Listesine mutlaka; proje üreten, propaganda yapan, militan gibi ağırlığı olan, düzeyli,  adı adaylıklarda değil, toplum içinde gündem yaratarak işlenmiş, sevilen, partisinin şimdiye kadar neferi olmuş ve büyümesini sağlamış kadınların ve gençlerin yazılması gerekir.

5-Tarafsız bir yönetim ve tarafsız bir kurultay listesinin oyları büyük ihtimalle artacaktır. Zira CHP’lilerin önüne her seçimde genel merkez bazında  “Kötünün İYİSİNİ SEÇİN” tercihi konduğu için, kurultayda yine kötünün iyisini seçeceklerine göre, hiç olmazsa kurultay listesindeki gerçek ve parti içinde tarafsız partici arkadaşlarıyla çalışmak üyelere ve parti emekçilerine ilaç gibi gelecektir. Daha heyecanlı ve samimi parti çalışmaları artacaktır…

6-Adaylara yapılan yıpratmada hiçbir iddia veya suçlama; YÜZ KIZARTICI Cezaları İçeren BELGELİ BİR HUKUK SUÇU değil ise; konuşulması, iddia edilmesi dahi yersizdir… CHP bu duruma son vermelidir, zira 12 Ocak’ta genel başkan kongreye katılacağı için; ULUSAL BASINA YANSIYACAK herhangi bir olumsuzluk genel siyasette CHP’ye zarar verir…

       12 Ocak 2017 Cuma günü Mersin YENİŞEHİR İlçesinde ATATÜRK Kültür Merkezinde yapılacak olan CHP Mersin İl Kongresinde adaylara huzurlu ve kavgasız bir seçim dilerim. Kendilerinden çok başkalarının konuştuğu ve gerdiği ortamlara müdahale ederek her iki adayın gerginliklere son vermesini temenni ederim…

       Mersin CHP’de BEYEFENDİLİĞİN SİMGESİ olan, görevini tamamlayan mevcut CHP İl Başkanım Abdullah ÖZYİĞİT’e; görev süresince CHP’de olabilecek tüm olumsuzluklara karşı gayet sabırlı, tarafları yüzleştiren, kavgalara izin vermeyen, kendi saltanatını kurmayan, eşitçi örnek başkanlığından ve her ortamda CHP’ye yakışır şekilde Beyefendi duruşundan dolayı saygıyla teşekkür ederim. Gelecekteki işlerinde, düşüncelerinde, hedeflerinde; her zaman her alanda yolun açık olsun Sayın Abdullah ÖZYİĞİT…

 

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet’in KALEMİ

NELER SÖYLENDİ?
@
Beyhan BALABAN

Beyhan BALABAN

DİĞER YAZILARI 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU 24-07-2021 15:57 Mersin EMEKLİLER Derneği! 05-07-2021 21:20 GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 05-05-2021 23:30 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası 12-03-2021 12:11 Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! 13-02-2021 08:58 KADINLAR SUSMASIN 10-01-2021 07:37 TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI 05-12-2020 09:28 Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! 24-11-2020 08:21 MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR 18-07-2020 18:39 Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 12-05-2020 22:28 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS 28-04-2020 08:31 DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET 14-04-2020 08:47 BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! 01-04-2020 07:59 Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye 17-03-2020 08:08 RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI 03-03-2020 07:48 Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı 22-02-2020 08:35 Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 01-02-2020 08:27 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? 23-01-2020 23:12 Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! 04-01-2020 02:53 MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ 24-12-2019 08:28 CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına 09-12-2019 01:02 Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! 24-11-2019 00:19 ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR 26-10-2019 23:37 CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... 09-09-2019 00:25 Bu VATAN HEPİMİZİN... 16-07-2019 08:36 SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ 21-06-2018 06:19 Hepinizi çok seviyorum! 19-06-2018 04:57 Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE 14-04-2018 23:06 Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 07-03-2018 03:59 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? 24-01-2018 18:11 Yeni yazısı 16-01-2018 23:37 MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ 09-01-2018 13:37 Hukuksuz Yönetilen Ülkem 29-12-2017 04:04 Önce CHP Tabanı Uyansın! 17-12-2017 00:40 Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi 06-12-2017 07:40
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder