MERSİN BASIN KROLONİJİSİ…
Kamil Cömertler

MERSİN BASIN KROLONİJİSİ…

Bu içerik 1343 kez okundu.

Mersin’de gazeteciliğin başlangıcı, gelişmesi ve bu günkü gelinen nokta konusunda bir kitap hazırlanıyor. Bu kitapta yer alacak köşe yazımı sizlerle paylaşmak istedim…

İşte o yazım…

Mersin’li gazeteciler bu gün iki kulvar üzerinde çalışma yapmaktalar…

Yeni jenarasyon ve eski jenerasyon.

Eski jenerasyon dediğimiz; Bu gün 35-40 yıl aralığında, Mersin’de gazeteciliğin geçmişini yaşayanlar ve halen mesleklerini sürdürenlerin bulunduğu isimler…

35-40 yıl aralığında Mersin’de gazeteciliğin gelişmesinde ilk adımı atanlar…

Ali Adalıoğlu (Cumhuriyet)Vahap Şehitoğlu (Demokrat)Kamil Cömertler (Vatan),Ziya Keskinışık (Günaydın)Haldun Okdemir (Bulvar),Ali Ekber Şen, Müfit Bekiroğlu,(Hürriyet)Osman Bekiroğlu,(TRT)Yurdakul Dinçerden (MERSİN-DERGİ) Nevzat Kültür(TRT)Gürbüz Çorbacı (TRT) Ünal Akdağ (TRT)Nadir Sucularlı (TRT)

Ve rahmetli olanlar…

Peyami sefa Maracı(Hürriyet) Hamdi Yurdakul(Milliyet) Nevzat Kelleli(A.A) Mazlum Gökçay,(İçel Ekspres) Mustafa Cici’(Tercüman)Yılmaz Mısırlıoğlu (THA)

Mesleklerinin başarıyla sürdüren, zaman geçtikçe haber akışlarıyla çıta yükselten, karizma yakalayarak misyon sahibi olan tüm bu isimlerin hepsi Tankut Tufan’ın sahipliğini yaptığı “Son haber” gazetesi mutfağından yetişmişler ve Tankut Tufan ekoloni her zaman temsil etmişlerdir.

Son haber gazetesi bir üniversite, Tankut Tufan ise bu üniversitenin rektörüydü…

Eski Jenerasyon gazetecileri bir taraftan mesleklerini yaparken, diğer taraftan ise Mersin’in sosyal, toplumsal, siyasal, kültürel ve kent tanıtımı çerçevesinde sürekli gündem oluşturmakta ve Mersin kentinin ulusal ve uluslar arası boyutta önemini açısından ellerinden gelen tüm gayretlerini göstererek önemli bir pay sahibi olmuşlardır…

Son haber gazetesinin yanı sıra Mersin’de Hâkimiyet, Yeni Mersin, Kurtuluş, İçel ekspres ve Güney gazeteleri kent gazeteciliği ve yerel gazetecilik açısından Türkiye’nin önde gelen Kentleri arasına girmeyi başarmış ve bu gazetelerde görev alan meslektaşlarımızın başarı grafiği sürekli anlam taşıyarak ulusal kulvarlarda hep yer almışlardır.

Son haber gazetesinin yanı sıra, Hâkimiyet gazetesi sahibi Mahir Sümen, Kurtuluş gazetesi ilk sahibi Kılıç Tülay ve sonraki sahibi Bülent Ongun, İçel Ekspres gazetesi sahibi Mazlum Gökçay, Yeni Mersin gazetesi sahibi Sabahattin Kösel, daha sonra kurulan Güney Gazetesi sahibi Cumali Tunç’u buradan rahmetle anmak istiyorum…

GAZETECİLER CEMİYETİ KURULUYOR

Son haber gazetesinin sahibi, Uzun Dev Adam Tankut Tufan’ın önerisiyle Yeni Mersin Gazetesinin Sahibi Sabahattin Kösel, Kurtuluş Gazetesi sahibi Kılıç Tülay, İçel Ekspres gazetesi sahibi Muzlum Gökçay, Hâkimiyet gazetesi sahibi Mahir Sumen, A.A Temsilcisi Nevzat Kelleli. Milliyet Gazetesi temsilcisi Hamdi Yurdakul’un kurucular kurulu oluşturularak Mersin Gazeteciler Cemiyeti için ilk adım attılar.

En yaşlı gazeteci unvanı ile Yeni Mersin gazetesinin sahibi Sabahattin Kösel ise kurucular kurulu başkanlığına getirildi.

İki ay sonra Mersin Gazeteciler cemiyetinin yaptığı ilk genel kurulda Tankut Tufan cemiyet başkanlığına getirtirken, ilk yönetiminde ise Hamdi Yurdakul, Mahir Sümen, Kılıç Tülay, Mazlum Gökçay, Kamil Cömertler, P.Sefa Maracı, Nevzat Kelleli, Yılmaz Mısırlıoğlu yer aldılar.

Uzun Dev adam bundan sonra on yıla yakın Mersin gazeteciler cemiyeti başkanlığını sürdürdü.

Tankut Tufan’dan sonra Osman Bekiroğlu,Vahap Şehitoğlu,Ali Adalıoğlu,Yundakul Dinçerden,Şevket Coşkun,Nadir Sucularlı ve Ahmet Ünal Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yaptılar.

MERSİN’DE GAZECELİGİN TEMELİNİ ATAN

UZUN DEV ADAM

Uzun Dev Adam’ın Mersin gazeteciler toplumuna kazandırdığı bu yuva, yeni jenerasyon gazeteciler tarafından da uzun yıllar sürdürülmeli ve sahip çıkılmalıdır diye düşünüyorum.

Ve… bu emaneti Mersin’in yeni jenerasyon gazetecileri, iletişim çağı sürersince emin ellere aktararak devam ettireceğine yürekten inanıyorum…

Mersin basın toplumunun eski ve yeni jenerasyon gazetecileri, Uzun Dev adam Tankut Tufan’ı hep koruyacaklarını ve sürekli yaşatacaklarını, o’nun tarihsel özelliklerini önümüzdeki kuşaklara anlatacaklarına inancımı koruyorum…

Uzun Dev adamı Mersin’e mal oldu…

Mersin O’nu unutmayacaktır…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500