2017 ANAMUR’A YENİ UMUTLAR GETİRSİN
Kamil Cömertler

2017 ANAMUR’A YENİ UMUTLAR GETİRSİN

Bu içerik 1743 kez okundu.

Yalnızca yeni bir yıla başlangıç ve alışagelmiş bir yazı için değil, içimden geldiği gibi bir yeni yıl yazısı yazmak istedim.

Anamur’da acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle, kötüsüyle, hüznüyle, mutluluğuyla 2016 yılı geride kaldı.

Ancak geride kalan yalnızca koskoca bir yıl değil elbette ki! Olumlu ya da olumsuz yaşadıklarımız, birlikteliğimiz, çabalarımız, ilişkilerimiz, yapmak istediklerimiz de geride kaldı.

Ne var ki 2016 yılında yaşadıklarımızın etkisi elbette doğal olarak uzun yıllar sürecek.

Yıllar geçtikçe, kayıplarımızın, kazançlarımızın etkisi bizi belki bir ömür boyu etkileyecek.

Ancak Anamur’da kalıcılığını koruyacak olan ve durmadan tekrarlanacak bir şey var ki hatalardan hiç ders alınmayacak.

Yaşanan olumsuzluklar tekrarlanmaya devam edilecek.

Hep bir yerlerde ve bir şeylerle kendilerini ‘haklı’ çıkarmaya çalışanlar. Sanırım halen olaylara büyük pencereden bakmayacaklar.

Yani yaşadıklarımızdan ders alınmayacak...

Geçmişteki kayıplarımızdan aldığımız dersler, gelecekteki kazançlarımızın temelini oluşturmalı diye düşünüyorum. Aksi halde..

Yoksa Anamur’da boşa çabalıyoruz gibi geliyor bana... Yeni yıllar, yeni umutları da beraberinde getirsin istiyoruz. Ancak farkında olmadan ya da bazen farkına vararak, yaşamımızda yenilikleri istediğimiz halde geçmişe takılıp kalabiliyoruz.

Neden? Ne için? Kim için?

Yalnızca kendi hırsımıza yenik düştüğümüz için. Geri adım atmamak için. Geri adım atınca ya da özeleştiride bulunduğumuzda sanki bu bir zayıflıkmış gibi algılanıyor.

Önemli olan insanın öz eleştiri yapacak gücü ve cesareti göstermesi değil midir? Anamur’da Herkesi şapkasını önüne koymaya davet ediyorum.

Çünkü siz şapkanızı önünüze kendi isteğinizle koymazsanız, yaşam bir şekilde sizin önünüze koyacak hem de belki hiç hazır olmadığınız bir anda. Geride bıraktığımız 2016 yılı içerisinde yaşadıklarımızı değerlendirmek için herkesi biraz sağduyuya davet etmek istiyorum.

Yaşamınız ile ilgili fark ettiklerinizi, başkalarıyla paylaşmanız gerekmiyor.

Gelişmek için değişmek şart.

Değişim olmadan gelişim olmuyor.

Önemli olan eksikliklerimizin olması değil. Eksikliklerimizin farkında olmamız ve eksikliklerimizi, tamamlamak için çaba göstermemiz...

Peki, kaç kişi bunu yapabiliyor?

Ya da yapmak için çaba sarf ediyor?

Herkes yaşamdan bir şeyler bekliyor.

Yaşamda en iyisini hak ettiğini düşünüyor.

Birçok kişi birbirinin eksikliklerini bulmak için durmadan, bıkmadan etrafındakilerin yaşamlarıyla uğraşıyor. Birilerini nasıl aşağı çekerim diye...

Bu tutum bence Anamur toplumundan sıyrılıp atılmalı...

Biz erdemli yanları ve önemli özellikleri olan bir toplumuz.

Birilerinin bastırmaya çalıştığı bize ait güzel özellikleri ve birçok toplumun özendiği yanlarımızı yaşamaktan kendimizi alıkoymamalıyız.

Zira bir toplum özellikleriyle vardır. O toplumun özellikleri yaptıklarının ve yapacaklarının da ispatıdır.

Günün birinde Anamur’un tanınmaz hale gelmesi demek, bizlerinde tanınmamız ve yok olmamız anlamına geliyor. Bizler ulusal ve uluslararası ilişkilere karşı yabancılaşmaya başladığımızda unutmayalım ki, bu kentte ihanet etmiş oluruz... Bu satırları okuyan kimileriniz belki de 2016 yılı içerisinde biten beraberliklerinizi, dostluklarınızı, sosyal, toplumsal ve kültürel ortaklıklarınızı geride bıraktınız.

Gelin 2017 yılı içinde filmi başa alın ve yeniliklere tekrar ortak olun...

Yazımın girişinde dedim ya, acısıyla ve tatlısıyla bir yıl daha geride kaldı.

Önemli olan geçmişi unutmadan, geçmişten öğrendiklerimizle geleceğimizi nasıl yaşayacağımızı şekillendirmek.

Biten bir yılın ve kayıplarımızın nedenini iyi değerlendiremezsek gelecekteki kazançlarımızdan olacağımızı da unutmamalıyız. 2017 yılının en başta sağlık, Barış, huzur, işbirliği, ve kardeşlik ağlılarının güçlenerek ve artarak pekişmesi dileğini sunuyorum...

Her şey dilediğiniz gibi olsun...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500