SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ
Beyhan BALABAN

SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ

Bu içerik 4219 kez okundu.

1 Kasım 2015 genel seçimi gibi anayasaya aykırı bir genel seçime daha mecbur bırakıldık. Cumhurbaşkanlığı seçimi ise ayrı bir rezalet. Devlet henüz Başkanlık TASLAĞIYLA yönetilerek, seçmenini vatandaşlık görevinde yasalara aykırı şekilde seçime zorluyor. Parlamento var diyemiyoruz, yok diyemiyoruz.  Yönetim şekli farklı olsa da, işleyiş olarak Osmanlı Hükümetinin var mıydı, yok muydu sürecine benziyor. Önümüzdeki günlerde belki de, anayasaya aykırı 7 Haziran genel seçim sonuçlarının ardından kurulan 62. GEÇİCİ HÜKÜMET gibi, bir geçici hükümet daha kurulacak ve sonuçlarıyla millete her alanda eziyet edilerek güç dengeleri menfaatlerince dizayn edilecek. Dünyada peşpeşe kurulan hiçbir geçici hükümetten sonra, hiçbir devlet iflah olmamıştır. 7 Haziran 2015’te iktidarın % 42’lere düşen oy oranını, 5 aylık baskı ve zorbalıkla 1 Kasım’da % 48’lere çıkarmak başarı değil, başarısızlığın aciz hırsıdır! Bana göre 62.Geçici Hükümetten bu yana gayrimeşru bir devlet yönetimi vardır; iktidarı ve muhalefetiyle birlikte…

         24 Haziran seçim tarihi belirlendiğinde yasayı inceledim, birçok yanlış karar alındı, sadece birini düşündüm. Yasaya göre siyasi partiler milletvekilliği listelerini seçime son 45 gün kala YSK’ya vermek zorundalar. Oysa 33 gün kala verilmesi karara bağlanarak yasalar; gayrimeşru özel kararlarla işlemeye başladı. İş İYİ Partinin seçime girmesine gelince, partinin seçime girmemesi için yasada manevralar döndü, engellemeler yasa gereği değil, yine tepeden özel gelen kararlarla bağlandı. Ana muhalefet lideri 15 milletvekilinin İyi Partiye geçmesiyle durumu çözmüş göründü. Bugün CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayını öğrendiğimde (çünkü 8 + 52 toplam 60 gündür rahatsızlığımdan dolayı uyutuluyordum, geçen süreci tahlil etmeye çalıştım ve görüyorum ki, çok basit yönlendirme yapılmış) Kılıçdaroğlu’nun bir manevrasını daha tespit ettim. Anlaşılan parti liderliğini de, iktidar piyonluğunu da bırakmaya hiç niyeti yok. Önündeki en büyük engeli kaldırmış görünüyorİnanıyorum Sayın Muharrem İNCE zorlu bir süreçle savaşacak, hem CHP’nin içindeki oyunu bozacak, hem de vatanımızın, milletimizin geleceği için bizleri aydınlık yarınlara kavuşturacak. Dilerim bir gün Sayın İNCE; “GEL Bakalım Bizim Aday” diye zata seslenir rövanşı alır. Emeğin ne olduğunu ve kimin ne zamandan beri CHP’li olduğunu iyi öğretir, ne de olsa ÖĞRETMEN.…

         Cumhurbaşkanlığı 2 turda sonuçlanır. Son 1 ayın haberlerinden birini okudum. Tebrik ediyorum; Meral AKŞENER ve Pervin BULDAN siyasi propagandalarıyla HALKIN KAFASINA; kendi parti adaylarıyla değil de; Muharrem İNCE ile İktidarın adayına galip gelebileceklerini atışarak iyi işlemişler. Çok akıllı ve doğru bir taktik.

         2. Turda Kılıçdaroğlu’na güvenmeden Muharrem İNCE; Türk ve Kürt Politikasına damga vuracak bir keskin birleştirici yolu mutlaka bulmalıdır. 2. Tur bu politikanın başarısından geçer. Zira AKP’nin DİNCİ Kürtler üzerindeki belini kırarsa; Muharrem İNCE kesinlikle Cumhurbaşkanıdır.

         24 Haziran genel seçimi Başkanlık Sisteminin tamamen hayata geçebilmesinde önceden sonuçları görmek için ayarlanmış bir erken seçimdir. Muhalefetin merkez yönetimleri de planın parçasıdır. İktidarın % başarısının düşmesi halinde; seçim iptalini hayata geçirecek bir plandır. Muhalefet partileri listelerine önem vermeden, ana kadrolarını oluşturup, birçok İl’de iktidardan yana tedbirle güçlü adayları değil, güçsüz adayları listelere almışlar. Mersin muhalefet partilerinin milletvekili listeleri bu güçsüz örneğin ve kendi aralarında ideolojiden uzak milletvekili sayısı paylaşmaları en belirgin ACİZ gerçektir.

         Tüm siyasi parti listelerini inceledim. Önce memleketim Mersin’e bakmak bile gerçekleri görmek için yetti. Aklıma seçim tarihinin belirlendiği gün geldi, düşünceme gelen planı uygulamışlar. Mersin listeleri illaki bu listeler olacaksa sıralamalar bile baştan sona yanlış olmuş, bana sorarsanız tüm partilerde; tamamen harcanılacak listeler hazırlanmış. ZİRA YENİDEN ERKEN SEÇİM İHTİMALİ PLANA GÖRE ÇOK YÜKSEK!

 Tarsus ve Yenişehir…  25 yıldır genel seçimlerde Tarsus’ta CHP daima 1. Parti, yerel seçimlerde 2. Partidir. Genel merkez bu sorunu 25 yıldır çözmek istemiyor, bu konuda çok yazılar yazdım. EĞER Parti Tabanında önlem alınmamışsa; 24 Haziran genel seçiminde CHP ilk kez Tarsus’ta 2. Parti olabilir. 25 yıldır hep uyardık, muhalifleri toparlayın, gönül alın. Şimdiki parti çoğunluğu eskiden küskündü, eskiler şimdi küskün. Tarsus CHP küskünleri yüksek oranda İyi Partiye kayacaktır, üzücü tarafı Mersin’i etkileyecek olmasıdır. Tarsus’ta MHP ve CHP bölüneceği için AKP Tarsus’ta 1. Parti olabilir. Çünkü 1 Kasım seçimlerinde AKP 2. Parti olup MHP’nin önüne geçmişti. Bu tespitim kesinlikle hiçbir partinin adayları üzerine değildir, tüm partilerin gerçek tabanlarının kırgınlıklardan dolayı seçimde kaymalarıyla alakalıdır. 25 yıldır seçim sonuçları bu gerçeğin YAZILI BELGESİDİR! Göz ardı edilen eski veya yeni EMEKÇİ seçmeni hiç kimsenin suçlamaya veya ihanetçi demeye de hakkı yoktur. Tarsus seçmeni; 4 meclis partisine oylarını bölüştürerek sonuç çıkaracak. Sonuçlar Mersin’e yansıyacak. Kırsalın iktidar yandaşlığı ve muhafazakâr seçmenin burjuvaya güç gösterme arzusuyla AKP Mersin’de 1. Parti olur. CHP ise; Mersin’in EN GÜÇLÜ BİRLEŞTİRİCİ İSİMLERİNİ tercih etmeyip, yerel seçimlere ağır darbe vuracak kötü sonuca kapı açmış. Mersin’in geleceğiyle oynanmış. Mersin Merkezinde göçle yerleşen seçmen sayısına hitap edecek aday yok. Bu seçmenler Yenişehir’de çoğunlukta. Tıpkı Tarsus’un eskiden bölündüğü gibi Yenişehir tam toparlanmışken, eski-yeni guruplar partizanca kaynaşmışken adaysız kalmaları partiye karşı cephe oluşturacak.Sayın Mv. Hüseyin ÇAMAK’a bir dönem daha ihtiyaç olduğunu birçok kez dile getirmiştim, ne yazık ki tüm yurtta, partinin yörelere göre stratejisini çizecek bir ekibi yok. Yenişehir’in yerel seçimlerde az farkla kaybetmesine zemin hazırlanıyor. Yenişehir’i Tarsus gibi ayrıştırmaya tehlikeli adımlarla başlamışlar… Mersin 2. BÖLGE seçmeni ise; resmen İKTİDARIN Kolay TOP Oynamasına PEŞKEŞ Çekilmiş!

         ÖNERİM; CHP’de geç kalınmış sayılmaz, eski-yeni emekçiler, vekiller, başkanlar, sözü geçenler seçimde oy kaymaması için bir zincir kurup iki günde önlem alabilirler. Zira kozmopolit yapıya sahip MERSİN Halkı muhafazakâr güçten dinci güce doğru sürüklenmektedir… CHP; koltuktakilerin değil; halkın tüm kitlelerinin partisidir, emekçiler partizanca bu oyunu bozmalılar. Geleceğimiz için; CHP Mersin’de 4, hatta 5 milletvekili çıkarmalıdır… Oyun bozulmazsa;

         MERSİN 24 Haziran Seçim Sonucu Tahminim

         AKP: 4,  CHP: 3,  İYİ Parti: 2,  HDP: 2,  MHP: 2 Milletvekili

         Kırsal Kesimde Muhtarlarla ve Sandıkların Toplam Aktarımında Baskılarla: AKP: 5,  MHP: 1 Milletvekilini paylaşabilir. HDP sonuçlarına müdahalede bu kez denge fazla sayı çıkarandan yana olur, AKP-MHP İttifakı baskıyla 1’er Milletvekilinde daha karlı çıkabilir.

         Bu seçimde CHP’nin 4. Sırada karlı ÇIKAMAYACAĞI açıkça belli, bu gerçeği nasıl göz önünde bulundurmazlar; AKP-MHP İttifakı varken; 2007 genel seçimlerinden bu yana HDP’nin 2 Milletvekili çıkaramaması için; CHP- MHP anlaşmasıyla sandıkların yeniden sayılarak CHP’nin 4. Sırayı çıkarabildiği gerçeğini görmemek KÖRLÜK değil; PARTİYE İHANETTİR! Bu kez; AKP-MHP İttifakına göre liste belirlemeyen CHP Genel Merkezi Mersin listesiyle resmen PARTİ SUÇU İŞLEMİŞTİR!

         24 Haziran 2018 seçimlerinin devletimi geçici hükümetin kurulmasına sürükleyeceği bir sonuca değil; aydınlık yarınlarımızda LAİK DEMOKRATİK Cumhuriyet Devletimizin hüküm süreceği sonuçla tarihimize imza atmasını temenni ederim…

Beyhan BALABAN

Cumhuriyet’in KALEMİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’in temizliği kadınlara emanet
Mersin’in temizliği kadınlara emanet
AKİB’den A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitimi
AKİB’den A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitimi