Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi?
Ali Türer

Karma Eğitim İlkesine Alternatif Oluşturmak Demokratik Görev Olabilir mi?

Bu içerik 999 kez okundu.

Cumhurbaşkanı’nın sözcüsü diyor ki “biz karma eğitimi ortadan kaldırmıyoruz. Farklı seçenekler sunarak aslında demokratik bir görevi yerine getiriyoruz.” Gerçekten böyle mi oluyor?

Karma eğitim, Milli Eğitim Yasasında, “Milli Eğitimin ilkeleri içinde yer almıyor muydu? İlkeye alternatif koşullar oluşturmak ne zamandır demokratik bir görev oluyor?

Milli Eğitim Sistemimizin yasayla ilan edilen “Fırsat Eşitliği”, “Genellik ve Eşitlik” gibi ilkeleri de var. Örneğin öğrencileri imam hatiplerde, açık lisede okumaya zorlayarak “Fırsat eşitliği” ilkesine, velileri çocuklarını özel okullara göndermeye özendirerek “Eşitlik” ilkesine demokratik bir görevi yerine getirme yolu ile hizmet etmiş mi oluyorsunuz? Böyle mantık nerede görülmüş!

Millî Eğitim Bakanlığı, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde “Çok programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde karma eğitim yapılır.” maddesinin kaldırılmasını bu yönetmeliğin “değişen ve gelişen şartlar ile ortaya çıkan ihtiyaçlar ve yargı kararları doğrultusunda bir güncelleme yapıldı”  diye savunuyor. Milli Eğitim yasasında “Karma Eğitim” var, yönetmelikte olmasına gerek yok demeye getiriyor.

Fakat Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine toplantısı ardından yaptığı açıklamada sadece kızlar ve erkeklere hitap eden okulların da açılacağını açıkça ilan ediyor. Yani demek oluyor ki, bu bir “güncelleme” falan değil, İmam Hatiplerle başlatılan karma eğitime müdahale etmeye dönük iradenin ayak sesleri. Yani kamuoyu atılan adımı doğru okumuş.

Ama diyor İbrahim Kalın, açacağımız sadece kızlara ya da erkeklere yönelik okullara, çocuklarını vermek için veliler zorlanmayacak.

Tıpkı İmam Hatiplerde olduğu gibi değil mi? Genel ortaöğretimde okulların beşte biri İmam Hatip Liselerine dönüştürüldü. Yeni getirilen LGS ile adrese dayalı yerleştirme sistemi ile öğrencilerin bu okullarda okumaya zorlanmadığı söyleyebilir mi?

Diyelim ki Meslek liselerinin yarısını yalnız kızlı ya da yalnız erkekli okullar haline getirdiniz. Sonuçta veliler istemeseler de bu okullara öğrencilerini göndermek zorunda kalmayacaklar mı? Öğrenciler tercih etmeyince, bu okulları kapatacak mısınız? Tercih edilmediği için bu ülkede kaç İmam Hatip kapattınız?

Genel orta öğretimde aslında İmam Hatiplerle Karma eğitim çoktan delinmişti. Bugün en az 200 İmam Hatip lisesinde zaten yalnızca kız ya da erkek öğrencilere eğitim veriliyor. Şimdi bu uygulamaya meslek liseleri de dâhil edilmek isteniyor. Yönetmelik değişikliğinin anlamı budur.  

Peki, eğitimin karma olması neden önemli!

Özellikle ergenlik dönemine girmiş ilköğretim öğrencileri ile orta öğretim öğrencilerinin kızlı erkekli birlikte okumaları toplumun sağlıklı gelişmesi, sosyalleşme bakımından son derece önemli.

Ergenlik dönemi ile birlikte gençlerin birbirlerine ilgileri, sosyalleşme eğilimleri, toplum sorunlarına ilgileri de artar. Bu ilgilere kızlı erkekli sportif, sanatsal, estetik, edebi etkinlerle yön vermek eğitimde pedagojik yaklaşım içinde yer alır, savunulur. Gençler şiir dinletisi, müzik dinletisi, tiyatro, spor gibi etkinliklerde birbirlerinin özelliklerini tanırlar ve karşılıklı birbirlerinden etkilenirler. Böylece fırsat eğitimi açısından son derece elverişli koşullar ortaya çıkar. Gençler aileden getirdikleri bir takım olumsuz duyguların farkına varır bunları kontrol etmeyi öğrenirler. Erkekler, kızların zarafetinden etkilenir kendilerine çeki düzen verirler.

Her iki cins de karma topluluklar içinde kendi cinsiyet özelliklerinin, cinsel rolünün, farklılıkların ayrımına varır. Farklı ortak çalışma içinde ise diğer cinsle ilişkilerde nasıl davranması gerektiğini, nasıl oturup kalkacağını öğrenirler.

Üstelik bu iyi bir şeydir.

İyi yönetilen kızlı erkekli tartışma programları, demokratik alışkanlıkların, empati, sempati ilişkilerinin, özgüvenin geliştirildiği; karşısındakinin düşüncesine değer vermenin, düşünceleri tartmanın, ortaya çıkarken duyguların farkına varma ve kontrol altına almanın, aşırılıkları törpülemenin, konuşmanın ve dinlemenin öğrenildiği en elverişli ortamlardır.

Kız öğrencilere bayan öğretmenlerin, erkek öğrencilere erkek öğretmenlerin eğitim verdiği okullarda sosyalizasyon eksik kalır. Kadını tanımasına, kadınla nasıl ilişki kuracağını öğrenmesine fırsat vermeden erkeği; erkeği tanımadan, erkekli ortamlarda nasıl davranacağını bilmeden kadını iş yaşamına, aile yaşamına, toplum yaşamına nasıl hazırlayacaksınız?

Özge Can cinayetleri, mahkeme kararlarına konu olan “istismarlar”, kadına dönük saldırılar vicdanları sızlatmıyor mu? Toplumda kadınla erkeğin arasına duvar örmekle nereye varılır? Karma eğitime alternatif cinsiyetçi eğitim modelleri yaratarak Türkiye nereye taşınır? Afganistan’da filmlere konu olan olaylar bu toplumda da yaşanırsa daha rahat mı uyuyacaksınız?

Toplumsal yaşamın, sosyalleşmenin dinamiklerine ön yargılarınızla, dini kabullerinizle yön vermeye kalkarsanız bu toplumda barış, huzur kalır mı?

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehir tiyatroları perdelerini açtı
Şehir tiyatroları perdelerini açtı
Mersin’de öğrenciler bando ile tanışıyor
Mersin’de öğrenciler bando ile tanışıyor