DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Şerife ARICI YILDIZ
Şerife ARICI YILDIZ
Giriş Tarihi : 15-09-2018 12:54

KOCAMAZ’DAN SONRA MERSİN

Türkiye son bir ay içinde %40’lara varan devalüasyon ve küçülme, onun yarattığı ani yükselen enflasyon, şarbon hastalığı, Varlık Fonu, Ziraat Bankası PTT gibi büyük FON’ların başına RTE ve damadının gelmesi gibi can alıcı gündemlere rağmen, bir yandan da yerel seçim gündemini yaşıyor.

Genel seçimde olduğu gibi yerel seçim için de ittifak kararı ilan eden Cumhur İttifakı bileşenleri AKP ve MHP adaylarını açıklamaya başladı.

İttifak anlaşmasına göre Mersin B.Ş. adayını elinde tutan MHP’de, Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Sözlü’den sonra, Mersin adayı da mevcut Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna olarak ilan edildi.

MHP 2014 yerel seçimlerinde, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı aday göstererek ve aday açıklamasında diğer partilerden oldukça önce davranarak yarışta ön almış, Mersin CHP seçmeninin tepki oylarıyla  Mersin B.Ş. Belediye Başkanlığını kazanmıştı.

Bu kez de aday tercihi ve zamanlama bakımından doğrusunu yaptı. Mevcut Başkanın yeniden aday gösterilmesi beklenirken, Hamit Tuna’nın adaylığı kenti, kent yönetimini, kent siyasetini yakından izleyenler için sürpriz sayılmaz.

Neden mi?

Kocamaz daha koltuğa oturur oturmaz Tarsus’un ve MHP’nin değil, Mersin’in Belediye Başkanı olduğunu unuttu. İlk icraat olarak binlerce CHP’li işçiyi işten çıkarttı. Çıkartmadıklarına mobing uyguladığı, sürgüne gönderdiği çokça şikayete konu oldu.

Önceki CHP li B.Ş. Belediye Başkanı’nın yaptırdığı yeni otogarı krize dönüştürdü. Yüzlerce otogar esnafını fahiş kiralarla otogara taşınmaya zorladı.

Aylarca otogara taşınmayan esnafın direnişi üzerine kent otogarsız kaldı.İnsanlar yolda sokakta  şehirlerarası otobüse binmek için telef oldu. Otogarı çok fahiş bir fiyatla kiralayan işletmeci firma sözleşmeyi fesih etmek istedi. Sonunda konu yargıya intikal etti.

Mersin aylarca otogarsız kaldı.

Otogar hizmete girdikten sonra dahi otogara şehir içi ulaşım düzenlenmemiş olduğundan Mersinli rezil oldu.

Yörük çocuğu imajı oluşturmak için ilk etapta daire müdürlüklerine getirdiği 2. bölgeli bürokratları çok kısa bir sürü sonra görevden aldı ve kendisine Tarsus ağırlıklı bir A takımı kurdu.Tarsus milliyetçiliği ayyuka çıktı.

Ancak kısa bir süre sonra bunların yerini, sonradan FETÖ davasından yargılanan Mersin’li olmayan, Mersin’in tanımadığı ithal bürokratlar alacaktı.

Belediyede kadın gazetecinin dövülmesi, kadın çalışanın dövülmesi ve bunu basına ve yargıya taşıdığı için işten atılması, oğluna ait şirketin aldığı Belediye ihaleleri Kocamaz’la anılan gündemler oldu.

‘Mersin’i yeşile doyuracağız’ vaadine karşılık Mersin’i betona doyurdu. Kentin doğal ve tarihsel alanlarını betona dönüştürerek yok etti.

Kentin trafikten boğulmuş alanları her gün içinden çıkılmaz bir sıkışıklığa kilitlenirken büyük bulvarlara yaptığı, kentsel ve mimari hatalarla dolu battı çıktılar “gözde” icraatları oldu.

“Akkuyu Nükleer Santraline kesinlikle karşıyım” açıklamasına rağmen, santralin 1/ 100.000’lik planda yer almasını Bakanlık insiyatifine bırakarak, kentin kaderini kente rağmen, merkezi iktidara terk etmesi Mersinli’nin vicdanında derin yara açtı.

Bunlara eklenebilecek daha birçok  sebeple Mersin’e ve onun insani, doğal, tarihi ,kültürel ekonomik değerlerine sahip çıkamayan ve şehremini sıfatının gereğini yerine getiremeyen Kocamaz, Musa’ya da yaranamamış olacak ki, MHP’nin önümüzdeki dönem için adayı olamadı

Hamit Tuna’nın MHP’den İttifak adayı olarak açıklanması Mersin’de yerel seçim gündemini hareketlendirdi.

2018 Genel Seçimlerinden önce Kocamaz karşısında avantajlı görünen CHP’nin bu tablo karşısında tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin’de de yeni bir strateji oluşturması gereğini ortaya koydu: Yerel seçim ittifakı.

Her ne kadar Haziran seçiminin hemen ardından Millet İttifakı bileşeni İYİ Parti  ve Saadet Partisi tarafından ittifakın son bulduğu açıklanmış ve CHP ve İYİ Parti yerel seçimlerde ittifak yapmayacaklarını açıklamış olsalar da, ittifak olmaksızın Cumhur İttifakı karşısında Mersin gibi kaybedilmiş yerleri geri almak mümkün olmadığı gibi, CHP elindeki Belediyelerin de kaybedilmesi olası görünüyor.

Mersin’e bakıldığında bu ittifakın moral ve siyasi şartları mevcut. Doğru kurgulanmış böyle bir ittifak HDP seçmeni tarafından da desteklenecektir.

Büyükşehir aday adaylarına bakıldığında CHP’de iddialı isimler yarışıyor. Aday belirleme yöntemi olarak kentin özelliğine göre her türlü yöntemi kullanacağını açıklayan CHP Genel Merkezi henüz Mersin için bir yöntem açıklamadı.

2014’te tabanın yoğun tepkisine rağmen Macit Özcan isminde ısrar ederek Mersin’i kaybeden CHP bu kez yoğurdu üfleyerek yemeli. Adaylarını belirlerken örgütün de, üyenin de, halkın da, STK ve meslek odalarının da  nabzını tutmalı, tercihine kulak vermeli.

Mersin, Torosların da Akdenizin de karakterini taşıyan demokrat bir kent. İşlenmeye açık ciddi bir tarım, turizm ticaret potansiyeli var. İyi bir yönetimle bölgenin yıldızı olabilir. Suriyeli istilası ve hükümetin yanlış politikaları nedeniyle son yıllarda çok kan kaybetmişse de sosyal demokrat ve kentsel kalkınma hedefli bir belediyecilikle eski kimliğine dönebilir.

Mersin, çevreci, halk dostu, kadın dostu, çocuk dostu, genç dostu, dinamiklerini harekete geçirecek; kültürel ve ekonomik değerlerine  sahip çıkacak;  Nükleere ve HES’lere karşı duracak, kente bir kimlik kazandıracak, TEK ADAM Yönetimine karşı başı Toroslar gibi dik, hemşehrisine karşı gönlü Akdeniz gibi engin bir belediye başkanı arıyor…

CHP  BÜYÜKŞEHİR ADAYI BİR ELİNİ  MERSİN’ İN DOĞUSUNA, BİR ELİNİ BATISINA UZATACAK, HER İKİ ELİ DE BURALARDAN TUTULACAK BİR ADAY OLMALIDIR.

Mersin’de yerel seçimi kazanmanın kilidini açıkladık. Kilide uygun anahtarı bulmak da CHP Genel Merkezine kalıyor…

 

 

 

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
ARŞİV ARAMA
Mersin Adana Tren Saatleri 2021
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder