Advert
Emin Güleç
Emin Güleç
Giriş Tarihi : 01-10-2018 08:19

ASLAN EYCE'nin KEKLİKLERİ!

Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Başkanı, Sn. Aslan EYCE'yi bildiğiniz gibi yaz ayları başında kaybettik.
Aslında, kaybettik demenin ötesinde, her güzel insan için çok rahat söylenebileceği gibi onlar, sadece birer varlık olarak aramızdan ayrılıyorlar. 
Yaşamaya; bir şekilde, yaşarken ortaya koydukları, tavırları, eserleri ve iyi kötü yaptıklarıyla devam etmektedirler. 
Nitekim, son olayda olduğu gibi onlar yaşamaya devam ediyorlar.
Hatta bazılarını da kendileri aramızda olmamalarına rağmen, hem de rahatsız ederek yaşarlar. Kim bilir?
Nasıl mı?
Hafta sonu 29 Eylül Cumartesi günü; Aslan Beyin, sağlığında civciv olarak satın alıp, büyütmeye başladığı ve bilahare doğal ortama salmayı planladığı kekliklerin, "Kırtıl Köyünde" doğaya salınması gerçekleştirildi.
Başta, birinci derecede çocukları, vakıf yöneticileri, basının duyarlı temsilcileri ve mütevazı Eyce Dostları hep birlikte oldular. 
O'nu bir kere daha saygı ve şükranla andılar. 
TRT Çukurova Radyosunun; ses ve kemençe, yerel sanatçılar yüreğimize dokunan düzenlemeleri seslendirdiler. 
Köylü kadınlarımız, otantik folklorik mengi oyunlarını oynadılar.
Aslan Eyce'nin; Taşucu'nda, Balıkçılık Kooperatifinin öncülüğünde, ilki 1969 yılında gerçekleşen festivallerin, TRT'nin ses sanatçısı ve müzik ustalarının ortaklaşa emeklerini bilenler ve "Vefanın." İstanbul'da bir semtin dışında da anlamı olduğunu düşünenler açısından, onlara yapılan bu davet ve katılım çok anlamlıydı.
Teşekkürler TRT ve emekçileri. Ayaklarınıza, ellerinize, sazlarınıza, güzel sesinize ve yüreğinize sağlık. Sağolun!
Aslan Eyce; Taşucu Balıkçılık Koop. Örgütlenmesiyle birlikte, Çevre duyarlılığı, Akdeniz fokları, Göksu Deltasındaki kuşlar ve endemik bitkiler, Nükleer ve Termik Santral karşıtı çalışmaları, ulusal ve uluslararası boyutta saygın ve özgün birçok unutulmayan çalışmaları ile çok sayıda kurum ve kişilere dokunmuştur.
Yaşamının son günlerinde, hastalıkla cebelleşirken Torosların keklikleri ve doğasını düşünmüş, bu durum ise başta oğlu Mustafa Devrim EYCE olmak üzere, bir vasiyet ve vazife olarak algılanmış, eksiksiz olarak gerçekleştirilmiştir.
Bundan sonra yapacak oldukları her türlü duyarlı çalışmalarında, başarıları sürekli olsun! 
Kolay gelsin. Tebrik ediyoruz.
Asıl olan; doğaya belli sayıda keklik palazının salınmasının ötesinde bu eylemle, toplumda gereken duyarlığın altının çizilmesi açısından çok önemliydi. Bu da yapıldı.
Doğaya karşı yaptığımız, orman yangınları, akarsu ve deniz dolgusu, tarım alanlarının yasalara rağmen ranta kurban edilmesi, meraların yok edilmesi, ... vb. bütün bu yanlışlar, bir şekilde bize sel, taşkın, toprak kayması, böcek istilası, salgın hastalık, erozyon, kasırga, küresel ısınma, can kayıpları olarak bize zamanı gelince geri dönmüyor mu?
Doğa yapacağını da diyeceğini de her zaman aracısız ve apaçık olarak, bazende maalesef çok acı bir şekilde diyor. Anlayana.
Aslan Eyce'nin; bu ve bugüne kadar verdiği, doğaya ilişkin mesajları ve bizim yaptıklarımızla, bazılarınsa yaptıklarıyla rahatça yüzleşememek, acaba kimlere zor geliyor?
Ne Dersiniz?
NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu