Emin Güleç
Emin Güleç
Giriş Tarihi : 10-10-2018 07:40

HELAL EDERLER Mİ?

Yaprak dökümü mevsimi sonbaharda, aile babası, arkadaş ve güzel insan, dost Horoz Mehmet EYLER'i sonsuzluğa uğurladık.
Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde rahat uyusun!
Neredeyse her gün, gencecik şehitlerimizi toprağa verdiğimiz, acılarının yüreklere  gömüldüğü bu günlerde, Karacaoğlan'ın "Bir kız bana Emmi, dedi." deyişinde anlamını bulan deyimiyle 90'lı yaşlara merdiven dayamış bir insan, "Horoz Emmi."
O; yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetinin, ilk yıllarında, savaştan yeni çıkmış toplumumuzda, her türlü fakirliğin, yoksulluğun hüküm sürdüğü yıllarda yaşamış, ilkokulda öğrendiği "Onuncu Yıl Marşının.", tamamını, ezbere o günlerdeki aynı heyecanla bu günlerde de söyleyen, Atatürk ve Millet Sevdalısı, bir yurtseverdi.
Ailesinin yoksulluğu ve "Doğanın verdiğini,beyler vermez." deyişi,  O'na ekmeğini, Akdeniz'in  mavi ve serin sularında, ancak bulabileceğini düşündürtmüş. Nasibini, onuruyla denizlerde aramış ve bulmuştur. 
Takalar, sandallar, mavnalar arasında balıkçılık, miçoluk, gemicilik ve alaylı kaptanlık, zor ve sıkıntılı günler derken "Yaşamak, güzel şey be kardeşim!" mısralarıyla şairin anlamlandırıldığı gibi her şeye rağmen, o mütevazı yaşam devam etmiştir. 
60'lı Yılların sonları, 70'li yılların başlarında Akdeniz'de sular, Kıbrıs'ta Rumların, Enosis emelleri ve kışkırtmalarla havalar ve sular da ısınmaya başlamıştır.
Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş'ın önderliğinde, Kıbrıs'ta Türk Toplumunun her türlü yaşam mücadelesini yönetecek, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) kurularak, çeşitli çalışmalar sürdürülmektedir.
Sn Denktaş'ın, bu mücadeleye destek olmak üzere edindiği gerekli malzemelerin, yasal yollardan Adaya götürülmesine ise olanak yoktur. 
Her şey; Adada, Rumların kontrolünde gelişmekte, yiyecek türünün bile Kıbrıs'a girişinde, Türkler zorluklar yaşamaktadır.
Kıbrıs'tan rüzgar eserse, herkesin hasta olduğu Taşucu'nda, bir Balıkçılık Kooperatifi ve aynı zamanda yurtsever insanlar vardır. 
Elde ne varsa; 10-15 metrelik balıkçı teknelerinde, bazen resmi olarak, balık ihracatı(!) şeklinde bazen de kaçak olarak, bu malzemeler sevk edilir.
Soydaşlar, can derdinde ve çok sıkıntıdalar!
Pusula yok, can yeleği yok, yedek yakıt yok, yemek ve çay servisi yapacak tayfa yok, belki de fazla yük olmasın, yer işgal etmesin diye azık olacak kumanya bile yok, ancak yapılacak çok iş var. 
Gecenin; kör karanlığında, motorunun sesinden teknenin Akdeniz'de aldığı yolu, gökteki yıldızlardan rotasını, rüzgarın yanağına vurma şiddetinden dümenin sapmasını,... hesaplayabilen, bu koşullarda kaç kez gidip gelmeleri oldu bilinmez, omuzlarındaki, bu ve benzeri yükler, belki de boyunun kısa olmasına da neden olmuş, ancak içinde KOCAMAN bir YÜREK taşıyan, alaylı kaptan, bir HOROZ Mehmet var. Nice başka Horozlar da var.
Bu horozlardan; bir başkaları o zamanlarda, Hürriyet Gazetesinden Ömer Sami COŞAR'la birlikte, Taşucu Balıkçılık Kooperatifi üyesi,   Ahmet DÖLEK (Paşa,lakablı), Meiss Adasına 1973'te Türk Bayrağı çeken, her biri zamanının adeta SAT Komandosu ve birer Albay Ali TÜRKŞEN'i, olmuşlardır.
Işıklar içinde ve huzurla uyusunlar, mekanları cennet olsun, hepsinin! 
İçinde yaşadığımız, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılında, Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta sıcak gelişmelerin de yaşandığı bu günlerde, Milli Mücadelelerin isimsiz kahramanları, böylesi yüreklerin bir vesile ile anımsanmasını çok önemsiyorum.
Özel olarak; alaylı olmasının yanında yaşadıkları ve gözlemleriyle yaptığı çok iyi sentezleriyle yakın arkadaş çevresinde oluşturduğu güncel, espirili havası ve diyaloglarıyla farklı bir kişilikti, Horoz Emmi.
"Yalana vergi koysalar, devletin bütçe açığı falan kalmaz.", "Benim, Ankara'da adamım var!", "Gevezeliğe para almıyorlar, herkes boş konuşuyor." gibi yaptığı metaforlarıyla da düşündüren, aynı anda güncel siyasetin geldiği yeri ve siyasetçilerin  durumlarını, eleştirel olarak çevresinin bilgi ve dikkatlerine eğlenerek sunan, hiciv eden, çok bilge bir yanı hep vardı.
Acılı ailesi, eş ve çocukları da  bu bilge kişiliğe uygun olarak, O'nun bir vasiyet olarak sağlığında bildirdiği üzere, ölümlerden sonra verilen, "Cenaze Yemeğini Vermeme." şeklindeki kararıyla da ölümünden sonra da hepimize, herkeslere yapılması gereken en doğru, güzel şeylerin öncülüğünü de yaparak, bir toplum gönüllüsü olarak, çok anlamlı dersler vermeye devam etmiştir.
Horoz Emmi ve Ailesi! Çok, çok Teşekkürler.
Denktaş'ın şahsında, Kıbrıs Davasının kahramanları tüm şehit ve gazilerine,
Vatanımızın; tam bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna, kısacık yaşamlarında kendi çaplarında destan yazan, tüm şehit ve gazi kahramanlarımızın ve Yüce ATATÜRK'ün, manevi huzurlarında saygı ve minnet duygularımızı bir kere  daha belirtiriz.
Umarız; bizim üzerimizde olan haklarını, ki çok hakları var ve de HELAL EDERLER!
Ederler mi, sizce ediyorlar mıdır, ne dersiniz?
 
NELER SÖYLENDİ?
@
HAVA DURUMU
Yol Durumu