BUDANAN CUMHURİYETE DOĞRU
Kazım ALDOĞAN

BUDANAN CUMHURİYETE DOĞRU

Bu içerik 708 kez okundu.

Tarihsel milat olarak Osmanlının Avrupa Aydınlanma düşüncesinin etkisiyle sistematik dönüşümü Fransa Devriminin yansıttığı ışıkla başlar.Halkın belirle-lediği, doğrudan bir demokrasi aracılığıyla halkın egemenliğine dayanan bir devlet ortaya çıkarır Fransız Devrimi.Buna göre egemenlik, halkın doğrudan kendi yasalarını yapma kudretine dayanan bir cumhuriyeti temel alır.Bu cumhuriyetin düşünce kaynağı da Rousseau'nun Toplumsal Sözleşmesidir.

Aydınlanma düşüncesinin yarattığı radikal toplumsal dönüşümün tetiklediği Osmanlı İmparatorluğu I.Meşrutiyet ile başlayan bir fikir bunalımı yaşamaya başlar.Bu bunalımın aşılması yaklaşık 47 yıl sonra yepyeni bir cumhuriyet ile sonuçlanır.Türkiye Cumhuriyeti.

Modern Türkiye Cumhuriyetinin ayakta durmasını sağlayan temel dayanakları bir çok askeri darbeler ve anayasaların değişimi ile sıkça tartışılır olsa da,Anayasanın II.Maddesinde de belirlendiği gibi demokratik,laik ve sosyal hukuk devleti ilkeleridir.Bu üç ilke Cumhuriyetin ayakta durmasını sağlayan adeta sacın üç ayağı gibidir.

İşte günümüzde devletlerin refahı,huzuru,bireyin özgürlüğü,yaşam güvencesi kısaca her şeyi bu üç ilkenin korunmasına bağlıdır.Demokratik çoğulcu cumhuriyet kavramı tam da burada başlar.Sadece seçimlerin yapılabildiği ülkelerde demokratik,laik ve sosyal hukuk devletinden söz etmek tabi ki mümkün değildir.

Bu vesileyle şu tespiti yapalım.1980 Askeri Darbesiyle başlayan ve Turgut Özal ile devam eden Anayasanın temel ilkelerini sulandırma ve adeta budama politikaları,gelecek için endişe yaratmaktadır.Özal'ın anayasayı bir kez ihmal etmenin önemi yoktur sözü hala hafızamızda durmaktadır.

24 Haziran seçimleriyle bir asırlık Cumhuriyete yapılan müdahalenin ne gibi sonuçlar yaratacağını sanırım ileriki zamanlarda göreceğiz,ancak şimdiki iktidarın 100 günlük icraatında da gördüğümüz gibi,Cumhuriyet rejimine yapılan bu müdahalenin giderek yukarıda sözünü ettiğimiz temel ilkelerin budanması yönünde bir çaba olduğu endişesi giderek artmaktadır.

Parlamentonun devre dışı bırakılması,bakanlar kurulu görevini üstlenen bir Cumhurbaşkanlığı kabinesinin oluşturulması,insan hakları ihlalleri ve daha

da önemlisi Cumhuriyetin temel düşüncesi olan sekülarizm üzerinden yapılan tartışmalar, Türkiye Cumhuriyetinin tarihsel iradesini oluşturan temel dayanaklarının zayıflatmasına yönelik politikalardır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500