İbrahim Arı

"EVET" Mİ DESEM

Bu içerik 2254 kez okundu.


Tabi ki hayır!..
Anayasa değişikliği teklifi için öngörülen halk oylamasında (referandum) tercihim sıraladığım gerekçelerden dolayı elbette "HAYIR" olacak!..

Elbette HAYIR; çünkü bu konunun AKP, CHP, HDP, MHP meselesinden öte memleket meselesi, yani ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği meselesi olduğunun bilincindeyim!
(O anlamda, yazımın daha iyi anlaşılması için siyasi partilerden ve siyasi kişilerden uzak olarak okunmasında yarar var.)

Elbette HAYIR; çünkü demokrasi ile yönetilen ve halkının refah düzeyi yüksek, gelişmiş hiç bir ülkede olmayan bu anayasa değişikliği teklifini ülkem için çok ama çok riskli buluyorum!

Elbette HAYIR; çünkü bu anayasa değişikliği teklifinin öngördüğü sadece bir BAŞKAN’ın seçilmesi. İşte seçilen her kim ise, o kişinin devlet sisteminin tümüne hükmetmesini; güçler ayrılığı dediğimiz yargı, yasama ve yürütmenin bir tek kişiye bağlanmasını ve onun sözünden çıkamayacak olmasını doğru bulmuyorum!

Elbette HAYIR; çünkü bu tek kişinin aynı zamanda parti genel başkanı, cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, genelkurmay başkanı, meclis başkanı olmasını sakıncalı buluyorum!

Elbette HAYIR; çünkü her kim olursa olsun, geçmişte padişahlara, hatta Atatürk’e bile verilmeyen tüm yetkilerin tek kişiye verilmesine, ülkenin anahtarının tek kişiye teslim edilmesine karşıyım!

Elbette HAYIR; çünkü orduya emir verecek, ülkenin hakimlerini belirleyip atayacak, KHK’lerle kanun yapacak, TBMM’yi istediği zaman fesih edebilecek 'partili Cumhurbaşkanı' sisteminden yana değilim!

Elbette HAYIR; çünkü bir siyasi parti genel başkanına hakimleri atama yetkisi verilmesini doğru bulmuyorum!

Elbette HAYIR; çünkü ülkemin 'parti devleti' olmasını istemiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü sadece tek adam rejimlerinde görülen; devletin denetim ve denge kontrol mekanizmalarının devreden çıkartılmasını çok riskli buluyorum!

Elbette HAYIR; çünkü seçtiğim milletvekilleri aracılığı sesimi duyurmak, hakkımı aramak ve yeri geldiğinde vekilimden hesap vermesini talep etmek istiyorum. Vekilimin konum mankeni haline getirilmesini ve pasifize edilmesini istemiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü demokrasiden, haktan hukuktan ve laik Cumhuriyetten yanayım, dikta rejimine ve diktatörlüğe karşıyım!

Elbette HAYIR; çünkü geleceğime, ne söyleyeceğime, ne giyeceğime ve ne düşüneceğime ben karar vermek istiyorum. Bu kararlarımı bir kişiye teslim etmek istemiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü tüm dünyada yükselmekte olan otoriteleşme ve populizm dalgalarına dur demek istiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü ülkemi seviyorum ve bu ülkenin kurucularına minnet ve şükran borcum var!

Elbette HAYIR; çünkü saltanata ve kulluğa değil; hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik, laik Cumhuriyete inanıyorum!

Elbette HAYIR; çünkü 140 yıllık bir birikim sahibi olduğumuz mevcut parlamenter rejimin, başta siyasi partiler yasasının değiştirilmesi ve seçim barajının düşürülmesi olmak üzere hiç vakit kaybetmeden güçlendirilmesinden yanayım!

Elbette HAYIR; çünkü toplumsal mutabakattan ve uzlaşı kültüründen yanayım!

Elbette HAYIR; çünkü bir kişinin lütfettiği kadar değil; hakları güvence altına alınmış, eşit yurttaş olarak yaşamayı tercih ediyorum!

Elbette HAYIR; çünkü evrensel hukuka bağlı demokratik, laik, özgür bir ülke hayal ediyorum!

Elbette HAYIR; çünkü 80 milyonun kin ve nefretten uzak, birarada yaşamasını, kutuplaşmanın ve çatışmanın son bulmasını, huzur ve barışı arzu ediyorum!

Elbette HAYIR; çünkü ülkemin savaşlara girmesini, terörle anılan bir ortadoğu ülkesi haline gelmesini istemiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü camiye, askeriyeye, adliyeye siyaset girmesini buraların "Başkanın Partisine" göre düzenlenmesini istemiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü ülkeyi ve bizleri direkt ilgilendiren ve toplum için çok önem arz eden bu anayasa teklifinin uzmanlarınca incelenmesi, her katmanda daha çok tartışılması, daha iyi anlaşılması ve daha fazla zamana yayılmasının ülke yararına olacağı düşüncesindeyim!

Elbette HAYIR; çünkü ben ülkemin özgür ve bağımsız olmasını istiyorum!

Elbette HAYIR; çünkü bu memleket benim, senin, onun; HEPİMİZİN!..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’in temizliği kadınlara emanet
Mersin’in temizliği kadınlara emanet
AKİB’den A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitimi
AKİB’den A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitimi