EMİTT TURİZM FUARI...
Kamil Cömertler

EMİTT TURİZM FUARI...

Bu içerik 1485 kez okundu.

Kısa adı EMİTT olan Doğu Akdeniz turizm Fuarı’na bu yıl altıncı kez katıldım...
Anamur eski Kaymakamlarından Hayri Sandıkçı ile iki kez gitmiştim. Anamur eski Belediye Başkanı Suphi Alp ile iki kez. Büyükşehir Belediyesi ile iki kez...
80 ülke ve 81 il ve turizm alternatifi bulunan yüzlerce imlçe stantlarını açarak bir taraftan kendileri ve yörelerini tanıtıyorlar, diger taraftan da karşılıklı koordinasyon ve ilişki kurarak Türkiye turizm hareketliliğine anlamlı katkı sağlıyorlar...
Turizm acenteleri, tur operatörleri, yıldızlı oteller, tatil köyleri gibi destinasyonlar birbirleriyle karşılıklı anlaşmalar ve  ortak faaliyetlere imza atıyorlar, diğer taraftan iç ve dış turizm pazarlamada ortak adımlardın atılması konusunda görüşmeler yapıyorlar...
Bu yıl Mersin Büyükşehir Belediyesi standı olağanüstü hazırlanmış ve görsel güzellikleri içine katarak büyük ilgi gördü hatta EMİTT fuarı yöneticilerinden en iyi stant ödülünü alarak Mersin’in adını bu yıl tarihe kazıdı.
Bu yıl 50. si düzenlenen EMITT’te (Doğu Akdeniz Turizm Fuarı) Mersin Büyükşehir Belediyesinin ve Mersin Gazeteciler cemiyetinin daveti üzerine gittim.
Türkiye’nin çeşitli kentlerin özelliklerini içeren ve tanıtımı yapılan stantlar öylesine birbirleriyle adeta yarışır gibiydiler.
Tanıtım standında ikramlar bol...
Mersin’in Tantunisi, Anamur’un Muz’u, Tarsus’un üzümü,fındık lahmacunu,Erdemlinin portakalı,Silifke’nin ayranı,Gülnar’ın bademi,Mersin ve ilçelerine özgü ne varsa hepsi sergilendi ve fuar konuklarına tanıtıldı.
Tekirdağ Köftesini, Peynir Helvası,Urfa’nın Çiğ köftesi,Çorum’un leblebisi, Çorlunun Meşhur Kahvesi , Ergene Bozası, Malkara Peyniri ,Hayrabolu tatlıları, Şarköy zeytin ve ürünleri ile üzüm suyu ve şarap kısacası yörelerimizde yer alan her ürün burada bolca ziyaretçilere ikram edildi ve tanıtıldı.
Mersin’in Cennet-cehennemi, Erdemli’nin kız kalesi,Anamur’un Anemurion’u,Tarsus’un pier Loti kilisesi,Mut’un kaleleri,Aydıncık’ın aynalı gölü.Mersin’in yöresinde ne kadar geçmiş tarih varsa hepse slayt gösterileri çerçevesinde konuklara ve ziyaretçileri birer,birer görsellik içinde tanıtımı yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve ilgili daire başkanları anlaşılıyor ki, uzun bir çalışma yapmışlar ve fuara katılım çerçevesinde iyiden öte bir hazırlık dönemi geçirmişler.
Kocamaz’la özel bir zaman bulduk, konuştuk, sorduğumuz sorulara karşılık aldık...
Gala yemeğinde ve Doğum gününde birlikte olduk, hediyemizi de verdik...
Ünlüselek oteli sahibi Uzay Ünlüselek’in Anamur için ortaya serdiği performansı ve Anamur aşkı gerçekten görülmeye değerdi. Sttand ziyaretçileri adeta yakalarından tutup Anamurmasasına getiriyor ve Anamur’u uzun, uzun tanıtıyordu.
Mersin’den gazeteci arkadaşlarım, Gazeteciler cemiyeti Başkanı Ahmet Ünal, Kanal 33 TV’nin sahibi Turgay Demirtaş, Çukurova ve Hakimiyet gazetelerinin sahibi Neslihan Yalçın, Tam Sayfa gazetesinin sahibi Haldun Okdemir,Mersin Gazetesinin sahibi Selahattin Akkuş ve MERTİD(Mersin turizm işletmecileri derneği) başkanı Hamit İzol’dan oluşan gurubumuz,Mersin’in tanıtımında özel bir misyon üstlenerek çeşitli stantları gezerek Mersin’i masaya yatırdık ve elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.
Emitt fuarında Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi A.rıza Kibrit ve Uzay ünlüselek ile birlikte Anamur’u elimizden geldiğince özellikle yabancı ülkeler ve Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerine tanıtma ve anlatma misyonunu yerine getirdiğimize inanıyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500