SİYASET PLANLAMA VE STRATEJİ GELİŞETİRMEDİR
Kazım ALDOĞAN

SİYASET PLANLAMA VE STRATEJİ GELİŞETİRMEDİR

Bu içerik 562 kez okundu.

Klasik tespitimi önceden yapayım,Türk sağının temel siyasi paradigması iki argüman üzerine oturtulmuştur.Birincisi dinsel,ikincisi etnik aidiyettir.Bunları elinden al bir tek sözleri kalmaz. Her koşulda zihinlere gayrı ahlaki bir şekilde enjekte edilerek kristalize bir blok yaratılır.Ortadoğu halklarının ortak kader mitleri dersek daha doğru olur sanırım.

Özellikle 1980 darbesinden sonra ve Özal ile başlayan neo-liberal küresel entegrasyon politikaların yol açtığı çöküş ve ağır ekonomik tahribatlar yeni bir sol iktidar beklentisi yaratması gerekirken,maalesef her seçimde büyük bir başarısızlık ve hayal kırıklığıyla çıkılmıştı.Bu beklentinin adresi ise eksisiyle artısıyla siyasetin sol/merkez sol kanadını oluşturan CHP'dir.

Peki bu beklentinin CHP üzerinden olması neyi değiştirdi acaba?

Yukarıda üzerinden önemle durduğum aidiyet üzerinden siyasi bloklaşma politikaları ve daha sonra Türkiye'nin belki de önünü tıkayan Kürt sorunu,CHP gibi ulusal değerlerin bileşkesiyle tarihte önemli bir misyona sahip partinin, adeta kıyıdan kıyıya vurmasına yol açmıştı.1980 sonra kimi zaman sağ partilerle,zaman zamanda Türk sağının şeytanlaştırdığı Kürt partilerle ittifakı CHP'nin ideolojik yönden sapmasına yol açmıştır.CHP'nin %30 oy oranının yarattığı psikolojik eşiği aşması için geliştirdiği ideolojik sapmanın bugüne kadar bir karşılığının olmadığı açıkça ortadadır.

Türkiye yeniden büyük bir ekonomik krizin yarattığı koşullarda çok önemli bir yerel seçime gidiyor.Bu seçimde muhalefetin başarılı olması belki de genel siyasetin yeniden şekillenmesine yol açacaktır.

Bu nedenle muhalefetin son 20 günde Erdoğan'ın yine yaratmak istediği ayrıştırıcı ve gerçek Türkiye gündeminden uzaklaştırıcı taktiklerine düşmemesi gerekiyor.

Erdoğan son birkaç günden beri muhalefeti HDP(hazineden 30 milyon TL yardım alan legal bir parti) ve FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle ilişkilendirerek yaptığı kampanyaya yeni eklemeler yaparak devam etmektedir.

Üzülerek belirtelim, muhalefetin yine bu tuzağa düştüğünü görmekteyiz.

Bir hafta önce işsizlik,pahalılık gibi ekonomik krizin sonuçları gündeme hakimken yeniden Erdoğan'ın gündemine dönülmesi büyük bir politik ve siyasi stratejik hatadır.

Muhalefetin seçimde başarılı olması için Türkiye'nin gündeminin de belirleyicisi olması gerekir.

Bu nedenle diyoruz ki, siyaset planlama ve strateji geliştirme işidir.

Ey muhalefet sakın TORA düşme.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500