ASLINDA GÜNÜ KURTARDIK
İbrahim Arı

ASLINDA GÜNÜ KURTARDIK

Bu içerik 322 kez okundu.

57‘nci Mut Karacaoğlan, Kayısı, Kültür ve Sanat Festivali‘ni de geride bıraktık.

Aslında günü kurtardık…

Öncelikle şunu belirteyim; benim için festivalin en güzel yanı yıllardır görmediğim arkadaşlarımı dostlarımı görmek, yeni dostluklar edinmek ve bu dostlukları ileriye taşımak oldu.

Günü kurtardık diyorum çünkü Karacaoğlansız ve kayısısız bir festival oldu.

Çınaraltı‘nın girişine şişme bir havuz kurup 300-500 kilo Mut Kayısısı bile ikram edemedik.

Karacaoğlan‘ın adı bile anılmadı.

Organizasyonda çok eksiklikler vardı.

Eksikliklerle ilgili defalarca yazdık çizdik; sadece eleştirilerde bulunmadık önerilerde de bulunduk. Bazıları dikkate alındı bazıları ise alınmadı…

Mut Ülkü Ocakları Çınaraltı‘na bir çadır kurmuş, Çınaraltı‘nın girişine bir de afiş asmış; hiç şık olmamış. Bu tür ortak kamusal alanlarda siyaset kurumlarının olmasını doğru bulmuyorum. Ayrıca festival bitti ama çadır hala yerinde duruyor.

Diğer yandan güreş müsabakalarının tamamının Çınaraltı‘nda olması yerine finallerinin orada yapılması daha doğru olurdu bence.

Mut dışından gelen bayramcı esnaflar için yer seçimi isabetli ancak trafik sorunu hemen hemen hiç dikkate alınmamış, trafik baya bi karıştı çünkü.

Çıtlık Yazarlar standı ve alt tarafta açılan büyüleyici resim sergisinden de övgü ile söz etmek gerekir. Konserlere gitmediğim için orayla ilgili yorumum yok.

Beni üzen bir önemli konu ise festivalin paralelinde kayısı üreticilerinin perişan edilmesi idi. Öyle ki kayısı alım fiyatlar 1.50‘ye kadar düşmüş buna rağmen yeterli komisyoncu açık olmadığı için araç kuyrukları devlet hastanesine kadar gelmiş. Bir yandan kayısı festivali düzenleyip diğer yandan kayısı alım fiyatlarının dibe vurması kocaman bir çelişki olarak önümüzde duruyor.

Yeni seçilen Belediye Başkanı Volkan Şeker ile Çınaraltı‘nda Çıtlık standında hem genel hem de festival ile ilgili fikir alışverişimiz oldu. Mut‘un sorunları ile ilgili birçok konuya değindik ancak beni sevindiren bir „Kent Konseyi“ oluşturma fikri oldu. Kentin sorunlarını iyi bilen ve gözlemleyen, duyarlı insanlardan oluşacak; kişisel ve siyasal çıkarların arka planda tutulacağı, Mut‘un çıkarlarının ön planda olacağı bu oluşum çoktandır olmasını istediğim bir oluşumdu.

Gerçekleşmesini diliyorum...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin’de elektrik kesintisine karşı ağaçlar budanıyor
Mersin’de elektrik kesintisine karşı ağaçlar budanıyor
Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada kalitenin artması için çalışmalarını sürdürüyor
Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada kalitenin artması için çalışmalarını sürdürüyor