Mersin Haberleri, Mersin Son dakika Haberleri - Sonses.tv'de
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 00:10
Advert

Bu VATAN HEPİMİZİN...

Beyhan BALABAN
Beyhan BALABAN
Giriş Tarihi : 16-07-2019 08:36

Saygıdeğer Mehmet FIRAT; IŞIKLARDA UYUSUN.

Kendisiyle siyasi ortamlardaki karşılaşmalarımız ve Benim daima kendisine sorularım dışında; 4 yıl önce Ankara'da çok uzun ve önemli bir sohbetimiz oldu. Sohbetimiz Röportaj niteliğindeydi.

Tarsus'un Önemli Siyasetçilerinden Necati Ali EKER ve Yol Arkadaşı Mehmet NEFES'te bizimle birlikteydi... Dengir Mir Mehmet FIRAT; sorduğum sorular üzerine Cumhuriyet Tarihinin ilk yıllarında bölgede düzeni ve huzuru sağlamak için, insanların kendi memleketlerinin dışında başka memleketlerde toprağına eşit toprak verilerek, Ailesinin nasıl Adanalıoğlu Bölgesine gelip yerleştiklerini anlattı.

Bu konuyla ilgili Benim de Ailemin bir tarafının hektarlarca arazilerinin, mallarının savaşların sonuçlarından dolayı başkalarına kaldığını bildiğim için bir başka bölgede aynı sorunu yaşayan Mehmet FIRAT'ın anlattıkları Bende çok ayrı nitelikte ve değerdedir.

Sayın FIRAT'tan çok bilgilendim. Bana "Sen bu döneme göre yaşının insanı değilsin, çok erken olgun büyümüşsün, izlenimlerin çok çaplı, sorularında çapraz geliyor ve araştırmaya yönelik sonuçları yaratabiliyorsun..." dedi. Bu yorum Benim için çok önemlidir. Hayatım boyunca hiçbir konuya ön yargılı bakmadığım ve araştırmadıkça doğrusunu öğrenmedikçe yorum yapmadığım halde, her konuda çok sabırlı olduğum halde; bu konuları kendisinden öğrendikten sonra; siyasetin çirkinleştiği son yıllarda daha da sabırlı ve araştırmacı oldum. Ve her söylenilene, anlatılana inanmamam gerektiği sonucunu bir kez daha çıkardım…

Türkiye'de SİYASET ÜSTÜ SİYASETÇİLER Anadolu'nun Kültürel, Tarihi ve Halklar Zenginliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı fazladır.

Bu gece hayata gözlerini kapayan Mehmet FIRAT; siyaset üstü güçlü siyasetçilerimizden birisiydi. Böyle siyasileri bir kalıpta veya bir siyasi partiye göre sınırlayarak anlatamazsınız. Onlar her kesimin sesi ve dostu olabilecek nitelikte ve bilgidedir.

Sayın FIRAT'tan çok ayrı tecrübeler edindim. Eğer geçmişi daha objektif araştırılarak yazılsaydı, gündeme getirilseydi Türkiye’de birçok yanlış sürdürülen siyaset üstü yaratılan sorunlar çözülebilirdi. Gerçekler ve menfaatçiler daha net ortaya çıkardı.

Bir gerçek daha var ki, Dengir Mir Mehmet FIRAT; Şeyh Sait’in Torunu DEĞİL, Hacı Bedir Ağa’nın TORUNUDUR. Hacı Bedir Ağa 21 kola ayrılmış RİŞVAN Aşiretinin Ağasıdır. Büyük toprakları ve askeri gücüyle Halife ve Padişahın yanında yer almasına rağmen Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Mustafa Kemal’in en büyük destekçisi olan aşiretin Ağası, elbette Şeyh Sait te bu aşiretin bir koluydu, fakat ayrışmalar Cumhuriyet kurulduktan sonra alınan kararlardan dolayı oldu, aşiret te kendi içinde parçalandı. Şeyh Sait olayı sonraki olaylardır. Bu konuları kulaktan dolma SOKAK SİYASETİYLE anlatmak ve doğruymuş gibi kabul ettirmek çok çirkindir. Tarihi; kendi fikrine, menfaatine göre değiştirmektir, doğrulardan saptırmaktır. Saptırmanın sonucunda haksız yere bedel ödetilen hayatların isyanı, kendilerini aklayana kadar susmaz.

Sayın FIRAT, geçmişte Avukat olduğu için ayrıca belgelerle bu yanlış bilgiyi Hukuk huzurunda düzeltmiş, kayıtlarda Bedir Ağa’nın torunu olduğunu kanıtlamıştır. Bana göre hangisinin torunu olursa olsun önemli değil, önemli olan tarihin akışını, hangi yıl nelerin gerçekleştiğini hiçe saymadan, üstünü örtmeden gerçeklere ışık tutmaktır.

FIRAT bu tutumunu hayatının sonuna kadar sürdürmüştür.

Doğu sorunlarının çözülmesinde çaba harcayan 1. Adamdır. Kendisinden çok daha iyi faydalanılabilirdi… Hangi fikirden olursa olsun, siyasetçiler; Dengir Mir Mehmet FIRAT gibi DİK olsunlar, FIRAT gibi ideolojik davasından ve fikir kavgasından dönmeyen olsunlar. Siyaset TOPLUM İÇİN YAPILIR. Gerektiğinde kendi partisi yolundan sapmışsa veya parti içerisi çok sesli karışmışsa; hangi dava uğruna sorunları hangi partide çözeceğine inanıyorsa; toplumun sıkıntılarını çözmek için doğru yerde olup dik durabilmektir. Siyasetçiler DÖNEK oldukları zaman siyasetin gidişatı hem devlet düzeyinde, hem partiler düzeyinde, hem de milletin geleceği ve toplumların sorunları düzeyinde sıkıntıya girer, çözülemez ve çıkmazlar doğar. Sıkıntıya giren her dönemde ise, birileri zengin olur, fakirler daha da fakir olur.

Sayın FIRAT kendi davasında çıkmaza giren meseleleri çözmeye çalışan 1.Adam olmuştur. Hangi fikirden olursa olsun; dik durmak, ne istediğini, ne için istediğini ve ne uğruna sorunları masaya serip çözmek istediğini en baştan en sonuna kadar aynı çizgide savunmalısınız.

Bu yüzden FIRAT parti değiştirdi, ama fikrini, ortaya serdiği çözümsüzlükleri dile getirmekten vaz geçmedi....

Dilerim Cumhuriyet öncesi yurdumdaki tüm HALKLARIN Bir MİLLET olarak kenetlenerek, Çanakkale'de yatan yurdumun dört bir yanından Şehitleri nasıl kol kola, sırt sırta savaşarak vatanımı kurtardılarsa; yine yurdumun dört bir yanı Kötü Günleri ve Terörü tarihe gömerek; Çanakkale Savaşı, Rus Savaşı ve Milli Mücadele Savaşında olduğu gibi; canı gönülden kardeşçe sarılıp, dış güçleri yine vatanımdan def ederler. Ve ülkemde bir gün yine kardeşçe rengârenk çiçekler açar...

O zaman Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN vasiyeti olan, TOPRAK REFORMUNU neden "Önce DOĞUDA Yapın" demesinin önemi anlaşılır. Ve neden 96 yıldır Ülkemde Toprak Reformunun yapılmamasının emperyalist güçlerin ve işbirlikçi siyasilerin hainliği yüzünden önlendiği ortaya çıkar. Ve neden vatanım teröre mahkûm edildi? Herkes öğrenir. Ve neden hala bu çıkmazlardan kurtulamadığımız en büyük engelin; Cumhuriyet kurulduğundan beri Doğunun Aydınlanmasının önünün kesilmesinden dolayı bizleri birbirimize düşürmelerinin nedenleri ortaya bir gün bir bir serilir...

Sayın FIRAT'IN Tüm Ailesine ve Sevenlerine Başsağlığı ile SABIR Dilerim. IŞIKLARDA UYUSUN.

Sevgi ve SAYGILARIMLA. Beyhan BALABAN Cumhuriyet'in KALEMİ Bu gün, 12 TEMMUZ 2019'da Kaybettiğimiz; Kürt Siyasetçi Dengir Mir Mehmet FIRAT'ın Anısına Saygıyla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Cumhurbaşkanı Yılmaz BÜYÜKERŞEN TİY, Dr. Haluk BOZDOĞAN ve CHP Siyasi Partilerde GERÇEK EMEKÇİLERİN HALİ GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! Cumhuriyet Öncesi ve Sonrası 1 MAYISLAR SİYASAL İSLAM Projesi ile ESAD ve PUTİN Dünya, KANLI BAHAR Planıyla Yeniden Şekillendiriliyor TARSUS STADINA, 72 YILDIR EK TRİBÜNLER YAPILMADI! Joe BİDEN’nin Oğlu Hunter BİDEN Neden UKRAYNA’da? YALAKA Zelenski ve Dünyanın Başına Açtığı İşler TÜRKİYE SİYASETİ ve TARSUS ALTI Artı HDP (6 + HDP) ve Hikmet ÇETİN Ortanın Yazarı Olsa da KATİLLERİ Serbest Bırakılan Abdi İPEKÇİ’nin ANISINA 32 Yıldır Prof. Muammer AKSOY Cinayeti Aydınlanmadı CHP ve İYİ Partinin Mersin Büyükşehirdeki “AYAK” Sesleri İLELEBET C U M H U R İ Y E T ! CUMHURİYET HALK PARTİMİN 98. DEVRİM YAŞI KUTLU OLSUN 26 - 30 Ağustos 1922 BAŞKOMUTANLIK ZAFERİ ve Günümüzdeki SİVİL DİRENİŞ 24 TEMMUZ 1908 ve CUMHURİYET’in 4. KOLORDUSU Mersin EMEKLİLER Derneği! GECE YARISI SAAT BİRDİ… 6 MAYIS 1972! 50. Yaşında 12 Mart KANLI Muhtırası Vahap SEÇER ve CHP’ne ZARAR VEREN AKIL HANGİ BEYNİN ÜRÜNÜ? !!! KADINLAR SUSMASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE KADININ VARLIĞI Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! MERSİN Büyükşehir’e ULUSAL Basından AĞIR İFTİRALAR Bilimde Yaşam, Hukukta Yaşam, Dinde Yaşam, Siyasette Yaşam, Orduda Yaşam! 100. Yaşında 23 NİSAN, HALKIN SEFALETİ ve 1 MAYIS DOKTOR SEVİCİLİĞİ ve HALKA HAKARET BİLİMDE Ölüm! HUKUKTA Ölüm! DİNDE Ölüm! SİYASETTE Ölüm! ORDUDA Ölüm! Emperyalizmin VİRÜSÜ ve Türkiye RTE İktidarının ÇIKMAZI, Muhalefetin AÇMAZI Alptekin ESER; CHP Siyasetinde GERÇEĞİN ESERİNİ Yazdı Mersin TULUMBA Köprüsü ve METRO Projesi 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Belediye ŞİRKETLERİ RANT İÇİN KURULUR! MONDROS ÇAYI ve MONDROS KÖPRÜSÜ CHP’li Belediye Başkanlarına ve Kongre Adaylarına Öğretmenler Günün Kutlu Olsun BAŞÖĞRETMENİM! ATAM’IN CUMHURİYETİ AĞLIYOR CUMHURİYET HALK PARTİMİN 96. DEVRİM YAŞI... SEÇİMİN İÇ YÜZÜ- Türkiye ve Mersin GERÇEĞİ Hepinizi çok seviyorum! Mersin EMEKLİLER Derneği Yarışında BÜYÜK MÜCADELE Sözde Kadınlar; KADININ Adını KİRLETMEYİN! 24 OCAK TARİHİ Olayları ve TÜRKİYE İLİŞKİSİ NEDİR? Yeni yazısı MERSİN CHP İL Delegeleri; KILIÇDAROĞLU’nu RİSKE ATMAZ Hukuksuz Yönetilen Ülkem Önce CHP Tabanı Uyansın! Kadının aktif siyasetinden söz edilmedi
Mersin Adana Tren Saatleri 2022